Bahçeli, MHP TBMM Takım Toplantısı’nda konuştu: (2)

MHP Genel Başkanı Mehabet Bahçeli, “Cumhurbaşkanımız vasıtasıyla Alevi İslam inancına mensup kardeşlerimize yönelik iyileştirici ve olumlu açıklamaları sırf destekliyor, çok isabetli bulduğumuzu alelhusus yayımlamak istiyorum.” dedi.

Bahçeli, partisinin kadro toplantısında, 2008 ve 2009 yıllarında yaptığı konuşmalarından kâh cümleleri sıralayarak, Türk milletini meydana getiren beşeri varlığın bir bölümünün bile Alevi İslam inancını benimsediğini, bu akide sahiplerinin hars iyice ara sıra beklentilerinin olduğunu anımsattığını söyledi.

Bu durumun görmezden gelinemeyeceğini, çözüm yolları üstünde gani niyetle ortak ceht gösterilmesi gerektiğinin altını çizdiğini anımsatan Bahçeli, “Cumhurbaşkanımız yoluyla Alevi İslam inancına mensup kardeşlerimize yönelik iyileştirici ve olumlu açıklamaları tümüyle destekliyor, haddinden fazla isabetli bulduğumuzu hele afişe etmek istiyorum. Ankara, Elazığ, Erzurum, Erzincan’dahi açılışı yapılan, Kütahya, Burdur, Denizli, Bilecik, Kayseri, Kültürlü ve Kırklareli’nde temeli atılan cemevlerinin de doğru olmasını diliyorum.” dedi.

Bahçeli, Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde Alevi Bektaşi Firez ve Cemevi Başkanlığının kurulacak olmasını, cemevi hizmetlerinden yetişek faaliyetlerine kadar mecmu çalışmaların, kurumsal bina altında kamu güvencesi desteği ve denetimiyle yürütülecek olmasının, Alevi Bektaşi inanç önderlerinden irade edenlere dahi bu kurumsal yapı bünyesinde kol verilecek olmasının milli birlik ve beraberliğe ulama sunacağını söyledi.

Reform mahiyetindeki bu gelişmelerin Alevi vatandaşlara benzeri ihsan değil, gecikmiş haklarının balaban bire bir kısmının verilmesiyle ilgili değişmeyen olduğunu tabir etmenin vecibe olduğunun altını çizen Bahçeli, şöyle konuştu:

“Bizim geçmişten bugüne söylediğimiz dahi bunlardır. Unutmayalım kim yürekleri volkan kabil patlayanların avuçlarında çiçekler açamaz. Acılar, ahlar, dağ anılar üzerinden bir ati nesir edilemez. Alevi kardeşlerimizi sömürmek üzere kuyruğa girenlerin, yetişkin dinimizi karalamak üzere vesile kollayanların, mezhepçiliğin uyuşmazlık bakiyesini işlek epilepsi milli bünyemizi yarmaya çalışanların ne soyu soydur, ne huyu huydur, hangi üstelik iddiaları iffetle maluldür. Hiç kuşkusuz Cenabıhak yanında son din İslam’dır ve tamlık Müslümanlar bile kardeştir.”

“Avrupa’ya erke nakleden kuzey rotası daha çok güvensizdir”

MHP Umumi Başkanı Heybet Bahçeli, BENDE ve Avrupa ülkelerinin ekonomideki ürem artırımının, nekahet tehlikesini gündeme getirdiğini, gıda ve erke güvenliğindeki darboğazların ise kısık bire bir sürecin işaretçisi olduğunu söyledi.

Toptan ekonominin bu sene üzere tutum edilen tahaccüm oranının yüzdelik 3,2’ye, 2023 üzere dahi yüzde 2,9’a düşürüleceğinin IMF Başkanı eliyle açıklandığını anımsatan Bahçeli, ayrıca Rusya’dan Almanya’evet doğal gaz haiz hatlarda meydana gelen sızıntının baltalama neticesinde olabileceğine dair iddiaların ise enerji alanında kargaşa ve kutuplaşmaya eskimemiş benzeri buut kattığını vurguladı.

Bahçeli, şunları kaydetti:

“Çıktı enerji ihtiyacını güvenceye ahiz stratejisinin önümüzdeki dönemde aut politikaların asıl parametresi olacağı anlaşılmaktadır. Global ölçekte erke tüketiminin yaklaşık üçte ikisi yer yağı ve tabii gaza dayanmaktadır. Enerjinin ihtiraz ve tüketim noktaları beyninde güvenli iletimi temas mutluluk amacıyla önemli hedeflerden birisi haline gelmiştir. Avrupa’ya enerji nakleden kuzey rotası daha çok güvensizdir. Erke jeopolitiği açısından gelişmeleri yorumladığımızda, Orta Doğu, Şark Akdeniz ve Kafkasya’daki varlıklı doğal gaz ve yer yağı kaynaklarının Avrupa’evet taşınmasında bildirme sakıncasız ve güvenli terminal Türkiye’dir. Ülkemizin Libya ile imzaladığı hidrokarbon anlaşması tarihi nitelikte olup Batılı ülkeleri bir hayli rahatsız etmiştir.”

Bahçeli, Rusya Şevket Başkanı Vladimir Putin’in, Türk Akımının uğur alındığına yönelik iddialarda bulunduğunu ve suçladığı ülkenin ise Ukrayna olduğunu söyledi.

Bu iddianın dikkatle takibi gereken tıpkısı yıldırma olduğunun altını çizen Bahçeli, “Rusya ile Ukrayna beyninde; askeri, erke ve iletişim altyapılarına ayrıntılı menzilli faziletkâr hassasiyetli füzelerle yapılan saldırıların yavaş maliyetleri olacağı şüphesizdir. İki ülkenin de sağduyu bire bir çizgiye gelmesi havza ve acun barışı namına tıpkı mükellefiyettir. Özge yandan Yunanistan’a erke haiz dalan TANAP’tır. Bu ülkenin Türkiye’ye pus sallamaktan vazgeçip sabrımızı taşırmaktan uzak durması erke güvenliği açısından lehine aynı uzanım olacaktır.’ dedi.

“Türkiye erke jeopolitiğinde kilit oyuncu”

Fehamet Bahçeli, Türkiye’nin enerji jeopolitiğinde kilit bir aktör olduğunu, kılgı edilen deli dolu, muvazeneli, ve milli aut politikanın Türk milletine refah ve sağlık yerine yansıdığını belirtti.

Millet ittifakının, Türkiye’nin büyüklüğünü anlayacak ufkunun olmadığını tamlayan Bahçeli, şöyle bitmeme etti:

“Zira herhangi bir öz ortadadır. Türkiye’nin Putin’e doğrulama olduğunu tehlikeli, vukufsuzluk ve geçersiz tıpkı dille istikbal süren İP Başkanı’nın bu işleri zaten kafası almaz, devleti, milleti, dış politikayı bilmesi de bahis konusu olamaz. Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşta yan markajcı, Türkiye’yi tıpkısı kampa yerleştirmeye, fazlası cepheye sürmeye çalışan alçalma ittifakının ilkel dürtülere, cansız politikalara sersem düştüğü tartışmasızdır. Rusya ile Ukrayna beyninde Türkiye şayet tıpkı tarafsa, bu da barışın, huzurun, silahların susmasının ödünsüz tarafıdır. İç ve dış odaklar bu sabit gerçeği kesinlikle ihlal edemeyecektir. Türkiye’yi alçalma partilerinin koalisyonu yönetiyor olsaydı, BENDE’nin temel devriyesi, istikbal karakolu, derli toplu çeken eli olmaya ne kadar iştahlı oldukları haddinden fazla iri badire ve avarız eşliğinde görülür ve ortaya çıkardı.

Türkiye’yi yönetmek amacıyla mangal gibi canevi lazımdır. Türkiye’yi imale etmek amacıyla milli değer ve milli ilgililik şuuru şarttır. Türkiye’yi ihata etmek için nereden gelip nereye gittiğimizi gösteren tarihi süreci aşina olmak hanay ölüm konusudur. Inme ittifakında bunların hiçbirisi yoktur. Süpürülmedik eve bilinmedik misafir gelirmiş, bunların ellerine yetki eski olsaydı, Türkiye’yi her kalem tehdit ve felakete maruz kuzuluk getirirler, böylelikle bile ‘adımız hıdır elimizden mevrut budur’ diyerek teslimiyetçiliğin dibini boylarlardı. Su tersine dönünce uyuzlu tutturuk nasıl öne düşerse, zül ittifakı birlikte fakat dünya bilakis dönerse karışık ve sulu emellerinde muvaffak olabileceklerdir.”

“Çekirdeksel uğraş ihtimalinin konuşuluyor olması de fecaattir”

MHP Genel Başkanı Çap Bahçeli, ESIR Başkanı Joe Biden’ın çekirdeksel çekişme riskinin 1962 Küba Krizi’nden bu yana genişlik yüksek seviyede olduğunu açıkladığını, “Putin, nükleer zırh kullanırsa acun Armageddon ihtimaliyle yüz yüze kalır.” dediğini anımsattı.

Açıklamanın tehdit tonunun çokça efdal olduğunun altını çizen Bahçeli, “Bu nitelik yalnız politik değil inanç bütün bütün benzeri konudur. Biden’ın beyni sulansa bile akılsal melekeleri tartışılsa dahi Armageddon tehlikesini gündeme taşıması bize göre tesadüfi değildir. Beklenen felaketin gerçekleşmesi gelmek beşeriyetin hanay ve erinç haklarına kast söylemek, dünyanın yıkımına çanak ağrımak demektir. İnsanlık böylesi tıpkısı vahşeti asla kaldıramayacaktır. Nükleer savaş ihtimalinin konuşuluyor olması üstelik fecaattir. Acun eş düşünce ve iradeyle barışsever çabalarla bugünkü yavaş ortamdan çıkmalıdır.” diyerek konuştu.

“ABD’ye meni putrel seni tıpkı dolara ele verir”

Bahçeli, CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun bu gelişmelerin gölgesinde KUL’ye yaptığı ziyaretin “bedbahtlık, densizlik, çekinmezlik” olduğunu söyledi.

Ziyaretin amacının, teknolojik ve bilimsel gelişmelere müteveccih düşünüm alışverişinde bulunmak olduğunun açıklandığını hatırlatan Bahçeli, ” Cumhuriyet’in ikinci asır vizyonunu sunma temiz beyinlerle tartışacaklarmış.” dedi.

“Utanın, utanın; bembeyaz bellek arıyorsanız milletimizin gözleri ihata etmek yakalamak ışıldak evlatlarına bakın.” diyen Bahçeli, şöyle konuştu:

“Gazi Mustafa Eksiksizlik’in, ‘Bir Türk dünyaya bedeldir’ mirasına sarılın. Muhtaç olduğunuz kudreti uzaklarda değil, şayet varsa damarlarınızda arayın. Kılıçdaroğlu teknolojik ve ilmî gelişmeler karşı hangi söyleyecek, neyi duymayı rüya edecek, ne temiz beyinlerle bir araya gelecektir? Sayın Kılıçdaroğlu, bırak bu işleri, geç bu masalları, ağzında bal olan arının kuyruğunda iğnesi tamam. Buna birlikte çok özen ten. Dizge biliyor ki, BENDE’ye Reisicumhur adaylığı için icazetname almaya ya birlikte belen edilecek ati zillet adayının ismini öğrenmeye gittin. Denenin, döne dolaşa geleceği saha evet bire bir ümük evet bile bir değirmen taşıdır. Akarsu yatağını, gürültü birlikte tepesini kategorik bulacaktır. Sayın Kılıçdaroğlu, ağaca metanet bükülür, suya itminan dökülür, KÖLE’ye işaret ilhak seni bir dolara ele verir. CHP Genel Başkanı’nın ABD’ye beniz sürmesi, el açması, aman dilenmesi yegâne kelimeyle acizliktir, yetersizliktir, milletine hezen dönmektir. Konfirmasyon reşit başa ululuk konmaz, taşlık bile çok durmaz, duramaz.”

“İstanbul Belediyesi kıytırık da haddinden fazla çalışıyormuş”

Bahçeli, İstanbul Büyükşehir Belediyesine ilgilendiren ayrımsız cenaze aktarım aracında yüklü miktarda maden yakalandığını anımsatarak, “Oysa İstanbul Belediyesi kıytırık da çok çalışıyormuş. Bunlara kalsa, kaçakçılık meşru, arakçılık cılız, soygunculuk sıradan, çıyanlık bile demokratik bir haktır. Düşkünlük ittifakı işte budur. CHP’nin hamur yüzü suçtur, kirdir, çamurdur, kokuşmuştur.’ dedi.

Mehabet Bahçeli, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin, Türk ve Türkiye yüzyılının önemli gücü, yönetim güvenliği olduğunu söyledi.

Cumhur İttifakının, zalime aman vermeyen, teröriste punt tanımayan, Türk düşmanlarına göz açtırmayan, buyruk haklarının, hâkimiyet yetkilerinin, milli çıkarların, kürenin seçkin köşesinde fedai benzeri yürekle savunan nüfuzlu ve mehabetli benzeri kavim iradesi olduğunu vurgulayan Bahçeli, “Bu bıçkın kaime kilitleri açacak, perdeleri aralayacak, ufku aydınlatacak, sis bulutlarını dağıtacak, 2023 ve strateji fail yıllarda global güç Türkiye’yi inşa ederek zalime Çetince, mazluma Yunus, mağduriyetin kuyusunda noksan biçarelere Yusuf olacaktır.” ifadelerini kullandı.

(Bitti)

Share: