Avrupa’da doğalgaz sıkıntısı sonrası ağyar Türkiye’den meydan ayırtmaya başladı

Rusya’nın Avrupa’ya uyguladığı doğalgaz ambargosu dolayısıyla dayanabilen çokça Avrupa ülkesi, doğalgaz zamları ve kesintileri ile yüz yüze kalacak. Bu durumdan erinçsiz olan ve kışı bayındır buyurmak isteyen Avrupalılar de çareyi Türkiye’ye gelmekte buldu. Avrupalılar, Türkiye’da bulunan otel ve kiralık evler için rezervasyon yapmaya başladı.

Rusya ve Ukrayna ortada yaşanan savaşın arkası sıra bir nice Avrupa ülkesi Rusya’ya alın müeyyide kararı aldı. Bunun konusunda Rusya birlikte kendisine yaptırım uygulayan Avrupa ülkelerine karşı aksülamel izah etmek üzere çareyi doğalgaz akışını durdurmakta buldu. Alınan bu karardan sonra Avrupa’de bir nice mutluluk doğalgaz ücretlerine çokça alçak zamlar yaparak bölümsel kesintilere gitmeye başladı. Şita aylarında bu kesintilerin aşkın olacağı endişesi duyan bir nice Avrupalı yurttaş ise kışı rahat etmek üzere Türkiye’ye gelmeye karar verdi. Çokça sayıda Avrupalı, Türkiye’bile mevcut otellere ve evlere kış aylarında çalışmamak üzere rezervasyon yaptırmaya başladı.

Şita aylarında birçok Avrupalı turistin ülkeye geleceğini ve otellerin bariz kalması gerektiğini tamlayan Rum Turizm İşletmecileri Derneği umumi heyet üyesi Ferhan Ademhan, “Üzülerek izlediğimiz tıpkı savaştan belde Rusya Avrupa’nın gaz vanalarını kapattı. Avrupa’de faziletkâr doğal gaz maliyetlerinden periferi şu anda rezervasyonlar başladı. Ülkemize kışın 3 ay 5 kategorik otellerde kalacak, birçok Avrupalı gelecek. Ülkemiz bu şita çok karlı tıpkısı zaman geçirecek. Rezervasyonlar ve oteller yıldızlı olsun. Avrupalılarla İngilizler karı kiralamaya ve otellerde 3 aylık rezervasyon yapmaya başladı. Rusya gazı vermediği amacıyla gaz çok tüketilecek ve gaza ödeyeceği rakamla ülkemizde rahatlıkla dinlence yapacak. Ülkemiz bu krizi fırsata çevirecek” dedi.

“Pandemi nedeniyle iki senedir boğuk eyyam geçiren turizm sektörü 2022 yılını çok mutlu kapatacak”

Yaşanan korona virüs salgını zımnında son 2 yıldır turizm sektörünün sıkıntılı eyyam geçirdiğini fakat 2022 yılı itibariyle tıpkı toparlanma sürecine girildiğini belirten Ademhan, “Pandemiden hava dünyamız ve ülkemizin turizmi bayağı haddinden fazla kapalı eyyam yaşadı. Hassaten ülkemizde çoğu arkadaşlarımız ve dostlarımız bu yüzden intihara kadar sürüklendi. Serencam 2 yıldır toparladı ve toparlanmaya devam ediyor. 2022’yi çok mutlu tıpkı şekilde kapatacağız. Telafi aka efe yürüyoruz ama turizmde maliyetler çokça arttı. Türkiye turizmle ait türe ettiği yerde değil. Turizm Ihya Ajansı (TGA) kuruluşuyla bu arada Türkiye’deki bakış açısı ve dünyadaki yeri değişti ve değişmeye bitmeme edecek. Bizde o nedenle sektörün içinden mevrut biri yerine TGA’nın umumi heyet üyeliğine adayız. Turizm bakanı ve icra vekili yardımcılarımızla bu arada mutluluk turizminin tanıtımı gelişimi noktasında elimizden geleni yapacağız. Devlet turizminde bacasız sanayiyi geliştirmeye devam edeceğiz. Bahir ve otellerin yanındaki otellerin haricinde kültür turizmini da geliştirmemiz gerekiyor. Konya’mızı Adıyaman’ımızı öne çıkarıp İç Küçük Asya’bile, Kayseri’bile Sivas’ta hars turizmini öne çıkarmalıyız. Bölgeleri öne çıkarıp ekin turizmini birleştirmemiz gerekiyor. O yüzden TGA’nın burada çokça önemi var. Ülkemizde otellerimiz, uygun adam gücü, dolar ve döviz bazında uygun fiyatlarımızla turizm açısından 2023’ü şahlanma yılı olarak geçireceğimizi beklenti ediyoruz. Asıl amacımız İç Küçük Asya’dahi firez ve akide turizmini civar plana anlamak. Ülkemizin sahillerini göz ardı edemeyiz amma bunun birlikte keyif turizmi, oteller, hava yolları bile ayrımsız hep halinde satılmalıdır. Ülkenin turizminin gelişmesi için bunları aynı paket halinde satmak ülkenin kalkınmasına çok kilolu benzeri ivme katacaktır” diye niteleyerek konuştu. – İSTANBULShare: