Aydın’da sezonun ilk sıska inciri 350 liradan satıldı

Görgülü’da sezonun ilk cılız inciri, üreticiler vasıtasıyla kilosu 350 Türk Lirası’ndan Entelektüel Ticaret Borsası’na tasdik edildi.

Zayıf incir sezonunun başlaması ile alay malay Görgülü Tecim Borsası’nda Cılız İncir Alım töreni düzenlendi. Ziyalı Valisi Hüseyin Aksoy’un birlikte katıldığı törende, 14 yetiştirici Germencik, İncirliova ve Efeler ilçelerinden getirilen bütün 195 kilogram kuru inciri Görgülü Ticaret Borsası’na doğrulama etti. Gerçekleştirilen törende sezonun geçmiş zayıf inciri ise simgesel yerine kilosu 350 Türk Lirası’ndan makbuz.

“Dünyanın yüzde 60 ark inciri Entelektüel’birlikte yetişiyor”

Okumuş’ın ballıdarı üretimi açısından söz sahibi olduğuna özen çeken Aydınlık Valisi Hüseyin Aksoy, “Işıklı ili özellikle ballıdarı üretiminde yemeden içmeden Türkiye’de değil dünyada bile çevrilmiş kentlerden aynı tanesi. Türkiye’nin gözyaşı incir üretiminin yüzde 57’si Görgülü’bile gerçekleştiriliyor. Arık incire baktığımızda Türkiye’nin yüzde 85’i, dünyanın ise yüzde 60’ı Görgülü’üstelik yetişiyor. Bu anlamda faaliyet veren, ürünü yetiştiren bütün üreticilerimize teşekkür ediyorum” diyerek konuştu.

Sezonun hayırlı olmasını kâm fail Ziyalı Tecim Borsası Başkanı Fevzi Çondur, “Entelektüel, hoppadak ülkemizin değil dünyanın yeryüzü balaban incir üreticisi ve bölgesi. Çokça nadir tıpkı ürüne sahibiz. Ziyalı Ticaret Borsası adına de bu nadir ürünü önemsediğimiz ilk alım törenleri düzenlemekteyiz. Bu çerçevede 2022-2023 yılı üretim sezonunun ilimize ve ülkemize iyi olmasını dilerim” dedi.

“Bu zaman 50 TL üstünde kıymet bekliyoruz”

İncirin Münevver amacıyla yeryüzü nadir tarımsal yayın olduğunun altını çizen Komutan Çondur, “Güzeşte sene müstahsil alışları 30 liraydı. Bu yıl birlikte istihsal maliyetlerindeki artıştan âlem biz bu rakamın üzerinde tıpkısı bedel bekliyoruz. Sayı Farkı güzeşte yılki döviz satışları üzerinden bir fiyatlama yaparsak bu yıl 50 liranın üstünde fiyattan piyasada alışverişin olmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların peşi sıra Vali Aksoy dinç ve kuru incirin tadına bakarak üreticilerle arkadaşça etti. Vali Aksoy, incirin enerji deposu olan zinde aynı eser olduğuna dikkat çekerek herkesin ballıdarı tüketmeleri tavsiyesinde bulundu.

Arık ballıdarı sezonunun başlaması ile alay malay planlı önceki kurum törenine Görgülü Valisi Hüseyin Aksoy, Tarım ve Orman İl Müdürü Ahmet Ökdem, Münevver Tecim Borsası Sedir Başkanı Bahri Erdel, Umumi Heyet Başkanı Fevzi Çondur, Efeler Kültür Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu ve üreticiler katılma sağladı. – AYDIN

Share: