Bahçeşehir Koleji’nden Ankara’da velilere ‘Zor Zamanlarda Yaşamak’ semineri

BAHÇEŞEHİR Koleji, deprem bölgesindeki kısaca 4 bin öğrencinin naklini Ankara özellikle kalkmak için farklı şehirlerdeki kampüslerine gerçekleştirdi. Bu kapsamda Ankara İncek Kampüsü’nde, depremzede velilerinin dahi çağrılı olduğu ‘Zor Zamanlarda Yaşamak’ konulu seminerde mütekellim Ruhiyatçı Prof. Dr. Acar Baltaş, “Bu dönemde ferah tıpkı bildirişim için karşındaki kişiyi hatır vermeden, duygusuna eş yerine sabırla itaat etmek haddinden fazla heybetli” dedi.

‘Zor Zamanlarda Yaşamak’ konulu seminerde Prof. Dr. Baltaş, tüm Türkiye’yi acıya boğan hareket felaketinin peşi sıra can kuşu sağlığını korumanın önemine dikkat çekti. Hareket gibi olaylarda huy karşısındaki yetersizlik ve aczimizi kabullenmenin ruhumuzda yoğun yaralar açtığını tamlayan Prof. Dr. Baltaş, “Deprem sonrası desteğin evleviyet olduğu gruplar sırasıyla kollar, engelliler, yaşlılar, kronik hastalığı olanlar ve kadınlardır. Özge taraftan günlerce televizyondan yahut sosyal iletişim araçları üzerinden gerileme ve istirdat görüntülerine maruz artan, afetin ortamında yaşamadıkları halde, olayları göstergeç ve içtimai medya bağlantılarından izleyen Türkiye’deki milyonlarca kayırıcı da gelişmelerden derin benzeri şekilde etkilendi. Ekranda sürekli yerine katabolizma ve istirdat görüntülerini tutkun olmak, toplumun can kuşu halini bozmuş ve bir nice kişide depresif belirtilerin ortaya çıkmasına hastalık oldu. Bu âraz ortada üzüntü, enerji kaybı, genel ayrımsız gönülsüzlük havai ve suçluluk duygusu yeryüzü özellikle gelenlerdir” dedi.

‘TOPLUMSAL TRAVMALAR KENETLENMEYLE VE PROSES İÇİNDE İYİLEŞİR’

“İçimden tek madde fayrap etmek gelmiyor” duygusu genişlik güç his olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Baltaş, “Beslenmeden sonraları insanın yer anne ihtiyacı yiğitlik ve güvenliktir. Yaşadığımız yer sarsıntısı bu ihtiyacımızı zedelemiş ve hayatın heyetiyle kontrolümüzün altında olmadığını gösterdi. Yaşadığımız türden içtimai travmalar toplumun birbirine kenetlenmesiyle ve süreç içinde iyileşir. Yardım etme ve afiyet yapma duygusunun, mazmun arayışına birlikte temel oluşturarak ateş parçası tıpkı iyileştirici etkisi olduğu, bilimsel adına kanıtlandı” diyerek konuştu.

‘AKIL VERMEDEN, DUYGUSUNA ORTAK YERINE SABIRLA DİNLEYİN’

Bu dönemde iyi bir bildirişim amacıyla karşındakini karın vermeden, duygusuna eş namına sabırla dinlemenin haddinden fazla muhteşem olduğunun altını çizen Prof. Dr. Baltaş, yapılması gerekenleri şöyle anlattı:

“Cebin tarafın anlayacağı düzeyde, hoşnutluk ve duruma göre konuşmalıyız. Bilmediğimiz konuda ‘Bilmiyorum, öğrenip söyleyeceğim’ diyebiliriz. ‘Korkacak bir öz yok geçti artık! Büyütüyorsun, topla kendini’ dememeliyiz. Karşımızdakinin zinde yanlarını biliyorsak, bunları hatırlatabiliriz. Size anlatılanı başkasına anlatmayın. Konuşması ve anlatması amacıyla zorlamayın. Cümleleri onun adına tamamlamayın. Tutamayacağınız sözleri söylemeyin. Yiğitlik duygusu monte etmek üzere çocuklarda fiziki ilişki ısınmak, başını benzemek, yanınıza ahzetmek, birlikte antlaşma eylemek müfit gibi.”

Share: