Azerbaycan’ın fahri gençleri zelzele bölgesinde gece gündüz çalışıyor

Azerbaycan devletinin hem personel hem üstelik insanca arkalama desteğinin yanı sıra ülkenin sivil topluluk kuruluşlarından 10 Şubat’ta Kahramanmaraş’a gelen 100 Azerbaycanlı tendürüst, depremzedelerin yardımına koşuyor. Yardımların koordinasyonu eden gençler, azık dağıtımında ve çocukların maneviyat desteği aldığı baziçe çadırlarında layenkati çalıştığı ifade edildi.

Azerbaycan Cahillik Vakfı ile Türkiye Deneyimsizlik Vakfı (TÜGVA) kuma çalışmalar sonucunda 100 büyüklüğünde Azerbaycan gönülleri, Türk gençlerle birlikte Kahramanmaraş’ta özellikle gıda olmak için depremzedelerin yardımına koşuyor. Azerbaycanlı gençlerden tıbbi eğitim almış olanlar TÜGVA’nın seyyah eczanesinde çalıştığı, azık dağıtımı yaptıkları farklı gönüllülerin ise depremzede çocuklara ruh bilimsel destek uydurmak için kurulmuş baziçe çadırlarında görev aldığı kaydedildi.

Kahramanmaraş’ın muhtelif noktalarında faaliyet gösteren 100 kişilik fahri Azerbaycan gençlerinin üç ekibe ayrılarak insani arkalama amacıyla Türkiye’nin depremden etkilenen gayrı iki kenti Adıyaman ve Malatya’ya gideceği rapor edildi.AZERBAYCAN’DAN 312 TIR VE 12 TAYYARE DOLUSU YARDIM GELDİAzerbaycan Cumhuriyeti, yer sarsıntısı felaketinin geçmiş günlerinden itibaren Türkiye’üstelik etkin 760 taharri istirdat ekibi ve 64 afiyet personelinin birlikte toplamda 312 TIR ve 12 tayyare dolusu insanca yardım gönderdi. Azerbaycan’ın gönderdiği insanca yardımların süresince 6481 keçe, 4491 ısıtıcı, 582 jeneratör, 2578 gaflet tulumu ve 96 işlek abdesthane meydan aldı.

Share: