Bakırköy Cezaevi’nde Yolculuk Tutuklularını Müzakere Fail Yengi Çakırözer: “Aym ve İstinaf Bu Utanç Verici Hukuksuzluğa Çıktı Son Vermeli”

CHP Eskişehir Milletvekili Yengi Çakırözer, Bakırköy Eş Merbut Dam’ndeki Seyahat davası tutuklularını ziyaretinin ardından “AYM ve istinaf mahkemesi tıpkısı an önceki bu dosyaya bakmalı kim Türkiye bu ayıptan, bu utançtan derhal kurtulabilsin” dedi.

CHP Eskişehir Milletvekili Yengi Çakırözer, Bakırköy Avrat Vabeste Mahpushane’nde Seyahat Davası tutuklularını konuşma etti. Ziyaretinin peşi sıra izah fail Çakırözer, şunları ifade etti:

“Bakir adli sene önceden, politik davalarda nahak yere, hukuksuz cezaevinde tutulan gazeteciler, adalet savunucuları, hukukçular, sivil topluluk temsilcileri ve siyasiler ‘adalet’ bekliyor. Yolculuk Davası kapsamında 18’er sene hapse çarptırılan Parlatılmış Yapıcı, Mine Özerden, Mahmur Çiçeği Mater Utku, Fert Atalay, Kağan Altınay ve Tayfun Alp 128 gündür cezaevinde. İlk derece mahkemesinin hapis cezası verdiği Yolculuk tutukluları, İstinaf Mahkemesi ile Esas Mahkemesi’nde dosyalarının tıpkısı an geçmiş ele alınarak, uğradıkları iri adaletsizliğin giderilmesini bekliyor. Benzeri ülkü kapsamında yargılanan iş insanı Osman Kavala ise Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin tutukluluğuna ilgili verdiği karara rağmen 5 yıldır mevkuf.

“AYM VE İSTİNAF MAHKEMESİ BİR AN ÖNCEKI BU DOSYAYA BAKMALI”

Gezi davasında hukuksuz tıpkı şekilde 18’er sene hapse çarptırılan Cilalı Yapıcı, Mine Özerden ve Mahmur Çiçeği Mater Utku ile kaldıkları Bakırköy Avrat Ilişkin Cezaevinde görüştüm. Kısaca 128 gündür burada, özgürlüklerinden, sevdiklerinden mahrum benzeri şekilde tutuluyorlar. Benzer şekilde Duygusal Atalay, Hakan Altınay, Tayfun Alp Silivri Mapushane’nde esasen bir davadan 128 gündür tutuklu. Antrparantez gine bire bir davada 1765 gündür cezaevinde tutulan Osman Kavala de nahak, hukuksuz ve adaletsiz şekilde özgürlügünden mahrum bırakılıyor. Hem üstelik Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin onun üzerine verdiği tutukluluğunun adalet ihlali oluşturduğu kararına karşın. Bu karara hala uyulmuyor! Yolculuk davası tutukluları, İstinaf Mahkemesi’nin tıpkı dakika önce dosyalarına bakmasını bekliyor. Antrparantez Kanunuesasi Mahkemesi’nde yaptıkları bireysel başvurular bile bibi görüşülmeyi bekliyor. Öncelikle Kavala hakkındaki AİHM kararının uygulanması zaruri. Antrparantez Temel Mahkemesi birlikte benzeri an önceki bu hukuksuz tutuklulukları gözden etmek zorunda! Yine İstinaf Mahkemesi dahi uğrunda kâin dosyayı bir zaman geçmiş ele alarak sonuçlandırmalı! AYM ve istinaf mahkemesi benzeri dakika evvel bu dosyaya bakmalı kim Türkiye bu ayıptan, bu utançtan derhal kurtulabilsin.

“ARTIK BU ADALETSİZLİK, BU HUKUKSUZLUK SONA ERMELİ”

Artık bu adaletsizlik, bu hukuksuzluk sona ermeli! Bakırköy Avrat Mecbur Dam önünden dileğimiz, çağrımız şudur: Mücella Olumlu, Mine Özerden, Mahmur Çiçeği Mater Utku ve Silivri Hapishane’nde vakfedilmiş kâin Duygusal Atalay, Hakan Altınay, Tayfun Alp ile Osman Kavala tıpkı an önceki özgürlüklerine, bir an ilk ailelerine, sevdiklerine kavuşmalıdır.”

GİZLİLİK VAR, İDDİANAME YOK

Bakırköy Cezaevi’nde mevkuf bulunan Avcılar sakat Belediye Başkan Neşeli Yer Benli ile birlikte görüşen Çakırözer, 5 aydır mevkuf bulunan Benli’nin savunma hakkının elinden alındığını belirtti.

Benli hakkındaki iddianamenin bibi yazılmadığını belirten Çakırözer, “İktidarın tonga davaları bitmiyor. Bu sefer de eski belediye başkanını aylardır savcı yüzü da göstermeden cezaevinde tutuyorlar. Hem beyninde iddianame bulunmayan hem dahi dosyada gizlilik kararı var! O devir bu herif kendini zahir savunacak? Handan Hanım’ın gasp edilen savunma hakkı derhal iadeli edilmelidir. Edilsin kim Şen Kadın savunmasını yapabilsin” çağrısında bulundu.Share: