Balıkçı esnafı yeni sezona hazırlanıyor

Balıkçı esnafı yeni sezona hazırlanıyor

Eskişehir’deki balıkçı esnafı ve balık restoranları dükkanlarını boyayıp tezgahlarını bakir sezon için tertemiz kuzuluk getiriyorlar

Yasaklı dönemi yaz balıkçılığı ile geçiren esnaf kullanılmamış sezondan çok ümitli

ESKİŞEHİR 1 Eylül itibariyle sona erecek olan denizlerde avlanma yasağına aynı günden daha beş altı bire bir müddet kalırken, Eskişehirli balıkçı esnafı ve balık lokanta sahipleri birlikte hazırlıklarına sonuç alelacele devam ediyor.

15 Nisan’birlikte başlayan balık avlama yasağı yarın itibariyle serencam buluyor. Eskişehir’bile kâin balıkçı esnafı ve balık restoranları dükkanlarını özenle boyayıp tezgahlarını bakir mevsim balıkları için tertemiz ayla getiriyorlar. Yasaklı dönemi yaz balıkçılığı ile geçiren esnaf, bakir sezonun eksiksiz balıkçılar ve vatandaşlar amacıyla nasipli geçmesini dilediklerini söylediler.

“Bu yıl palamudun verimli olmasını bekliyoruz”

20 yıldır Eskişehir’birlikte balıkçılık eden Muharrem Delicesine, yıpranmamış sezondan ümitli olduklarını söyledi. Tamam hazırlıkların alelacele devam ettiğini tamlayan Mecnunca, “Erte itibariyle sezonumuz açılıyor. Hazırlıklarımızı yapıyoruz. Allah’ın izniyle yeni sezona ‘Bismillah’ diye başlayacağız. Dükkanlarımızı boyadık, temizledik. Nakıs olan değme şeyimizi hazırladık. Dükkan lambaları ve tesisatlarımızı da müşterilerimiz üzere amade hale geldi. Personellerimizi da yeni sezon amacıyla ayarladık. Nisanın 15’inde sezon yoğun kapanmıştı. O günden beri tezgahlarımız açıktı, ama çabucak yaz balıkçılığı yaptık. Alabalık, sazan kabilinden şeyler sattık. Denizden balık gelmediği amacıyla o gün boğunuk geçti. Bu sezondan gürlük ve bereket beklentimiz var. Umarım milletimiz artağan bereketli balığını yiyebilir. Şu dakika pelit çıkmaya başladı. Bu yıl palamudun bereketli olmasını bekliyoruz. Palamudun bire bir tanesinin boyutları 600-700 gram civarında seyrediyor. Balıklar daha çok Karadeniz marifetiyle gelecek. Hamsinin bir iki olmasını bekliyoruz. İstavrit ve sardalya gibi balıklarımızda bu aylarda artış olacaktır” dedi.

“Denizden gelen haberlere göre hamsinin bir iki olacağı bilgisini aldık”

12 yıldır balık restoranı işleten Bahadır Öngel, yarın amacıyla ziyadesiyle hararetli olduklarını dile getirdi. Geçtiğimiz senelere nazaran daha iyi tıpkı mevsim beklentisi süresince olduklarını nâkil Öngel, “1 Ilkgüz itibariyle mecmu balıkçı kardeşlerimin sezonunun hayırlı geçmesini rica ediyorum. İnşallah hepimiz için fazlalaşan tıpkısı sezon tamam. Hazırlıklarımızı bitirdik ve yarını dört gözle beklemeye başladık. Denizden mevrut haberlere göre güzeşte seneye göre bu sene hamsinin az olacağı bilgisini aldık. Bu sene sivri ve çinekopun senesi olacak üzere gözüküyor. Bu deniz işi olduğu amacıyla günce değişimler yaşanabilir. Yarın katiyen ne olacağı galiba imkânsız. Boya, tebeddülat, tezgahların yenilenmesi, motorların bakımı, itici hava depolarının bakımı kullanabileceğimiz seçme şeye tekrardan bakım yaptık. Sakat malzemeleri söküp yenilerini hazırladık. Sağlığımız üzere tam vatandaşların balık tüketmesi gerektiğini düşünüyorum. Balıktan henüz sağlıklı tıpkısı gıda olduğunu düşünmüyorum” ifadelerini kullandı.Share: