Avrupa Parlamentosu Myanmar’daki askeri yönetimin medya üzerindeki baskısını kınadı

Avrupa Parlamentosu (AP), Myanmar’daki askeri yönetimin medya özgürlüğüne müteveccih baskısını kınadı ve “nahak yere gözaltına alınan seçme gazetecinin” azade bırakılması çağrısında bulundu.

AP Genel Kurulunda oy çokluğuyla akseptans edilen kararda “Myanmar askeri cuntası, yasa dışı olağanüstü tehi derhal sona erdirmeli ve tabir özgürlüğü hakkının engellenmesine son vermelidir.” denildi.

Kararda keyfi tutuklamalar, gözaltılar, azap, cinsel yol ve başka keder muamelelerin yanında medyada çalışanlara cebin adil olmayan yargılamalar üstelik dahil oluşmak üzere suistimallere derhal serencam verilmesi gerektiği belirtildi.

Son olarak milletvekilleri, Myanmar cuntasına siyasal, konuşu ve askeri destekleri dolayısıyla Rusya ve Çin’i üstelik kınadı.

Medya üzerindeki baskı

Myanmar ordusu, Şubat 2021’da iktidarı ele geçirmesinden bu yana genişlik birkaç 12 iletişim araçları kuruluşunu kapanmaya zorladı ve 57’si halen vakfedilmiş olmak için 142 gazeteciyi gözaltına aldı.

Tutuklu gazetecilerin çoğu, yıldırı, domates dolması olgun yayma veya tıpkısı çap çalışanına alın çırpıntı iddiasıyla hapiste tutuluyor.

Myanmar’daki askeri darbe

Myanmar ordusu, 2020 genel seçimlerinde hile yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede siyasi gerilim yaşanmasının arkası sıra 1 Küçük Ay 2021’bile yönetime el koymuştu. Kargaşa, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung Unvan Suu Çii başta görünmek üzere, sağlam haddinden fazla yetkili ve erk partisi yöneticisini gözaltına almış ve tıpkısı yıllığına yabansı nakız car etmişti.

Myanmar ordusunun darbe karşıtı protestocu ve isyankâr gruplara silahlı müdahalesi sonucu, bugüne büyüklüğünde 1800’ün üstünde dirilik hayatını kaybetti. Darbeden bu yana kısaca 13 bin sevimli gözaltına alınırken 10 binin üzerinde dirilik halen içeride tutuluyor.

Siyasi Tutuklulara Yardım Kuruluşuna (AAPP) bakarak, ülkede darbeden bu yana 1900’den fazla yaşama hayatını kaybetti ve 10 binin üstünde sevimli de gözaltına alındı. Myanmar askeri mahkemeleri, tutuklulardan 2’si çocuk 114 politik mahkum üzerine idam cezası kararı verdi.

Share: