Bakanı Kurum, içtimai ev projesinde detayları paylaştı: Başvuruda aşama geliri şartı var

Esbak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın detaylarını duyurduğu toplumsal hane projesi üzere zaman başvurular başladı. Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Gaye Gelgel vatandaşların projeye güç rabıt gösterdiğini ve başvuru sayısının 224 bine ulaştığını açıkladı.

HANE GELİRİ ŞARTI İSTANBUL’DA 18, DİĞER İLLERDE 16 BİN TL

Sosyal göz ve yer satışı başvurularının Ekim ayı sonuna kadar süreceğini açıklanan Icra Vekili Hava, referans ayırmak üzere şartları dahi ayrıntılarıyla paylaştı. Çekicilik, “Referans yapacak vatandaşlarda İstanbul üzere sunu aşkın açık 18 bin lira, ev genelinde ise bildirme çok 16 bin lira olması şartı aranacak.” dedi. Icra Vekili ayrıca 18 yaşını tamamlamış gençlerin evlerinde bundan sonra misafir olduğunu belirterek ailesinin geliri ne kadar olursa olsun kerte geliri kriterine takılmadıklarını duyurdu.

EVLERİN FİYATLARI HANGI KADAR OLACAK?

Nazır Çalım’un konuyla ait planlı matbuat toplantısında verdiği bilgilere bakarak proje kapsamındaki 2+1 konutların büyüklüğü 75 ila 85 metrekare arasında değişecek. Fiyatları de 608 bin liradan başlayacak 770 bin liraya büyüklüğünde çıkma. 3+1 konutla ise 105 metrekare olacak ve fiyatları 850 bin ila 950 bin TL arası olacak.

KİRAYA VERİLEBİLECEK

Ailelerden bırakıt kalan aile hisseleri olanların da projeye başvuruda bulunabileceklerini tamlayan Nazır Alım “Sonradan TC vatandaşı olanlar bile bu projeye şartları uygunsa katılabilir. Içtimai konutu mir borcu bitmeden yapılamayacak. Ancak kiraya verebilir bu daireyi” dedi. Nazır Kurum 18 yaşından nazik ayrımsız çocuk varsa tıpkı haneden 2 referans yapılabileceğini belirtti.

“İKİ ÇEŞİT YER VAR”

Bölük amaçlı arsa satışına ilgilendiren bilgi veren Icra Vekili Kurum şunları söyledi: “Vatandaşlarımız gidecekler, zat evlerini bu arsalara yapabilecekler. İki cins arsamız var. İlki, 350 ila 500 metrekarelik büyüklükte olacak. Buralarda yapılacak ev büyüklükleri ise 105 ile 150 metrekare olacak. Vatandaşımız, 192 bin 500 liradan başlayan toplam kıymet ve 1.604 liradan başlayan taksitlerle, 10 sene vadeyle, faizsiz şekilde ödeneceği bire bir yöntemle arsasını algı. İkincisi ise; paylı parseller olacak. Burada da bölük büyüklüğü 150 metrekare olacak. 112 bin 500 liradan başlayan mecmu kıymet ve 937 liradan başlayan taksitlerle, yine 10 yıl vadeyle ve faizsiz bire bir şekilde insanımız arsasına kavuşacak.”

YER VE SANAYİ İŞYERİ BAŞVURULARI 10 EKİM’DE BAŞLIYOR

Proje kapsamındaki benzeri farklı yatırımın ise yıpranmamış işyerleri olduğunu tamlayan Vekil Gelgel “İlk etapta Ankara’dan Adana’ya, Erzurum’dan Diyarbakır’a, Kastamonu’dan Konya’ya 28 ilimizde toplamda; 50 ile 200 metrekare büyüklüğünde 10 bin eskimemiş işyeri yapıyoruz. Kıtipiyoz ve mutedil ölçekli sanayicimizin istifadesine sunuyoruz. İnşallah bu işyerleri; ülkemizin yatırımına, üretimine, sanayisine, istihdamına nazik yardım sunacak. Bu işyerlerinin üstelik ödemeleri şu şekilde olacak. 350 bin liradan başlayan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle, 120 ay vadeyle sanayicimiz, güre girişimcilerimiz bakir işyerlerinden yararlanma edebilecek. Başvuruları zaman başlattık. Teşrinievvel ayı sonuna kadar sürecek. İnşallah geçmiş temellerimizi kısım hane, Kasım- Açıklık kabilinden atıyoruz. Tekrar yer ve endüstri işyeri için başvurularımız 10 Ekim’üstelik başlıyor, 7 Kasım’a büyüklüğünde de bitmeme edecek. İlk aşama konutlarını maksimum 2 sene süresince bitireceğiz” dedi.

2 TRİLYON LİRALIK EKONOMİK HAREKETLİLİK

Projenin tahminî 900 milyar liralık yatırım değerine topluluk olduğunu tabir fail Icra Vekili Gelgel “Çarpan etkisiyle, 2 trilyon liradan aşkın iktisadi hareketliliğe kat açacağını hesaplıyoruz” diyerek konuştu.Share: