Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Mammadov, Batman Üniversitesinde konuştu

Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Reşad Mammadov, “Tığ birbirimizi canımız biliriz. Tığ birbirimizin gücüne ağır sıklet katarız. Bizim ordumuz birbirimizin ordusunun devamıdır. Eğer Türkiye olmasaydı Azerbaycan topraklarını kalın kafalı alamazdı.” dedi.

Mammadov, Batman Üniversitesi vasıtasıyla Garp Raman Kampüsü’nde planlı “Azerbaycan Türkiye İlişkileri ve Haydar Aliyev’in Rolü” mevzulu konferansa katıldı.

Sovyetler Birliği çöktükten sonradan 18 Teşrinievvel 1991’üstelik Azerbaycan’ın yeniden bağımsızlığını car ettiğini hatırlatan Mammadov, bodur sürede balaban projeleri hayata geçirdiklerini söyledi.

Azerbaycan’ın ilk defa boru yolu projesi ile Sulh Denizi’ni Akdeniz ile birleştirdiğini tamlayan Mammadov, “Daha ilk Barış Denizi’nden Karadeniz’e boru hattımız vardı ancak tığ Akdeniz’e 1800 kilometre uzunluğunda olan ve yılda 50 milyon ton petrolün taşınmasını sağlayan ve biraz ülkenin arazisinden güzeşte boru yolu projesini hayata geçirdik.” diye niteleyerek konuştu.

Türkiye’nin sebebiyle Azerbaycan’ın karışma altındaki topraklarını kurtardığını rapor eden Mammadov, “Tığ birbirimizi canımız biliriz. Tığ birbirimizin gücüne ağır katarız. Bizim ordumuz birbirimizin ordusunun devamıdır. Eğer Türkiye olmasaydı Azerbaycan topraklarını idraksiz alamazdı. Türkiye 1994’ten itibaren Azerbaycan’a kargaşa kurmakla meşguldü. 16-17 yaşında çocuklarımız Türkiye’ye geldi ve deminden onların birçoğu Azerbaycan’üstelik dal dozaj askeri görevlerdedir.” ifadelerini kullandı.

“Türk’ün Türk’ten başbuğ dostu, kardeşi yoktur.” diyen Mammadov, şöyle konuştu:

“Biz kendimiz kendimizi koruyacağız. Göz bebeğimiz kabilinden koruyacağız. Bizim kardeşlerimiz üstelik Orta Asya’dadır. Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan’dır. Devleti olmayan amma ansambl yerine apayrı devletlerde güçlü bizim milyonlarca kardeşimiz var. 300 Milyondan aşkın dev ayrımsız milletiz. Alfabemiz bile bire bir olmalı, konuşmamız birlikte anlaşmalı olmalı birbirimizle, ortak tarihimiz olmalı.”

Karabağ’ın değme karışının koku dökerek alındığını ve bunu Türkiye sayesinde başardıklarını dile getiren Mammadov, “Siyasal yerine Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan yumruğunu yere vurdu ve ‘Önümde kimesne durmasın.’ dedi. Yüz binlik Türk ordusunu Ermenistan sınırına yığdı ve dedi kim ‘Kim düşünürse Azerbaycan yalnızdır, Azerbaycan bekâr değildir.’ 44 dönem yetti ki 28 yıl boyunca takviye edilmiş, tahaşşüt işlenmiş bir düzlük işgalden kurtarıldı.” dedi.

Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İdris Çipo de Batman Üniversitesinin kurumsal kimliğini gelişigüzel geçen devir henüz gelecek dayanmak üzere kalifiye eğitim bilimi olanakları oluşturmaya çalıştığını anlatarak, “Enerji alanında markalaşmaya çalıştığımız üniversitemizi enerjinin kalbi Azerbaycan ile buluşturarak enerjik öğrenme ortamları oluşturmaya devam edeceğiz. Uluslararası alanda temas, el birliği ve beraberlik duygusunu koruma ettiğimiz Azerbaycan ile darülfünun nezdinde kurduğumuz yakın temaslar bizleri gururlandırmaktadır.” diye konuştu.

Demir, Batman Üniversitesi adına Türkiye ve Azerbaycan’ın iktisat, defans, siyasa, erke ve diğer tamam sahalardaki ilişkilerinin daha da istikbal gitmesini murat ettiklerini vurguladı.

Share: