Aydın bili! Vazıh Büyükşehir Belediyesi’nin kontrol-istirdat köpeği ‘Zeyna’ mezun oldu

Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin kontrol-istirdat köpeği ‘Zeyna’, AFAD’ın düzenlediği görev ustalık sınavında 100 üzerinden 98 benek alıp, sertifikasını alarak göreve başladı.

Işıklı Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı bünyesindeki Kapik Eğitim Merkezi’nde standartlara akıllıca tıpkısı şekilde çöküntü ve pentatlon alanı inşa edilmiş, özenle seçme köpekler burada eğitilmeye başlanmıştı. Kıran durumlarında taharri-kurtarma faaliyetlerine destek vermeleri üzere özenle güzel köpeklerden bire bir ekip oluşturan Entelektüel Büyükşehir Belediyesi’nin arama-kurtarma köpeği ‘Zeyna’ şişman benzeri başarıya imza attı. ‘Zeyna’ AFAD tarafından Sakarya’üstelik planlı sınavda 72 kapik arasından sıyrılarak dereceyle belgesini almaya hak kazandı.

9 ayda gelen başarı

‘Zeyna’ ile alay malay müteharrik Entelektüel Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı Kapik Taharri Timi’nde görevli Arif Gökhan Eren, “Kısaca 9 aydır birlikte çalışıyoruz. Köpeğim haddinden fazla ahenkli, aramızdaki bağ bile çokça sağlam. Çalışmayı haddinden fazla seviyor ve hevesli. Türkiye’nin birçok bölgesinde ayrı ayrı enkazlar birlikte çalışmalar yaptık. AFAD sarsıntı arama-kurtarma köpeklerine müteveccih yılda iki nöbet sınav yapıyor. Haziran ayında yetişek yeterlilik sınavı vardı, onu geçtik. Demin birlikte fariza ehliyet sınavı vardı. Bu fariza uzluk sınavında şeş kazazededen beşini bulmamız gerekiyordu. Altıda şeş yaparak, gururla söylüyorum, 100 üzerinden 98 benek aldık. ‘Zeyna’ çalışmayı çok seviyor, işe çokça iştahlı. Mutluyuz, gururluyuz. Çalışmalarımızı buradaki enkazda yapıyoruz. Enkazda 20 saklanma odası var. Çökme alanını tığ oluşturduk. Sıfırdan semptom ahiz, büyüklenme seviyesinden belirti alma, açıktan gösterge kabul etme üzerine hep teknikler üstünde çalışıyoruz. Başkanımız Heyecan Çerçioğlu’na hakeza tıpkısı tesis var ettiği için çokça teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Gerçeğe mümasil göçük başarıyı getirdi

Enkazla ilişik bilgelik veren ehlivukuf eğitmen Kağan Hezel, “Burayı tahminî dokuz ay önceki faaliyete geçirdik. Hırslı Çerçioğlu başkanımız bize büyük aynı fırsat sundu. Türkiye’nin birçok iline gidip testler yaptık ve köpeklerimizi Ankara’da bulduk. İki kapik aldık ve ikisi bile çokça iyi. Eğitmenlerimizi üstelik test ettik, personel intihap testi yaptık. Türkiye genelindeki bir nice enkazı gezip enkazımızı oluşturduk. Farklı enkazlardan farkı gerçeğe yer mail olması. Türkiye’deki deprem gerçeğini göz önüne alırsak kontrol-kurtarma köpeklerinden gelişigüzel ilimizde bulunması gerekiyor. Türkiye genelinde 11 köpek vardı, ‘Zeyna’ bile bu özel köpeklerden birisi oldu” şeklinde konuştu.

Vazıh Büyükşehir Belediyesi’nin kontrol-istirdat köpeklerinin eğitimi için aynı kriz alanı oluşturuldu ve geçer 20 odalı kazazede saklama yerlerine erbap yetişek enkazı, yıkılan binalar ayn önüne alınarak hazırlandı. Yetişek enkazının hazırlanış aşamasında kazazedelere vurmak üzere ayarlanan belirti sorti noktaları ise taş ve molozun içinden ati şekilde ayarlandı. Böylecene gerçeğe yer mail şekilde oluşturulan ortam ile kontrol-istirdat köpeklerinin daha gür seviyelere ulaşmaları sağlandı.

Komutan Çerçioğlu: Olumsuzluklara hazırız

Kontrol timini başarılarından ufuk kutlama eden Başkan Çerçioğlu ise, “Zeyna’nın varlığı bizleri haddinden fazla mutlu ediyor. Temennimiz o kim ‘Zeyna’nın çalışmasına on paralık icap kalmasın. Fakat maalesef ki zelzele Türkiye’nin ayrımsız gerçeği ve bu gerçeğe mücehhez olmamız gerekiyor. Bu sebeple arama-istirdat köpeği sayımızı tasarruf etmek istiyoruz. Temas nev olumsuzluğa cebin hazırız. Değişik kurumlarla deneyimlerimizi da benimsemek isteriz” dedi. – AYDIN

Share: