Aydemir şehircilikte Erzurum’u eş gösterdi

TBMM Tasrif ve Bütçe Komisyonunda, Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı 2023 yılı bütçesi görüşmelerinde hezel alan Milletvekili Aydemir, ‘Türkiye’nin şehirleşme alanında asır atladığına vurgu yaparak Erzurum’u örnek gösterdi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ve Meteoroloji Umumi Müdürlüğü ile İklim Değişikliği Başkanlığının 2023 yılı bütçeleri kabul edildi.

Bütçe görüşmelerinde muhalefetin yaklaşımını eleştiren Mebus Aydemir, ‘Her yıl hızla hemencek özel notlar düşüyoruz burada ve altını çiziyoruz kim Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bizi anlatım ediyor, milleti külliyen anlatım ediyor, yaşadığımız zemini rapor ediyor. Zımnında serzenişler dahi bittabi sahiplenilmeli amma yapılanları de tamamıyla alıp yüreğimize koymalıyız. Muhalefet maatteessüf -yani “görene, köre ne” darbımeselince- görmüyor.’ dedi.

‘Kasaba ve Şehircilikte Nazirsiz Yaklaşım’

Bakanlığın hitap ettiği alanlarda tarihe geçen yatırımlar gerçekleştirdiği, çevrecilik alanında olduğu kadar şehircilikte birlikte tarih ve çağdaşlığı bütünleştiren eşsiz bir yaklaşım kaydettiğini tamlayan Milletvekili Aydemir, ‘ Ego şunu biliyorum; bir güzelleme olsun diye niteleyerek değil, türe teslimi: Çözüm odaklı ki varsa o ilgiyle söylüyorum kim Cenab-ı Hakk’ın inayetiyle kuşanıyor ve yolu bile peyda oluyor. O yüzden, şu dört buçuk yılda eşi emsali görülmemiş mesafeler makbuz. Ben Erzurum özelinden biliyorum, bambaşka yerlerden üstelik biliyorum ama Erzurum üzere özellikle hayatının tamamını Erzurum’üstelik geçirmiş tıpkı kardeşiniz yerine söylüyorum yani geçmiş mektepten başlayıp üniversiteyi bile orada bitirip milletvekili olduktan sonradan buraya gelen, milletvekilliği bittikten sonraları dahi Tanrı talih ederse gine Erzurum’üstelik hayatını bitmeme ettirecek birisi kendisine söylüyorum. Çokça özel, evire çevire amal yaptık; elhamdülillah. Katkısı olan kim varsa müteşekkiriz. ‘ diye konuştu

Aydemir Ecdadın Şehircilik Hassasiyetine Ilgi Çekti

Milletvekili Aydemir, ‘Bizim site kavramına bir defa medeniyetimizin düştüğü hususi kayıtlar var. Ego alelhusus ısınmak istiyorum. Tabiatıyla ki İbn Haldun’un düştüğü notlar var. Bire Bir algılama özellikle perese düşeceğim: Şehirler nerelerde inşa edilmiş? “Nerelerde nesir edilmeli?” diye niteleyerek medeniyetimiz bize tembihatta bulunuyor, pendname koyuyor. Benzeri anahtar, efendim, tıpı tıpına şöyle: “Yeri, dağı, çiçeği kekik, kuşu keklik/ Hatır, seviye orada tıpkısı basmakalıp.” Tarife bakar mısınız? “Yeri yer, çiçeği putrel, kuşu hırt, bu sana ikaz/ Orada orta malı olanaksız.” Demin, böylesine uygarlık kodları olan aynı bina, özellikle özellikle o kodları sahiplenmiş DÜRÜST Parti üzere, Cumhur İttifakı üzere bire bir siyasi grup nerede tıpkı yavru ekiyorsa, tıpkı tohum atıyorsa oradan benzeri şişman ezgi çıkıyor. ‘ dedi

Milletvekili Aydemir, ‘Mekân ve Kentçilik Bakanlığı bizim sembol adresimiz, bildirme zirve bakanlıklarımızdan biri. Kim yönelse muhalefetten yönelenlere dahi hemencek kapılarını açan tıpkısı takım.

Hepsine müteşekkiriz. ‘kaydını düştü. – ERZURUM

Share: