Avrupa ikincisi olan Zıpkınla Balık Avı Milli Takımı, yurda döndü

Finlandiya’üstelik düzenlenen Avrupa Tatlısu Zıpkınla Balık Avı Şampiyonası’nda ikinci olan Zıpkınla Balık Avı Milli Takımı, Türkiye’ye döndü.

İzmir Adnan Menderes Havalimanına nazil millileri, yakınları, federasyon yetkilileri ile sporseverler, çiçekler ve alkışlarla karşıladı.

Dünya Sualtı Aktiviteleri Konfederasyonu (CMAS) marifetiyle Punkaharju şehrinde planlı şampiyonada tarihinde ilk kez Avrupa ikincisi olan takımın antrenörü Koray Demirel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ateşin ve bahtiyar olduklarını söyledi.

Demirel final müsabakasında ocak sahibi Finlandiya ile karşılaştıklarını belirterek, “Böke olmaya gittik, tek bilmediğimiz balıklarla ikinci olabildik, doğrusu bir numara olan takım de Finlandiya… Evlerinin uğrunda yarıştılar ama iki balıkla, toplamda 8 gramlık benzeri farkla birinciliği kaybettik. Tunus’ta tıpkısı yarışma daha var eylül ayının ikinci haftasında, orada böke olacağız.” dedi.

“Final müsabakası zorluydu”

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF) Başkanı Oğuz Münevver, milli takımın elde ettiği dereceden belde haddinden fazla mutlu olduklarını belirterek, bireyselde bile aynı sporcunun Avrupa ikincisi olduğunu, değişik 4 sporcunun dahi önce 10’de dereceler aldığını tabir etti.

Aydın, başarıda emeği sabık herkese teşekkürlerini ileterek, “Federasyon tarihinde bir unsur imza attık. Final müsabakası çok zorluydu. Gelecek yıllarda özlük ülkemizde üstelik acun, Avrupa şampiyonaları birleştirme edeceğiz. Bu çıtayı bundan sonra kızıl madalyalarla ilerleme arzusu içindeyiz.” diye konuştu.

Bireysel sıralamada ikinci olan milli sporcu Sabri Tığ de takım yerine gani koordine namına başardıklarını, Tunus’taki organizasyonda değerli madalyaya ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

Kılıç, “Benim 28 balığım vardı, 26 balık uygulanan oldu, pir benzer. Avrupa ikinciliği bizim için çokça şişman kurum. Daha da liyakatli olacağız. İnanmış tıpkısı federasyonumuz ve ekibimiz var. ” şeklinde rey belirtti.

Share: