Aydın’ın sıska incirinde 75 bin ton rekolte beklentisi

AYDIN Tecim Borsası’nca (ATB) sezonun geçmiş ark inciri, temsili kendisine 350 TL’den makbuz. Bu sene 75 bin tonun üzerinde rekolte beklediklerini tamlayan İl Tecim Borsası Başkanı Fevzi Çondur, “Güzeşte sene zayıf incirin belirlenen küresel kilogram fiyatı, 31 liraydı. Bu yıl ise üretim maliyetlerindeki artıştan kontekst piyasada 50 liranın üstünde aynı kıymet bekliyoruz” dedi.

Sezonun evvel sıska inciri, Kültürlü Tecim Borsası’nca yapılan törenle tasdik makbuz. 14 üreticinin 195 kilogram sıska ballıdarı tasdik ettiği Tecim Borsası, ürünü temsili namına 350 TL’den aldı. Görgülü Tecim Borsası Güruh Salonu’nda yapılan incir alımına Vazıh Valisi Hüseyin Aksoy, ATB Başkanı Fevzi Çondur, Tarım ve Orman İl Müdürü Ahmet Öktem ile ballıdarı üreticileri katıldı.

Münevver Ticaret Borsası Başkanı Çondur, “Görgülü yemeden içmeden Türkiye’nin değil dünyanın arz gani ballıdarı üreticisidir. Dünyanın yer gür incirine sahibiz. Vazıh Tecim Borsası yerine bugün sezonun önceki incirin temsili namına almaktayız. 14 üreticinin kuruttuğu 195 kilogram kuru inciri kilosu, 350 liradan kumar olarak aldık. Güzeşte yıl 71 bin titrem rekolte elde edildi. Bu yıl ise Görgülü’daki borsaların tescili 75 bin tonun üstünde tamam. Aydın’bile 75 titrem, Türkiye’de ise tescilli rekoltenin 90 bin ton civarında olmasını bekliyoruz. Sabık sene arık incirin belirlenen toptan kilogram fiyatı, 31 liraydı. Bu yıl ise istihsal maliyetlerindeki artıştan ufuk piyasada 50 liranın üstünde tıpkısı bedel bekliyoruz” dedi.

Vali Hüseyin Aksoy ise “Aydın ili alelhusus incir üretiminde dünyada sınırlanmış kentlerden. Türkiye’nin gözyaşı ballıdarı üretiminin yüzde 57’si, cılız incirin ise üretiminin yüzdelik 85’i Entelektüel’bile üretiliyor. Dünyanın üstelik yüzdelik 60 arık inciri gene Kültürlü’dahi üretilmektedir” diye niteleyerek konuştu.Share: