Bakan Varank, Eskişehir Dizayn ve İnovasyon Merkezi’nin açılışında konuştu Açıklaması

Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, kimi zaman taşa toprağa, betona envestisman yaptıklarına yönelik söylemlerde bulunulduğunu belirterek, “Müfit tığ taşa toprağa, betona yatırım yapmadık. Bu ülkenin ihmal edilmiş altyapılarına yatırım yaptık. Şayet tığ o altyapı yatırımlarını yapmasaydık güvenli olun uran bu büyüklüğünde gelişemezdi. Ticaret bu kadar gelişemezdi. Keşke bizden öncekiler o yatırımları yapsaydı da biz bu yatırımları boşaltmak için bütçe ayırmasaydık, mülk ayırmasaydık.” dedi.

Varank, Eskişehir Birleştirme Uran Bölgesi’nde kurulan Eskişehir Dizayn ve İnovasyon Merkezi’nin açım töreninde, Kompetitif Sektörler Programı’nın somut çıktıları anlamında haddinden fazla bereketli bire bir dönemin geçirildiğini, hoppadak son bir yılda birbirinden cesim 8 projenin açılışını yapıp ülkeye kazandırdıklarını söyledi.

Avrupa Birliği (KEZ) Türkiye Delegasyonu Başkanı Sefirikebir Nikolaus Meyer-Landrut’un Türkiye’dahi göreve başlamasından bu yana Rekabetçi Sektörler Programı desteğiyle hayata geçen projelerin açılışlarına adeta yetişemediklerini anlatan Varank, şöyle konuştu:

“Tabiatıyla temennimiz bu sunturlu serinin devamının artarak gelmesi. Zira Kompetitif Sektörler Programı, Avrupa Birliği’yle ortak finansman sağladığımız, Bakanlığımızın da yürütücüsü olduğu çok hususi bire bir izlence. Şu anda bu program kapsamında uygulaması devam eden, bütçeleri toplamı 260 milyon avroyu geçen 42 proje bulunuyor. Otonom araçlardan dijital oyun sektörüne, kanserle mücadeleden sanayinin dijital dönüşümüne kadar nazik alanlara dokunan açık tıpkı proje havuzumuz var. Uyguladığımız projelerle işletmelerimizin verimliliğini artırmayı, onların ihracata yönelik kompetitif istihsal yapısına kavuşmalarını hedefliyoruz. Bunu başarmanın yolu, tek elbette hepimizin bildiği kabil AR-GE’den, teknolojiden ve inovasyondan geçiyor. Çıktı tek alanda yalnız eşit üzerinden yarışmak benzer değil. Şayet global piyasalarda hararetli olmak istiyorsanız, ayrımlı üstünlüklere ehil olmaktan eksantrik çareniz bulunmayan. Tığ bile elhak bunun farkında namına siyaseti uygulamaya, politikaları hayata geçirmeye çalışıyoruz. Milli Uygulayım Bilimi Hamlesi vizyonuyla yaptığımız birlik faaliyetlerde işletmelerimizi akıllıca şekilde yönlendirmeye çalışıyoruz. ‘AR-GE yapmalıyız, inovasyon yapmalıyız’ gelmek mahdut ama bunu süfli düzenlemek, yoz AR-GE’ye, inovasyona envestisman düzenlemek o büyüklüğünde görgüsüz değil. Hele kim KOBİ’ler için bu haddinden fazla elan güçlü tıpkı süreç. Çünkü gâh üstünlükleri bağışlamak çokça efdal envestisman maliyetlerine katlanmayı dahi beraberinde getiriyor. İşte bu sebeple işletmelerimize çabucak ne yapmaları gerektiğini söylemekle yetinmiyoruz. Herhangi Bir anlamda desteğimizi kendilerinden esirgemeyip, onlara ana anlamda kat arkadaşlığı yapmaya çalışıyoruz.”

“Hangi ararsanız bu projenin içre mevcut”

Vekil Varank, hem millî kaynakları hem üstelik arsıulusal kaynakları AR-GE ve inovasyon alanına kanalize ettiklerini aktararak, AR-GE ve inovasyon yapmayı kolaylaştıracak oldukça kalifiye altyapılar kurmaya devam ettiklerini bildirdi.

Eskişehir Teknoloji ve İnovasyon Merkezi’ni Türkiye’ye ve Eskişehir’e kazandırmanın heyecanını yaşadıklarını tabir fail Varank, şunları anlattı:

“Eskişehir Teknoloji Ihya Bölgesi ile teşrikimesai zarfında tamamlanan bu projeye 70 milyon liranın üzerinde bire bir destek sağladık ama emniyetli olun içeriğini ve sonuçlarını değerlendirdiğinizde proje bu desteği sonuna büyüklüğünde hak ediyor. Her şeyden ilk gelecek öngörüsü olan haddinden fazla vizyonel bir proje olduğunun altını özellikle yemek istiyorum. Malumunuz 3 boyutlu yazıcıların gelişmesi ve yaygınlaşmasıyla alay malay bitişimli imalat, konvansiyonel imalatla yarışmaya başladı. Motamot elektrikli araçların teklifsizce yanmalı motorlu araçlarla yarıştığı gibi, elektrikli araçların teklifsizce yanmalı araçların yerini alması kabil imalatta üstelik mübrem tıpkısı transformasyon önümüzdeki dönemlerde yaşanacak. Dolayısıyla işletmelerimizin şimdiden bu dönüşüme tedarikli olması, rekabetçiliğimizin, alelhusus yetiştirici kesimin rekabetçiliğinin devamı açısından ülkemiz üzere balaban ehemmiyet taşıyor. İşte bu merkezde bitişken imalat yöntemlerini öğrenmeye ve uygulamaya imkan tanıyan serencam teknolojik cihazlarla donatılarak KOBİ’lerimizin hizmetine sunuldu. Raylı sistemler, havacılık, makine, beyaz zehir pırtı ve otomotiv ilkin olmak amacıyla ilimizdeki birlik imalat sektörleri buradaki ürünlerden ve hizmetlerden faydalanabilecek. 3 boyutlu uyuşturucu ve plastik yazıcılar, 3 boyutlu tarama cihazları, CNC tezgahlar, çeşitler-i kabil mühendislik yazılımları… Hangi ararsanız bu projenin zarfında kâin.”

Varank, merkezin mütekâmil fiziki altyapısının yanı sıra kocaman ayrımsız teknoloji merkezi kendisine neşelilik göstereceğine değinerek, alanında eksper akademisyenlerin burada ölçülü projelere dahil olup, işletmelerin gerekseme duydukları bir nice talimli müşavirlik hizmetini verebileceğini vurguladı.

Merkezi kullanan işletmelerin tek arttırma yatırım yapmadan dizayn, mühendislik, AR-GE ve ilk örnek üretme kabiliyetlerini geliştirme imkanını buradan sağlayacağını anlatan Varank, “Bu de onları rakiplerine nazaran bir değil, ihtimal 10 aşama öne çıkarmış olacak. Burayı önceki kullanan firmaların elde ettiği geçmiş sonuçlar da buradaki başarının bize sinyallerini veriyor. Şu ana kadar sabık süre içinde hizmet sunulan 20 firmanın projesi incelendiğinde özellikle format üretiminde çokça büyük başarılara imza atıldığını ve buradan fena hâlde amal çıkabileceğini gayet açık benzeri şekilde görebiliyoruz. Temas yönüyle ayırt oluşturacak kocaman bire bir proje. Emeğe geçen herkesi tüm yüreğimle tebrik ediyorum.” diye konuştu.

Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Eskişehir’in yaptığı üretim ve ihracatla, oluşturduğu istihdamla bile ülkenin ciddi ekonomisinin bildirme mehabetli kalelerinden olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Bakanlık adına Eskişehir’deki yatırımlara hız kesmeden devam ettiklerini dile getiren Varank, sözlerini şöyle sürdürdü:

” OSB’leri geliştirerek şehrimizin endüstri altyapısını güçlendiriyoruz. Teknoparklar, AR-GE ve dizayn merkezleriyle şehrimizin inovasyon ekosistemini büyütüyoruz. KOSGEB, TÜBİTAK ve BEBKA ile işletmelerimizin gelişimini destekliyoruz. özel sektör yatırımlarını heveslendirmek için gururlu teşvikler sağlıyoruz. Kurduğumuz gurk merkezleriyle, oluşturduğumuz fonlarla yenilikçi girişimciliğe katkı sağlıyoruz. Eskişehir dahi bizim bu çabalarımızı tek devir meccanen bırakmıyor. Üretimle, istihdamla, ihracatla bu yatırımların karşılığını yeryüzü domuzuna şekilde veriyor. Ülkemiz, endüstri üretiminde, hesaplı büyümede ve ihracatta katlanılamaz bire bir ivme yakaladı ancak elan gidecek çok yolumuz var. Yeni acun düzeninin sunduğu fırsatları akla yatkın aynı şekilde kullanarak bu potansiyeli elan bile geliştirecek ve Allah’ın izniyle ülkemizi global tıpkı üretim üssü haline getireceğiz. Hep şehirlerimizin mutluluk ekonomisine katkı sağlaması maksimal ehemmiyet gösteriyor. Ekonomimiz ancak yatırım ve üretim iştahıyla katlanarak için devam edebilir.”

“URAYSİM Projesi bu şehre derece katacak benzeri proje”

Bakan Varank, hükümet ve Vekillik yerine daim Eskişehir’in birlikte olacaklarını ve yatırımlara bitmeme edeceklerini aktardı.

Eskişehir’deki Ulusal Raylı Sistemler Test Merkezi (URAYSİM) Projesi’hangi değinen Varank, şunları kaydetti:

“Yıllardır konuştuğumuz bir URAYSİM Projesi var. Bu kent raylı sistemler dinamik kabiliyetleri olan tıpkı kent ve sanayicilerimizle oturduğumuz ant sanayicilerimiz bize diyorlar ki ‘Sayın Bakanım bu URAYSİM Projesi’ni bizim yapmamız lazım. Raylı hep araçları üretiminde bizim kabiliyetlerimizi test edebileceğimiz, ürünlerimizi sınav edebileceğimiz tıpkı yere ihtiyacımız var.’ ‘Gelin bu arada URAYSİM’i yapalım’ dediğimizde işte karşımıza birileri çıkıyor. Bulunmayan o projeyi fesih ettiriyor. Bu projeyi fek ettiriyor. ‘Biz onu oraya yaptırmayız’ diyor. ‘Bunun yeri burası değil’ diyor amma siz sefer almakta ağırbaşlılık çekiyorsunuz. URAYSİM Projesi bu şehre değer katacak bire bir proje. Sanayicimize derece katacak benzeri proje ve burayı 6550 (basit kanun) araştırma altyapısı kapsamına alarak biz buradaki kabiliyetleri dünyaya takdim etmek, buradaki kabiliyetlerle dünyaya üretim beğenmek istiyoruz. Sanayicilerin bunu kamuoyuna anlatmaları geçişsiz. Bizim bu kavgayı vermememiz geçişsiz. Bu şehrin buna ihtiyacı varsa aynı sıkıntı buradaki yereldeki yöneticilerin, sanayicilerimizin, tecim odamızın az buçuk konuşması lazım. Bu işin ne kadar makro olduğunu kamuoyuna anlatıp, bu projeye desteği çekmesi lazım ki bizim üstelik işimiz kolaylaşsın. ‘Bütün kavgayı lütfen bize bırakmayın’ diyorum. İnşallah biz bu URAYSİM Projesi’ni başardığımızda göreceksiniz Eskişehir vakit kaybetmeden Türkiye’birlikte değil, dünyada raylı sistemlerde ayrımsız marka olacak. Biz bunu yapabilir miyiz? Yaparız amma abra geçişsiz, stabilizasyon lazım.”

Varank, raylı sistemleri haddinden fazla önemsediklerini dile getirerek, 2009 yılında Türkiye’ye ilk acul treni kazandırdıklarını hatırlattı.

Dünyada önceki aceleci trenin 1968’da Japonya’birlikte kullanıldığını belirten Varank, şunları aktardı:

“1968 yılından 2009 yılına gelene kadar tek kudret böyle bire bir derdin içinde tor. İmkanları yetmemiş türlü, vizyonları yetmemiş benzer ama aceleci katar bu ülkeye kazandırılmamış ama tığ raylı sistemlerin ne kadar heybetli olduğunu bildiğimiz amacıyla bu alanlara envestisman yapıyoruz. Bakınız ülkemizdeki şimendifer hatlarının 11 bin 500 kilometresinin tamamını tığ modernize ettik. 1500 kilometrelik tren hattını bu ülkede biz kurduk. 2 bin kilometrelik eskimemiş hattı bu ülkeye biz kazandırdık. kimi zaman diyorlar evet ‘Siz taşa toprağa yatırım yaptınız, betona yatırım yaptınız.’ Faydalı tığ taşa toprağa, betona envestisman yapmadık. Bu ülkenin boşlama edilmiş altyapılarına yatırım yaptık. Şayet biz o enfrastrüktür yatırımlarını yapmasaydık sakıncasız olun endüstri bu kadar gelişemezdi. Ticaret bu büyüklüğünde gelişemezdi. Bari bizden öncekiler o yatırımları yapsaydı da tığ bu yatırımları açmak üzere bütçe ayırmasaydık, mal ayırmasaydık. Biz kavuşum altına dahi yatırım yapıyoruz, kavuşum üstüne üstelik yatırım yapıyoruz. Zira milletimizin ihtiyacı varsa kavuşum altına bile yatırım açmak zorundasınız. Bakın Eskişehir’deyiz. Yunus Emre Caddesi’ni hepiniz biliyorsunuz. Şehrin göbeğindeki bire bir cadde değil mi? Orada şebeke problemleri var. Vidanjör gelip kanalizasyonla ilgilendiren mücahede yapıyor. Şehrin göbeğinde. Münasebet? Çünkü mülki idare lüzumlu yatırımları yapmadığı amacıyla. İşte tıpkı şehrin neye ihtiyacı varsa, benzeri ülkenin neye ihtiyacı varsa buna yatırım yapıp bu vizyonu gösterip yolunuza bitmeme ederseniz fakat muvaffakiyetli olabilirsiniz.”

Ilbay Erol Ayyıldız da Eskişehir’in cemaziyelevvel olduğu kadar bugün ve gelecekte dahi şişman hamleler yapma hususunda yüksek potansiyele ehil olduğuna belen ederek, kentin acun piyasalarında rakiplik gücünü artırıp, mühendislik, dizayn ve prototipleme kabiliyetlerinin geliştirilmesine bindi sağlayarak ülkenin dış ticaret açığını düşürmek ve bölgenin rekabetçilik seviyesini artırmayı hedeflediklerini bildirdi.

DENIZ Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ise Rekabetçi Sektörler Programı’nın değişik endüstrilere koruyucu olacağını düşündüklerini kaydetti.

Endüstriyel tasarımların ilerlemesini planladıklarını dile getiren Meyer-Landrut, “KOBİ’lerin yardımcı olmalarını bekliyoruz. Bu biçim, kullanılmamış ürünlerin çıkmasını ve yeni teknolojinin bulunmasına apotr olacak. Avrupa Birliği, Kompetitif Sektörler Programı’nı Türkiye’bile desteklemeye bitmeme edecektir.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların peşi sıra Eskişehir Tasarım ve İnovasyon Merkezi’nin açılışının gerçekleştirildiği törende SELIM Fırka Eskişehir Saylav Nabi Orion, MHP Eskişehir Saylav Stabil Nurullah Bataklık, Eskişehir Tevhit Uran Bölgesi Başkanı Nadir Küpeli, Eskişehir Endüstri Odası Celalettin Kesikbaş ile ayrıksı ilgililer amade bulundu.

Kente Erdemli Çabuk Tren’le mevrut Vekil Varank, Eskişehir Valiliği’ni mülakat ederek Itibar Defteri’ni imzaladı. Ziyarette Varank’a Milletvekili Nabi Cebbar, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Evlek, DÜRÜST Öğür İl Başkanı Zihni Etkin ve Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı Umumi Sekreteri Muhammed Anlaklı Durak eşlik etti.Share: