Bakan Karaismailoğlu: “Osmangazi Köprüsü’nden 55,5 milyon açkı geçti”

Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu, dünyanın az asık köprüleri beyninde düz düzlük Osmangazi Köprüsü’nden sabık anahtar sayının 55,5 milyona ulaştığını bildirdi.

Karaismailoğlu, kayıtlı açıklamasında, Vekâlet olarak, 2003-2022 yıllarında Türkiye’nin ulaşım ve danışma altyapısına 1 trilyon 670 bilyon lira envestisman yaptıklarını vurgulayarak, akıbet 20 yıldır prestijli projelere imza atarak Türkiye’yi geleceğe taşıdıklarını rapor etti.

Osmangazi Köprüsü’nün bahis konusu projelerden yalnızca biri olduğunu tamlayan Karaismailoğlu, dünyanın sayılı asılı köprüleri arasında saha kayran köprünün 426 kilometre uzunluğundaki İstanbul- İzmir Otoyolu’nun sunu mehabetli kesimini oluşturduğuna aktardı.

Karaismailoğlu, Dilovası ile Hersek Burnu arasında nesir edilen ve İzmit Körfezi’nin iki yakasını bağlayan köprünün, 2 bin 682 metre uzunluğunda olduğunu bildirerek, şöyle devam etti:

“1550 metre itidalli açıklığıyla, dünyada işletmeye münhal olan sunma büyük ölçülü açıklıklı asık köprüler sıralamasında 7’nci tam vadi alıyor. Osmangazi Köprüsü ile erişim dem aldı, rahatladı. Körfezi makine ile bulunan yolu kullanarak koymak 1,5 saat, feribot ile terhis etmek ise 45 ila 60 zaman sürüyordu. Okkalı günlerde bekleme süresi saatleri buluyordu. Saatler süren yolculuk Osmangazi Köprüsü ile sona erdi ve 5 dakikaya düştü. Dünyanın az asılı köprüleri arasında saha düz Osmangazi Köprüsü’nden güzeşte çevirici kopya 55,5 milyona ulaştı.”

“Milletimizin desteği ile yatırımlarımız cevvaliyet kesmeden devam edecek”

Köprünün 1 Orak Ayı 2016’da tamamlanarak vatandaşların hizmetine açıldığını anımsatan Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Açıldığı yıl Osmangazi Köprüsü’nden 2 milyon 123 bin açkı geçe, bu suret 2021’dahi 11 milyona yaklaştı. 2022’nin ocak-temmuz döneminde de 8 milyon 793 bin 955 açacak Osmangazi Köprüsü’nü kullandı. Köprüyle zamandan yakıttan bile artırım sağladık. Osmangazi Köprüsü’nün hizmete açılmasıyla, zamandan yıllık 4 bilyon 670 milyon teklik, akaryakıt tüketiminden yıllık 1 bilyon 933 milyon lira tutmak üzere yıllık 6 bilyon 603 milyon teklik tasarruf sağladık. Antrparantez, yıllık 402 bin ton dahi karbon salınımını azalttık. Yaptığımız yatırımlarla vatandaşlarımızı sevdiklerine, gidecekleri yere hızlı, konforlu ve güvenle ulaştırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Milletimizin desteği ile yatırımlarımız cevvaliyet kesmeden devam edecek. Ülkemizi geleceğe taşıyacak projeleri teker tekerlek hayata geçireceğiz. Tığ üzerimize düşen sorumluluğu adına getirmeyi sürdüreceğiz. Kaybedecek bire bir dakika zamanımız birlikte namevcut.”

Share: