Balıkçılar bakir zaman hazırlıklarını hızlandırdı

1 Ilkgüz’birlikte ‘Vira Bismillah’ diyerek denize açılacak balıkçılar, av sezonu başlamadan apışlık ve teknelerini yemlemek üzere hazırlıklarını hızlandırdı.

Samsun’un 19 Mayıs ilçesi Dereköy Balıkçı Barınağı’ndaki balıkçılar, kullanılmamış sezon öncesi akıbet hazırlıklarını yapıyor. Balıkçılarda 1 Ilkgüz öncesi koyu tıpkısı mesai bilge. Teknelerinin ve ağlarının sonuç bakımlarını yapan balıkçılar, sezondan umutlu olduklarını söyledi.

Balık av sezonu öncesi hazırlıklara ivinti verdiklerini rapor eden Mehmet Öztürk, “Sezona az kaldı. Ben dahi teknemi boyuyorum. Av sezonun başlamasını bekliyoruz. Sabık sene sivri bir iki artık. Bu sene palamudun olup olmayacağı kemiksiz değil. Bir görünüyor benzeri kayboluyor. Kaptanlar bu sene palamudun verimli olduğunu söylüyor amma o işlemler muhtemelen olmuyor. Sezondan umutluyuz” dedi.

Bu sene palamudun bol çıkacağına inandığını tabir fail Hasan Alem, “1 Ilkgüz’de denize açılacağız. Bu yıl palamut artağan gözüküyor. Palamuttan umutluyuz amma salyangozdan güvenli değiliz” diyerek konuştu.

Yıpranmamış sezondan ümitli olduklarının altını çizen Hasan Karaman, “Balıkçılar bu günlerde ağ ve mıntıka bakımlarına cevvaliyet verdi. Kullanılmamış sezona tedarik aşamasındayız. 1 Ilkgüz da ‘Vira Bismillah’ deyip denize açılacağız. Sabık av sezonunda Allah’a şükür savmak paramızı kazandık. Tığ mezgit ve tekir balığı avlıyoruz. Trol çekiyoruz. Yıpranmamış sezondan ümitliyiz, ava başlayınca duruma bakacağız” şeklinde konuştu.

4. kez balık avına katılacağını dile getiren 20 yaşındaki Oktay Karaman ise şunları söyledi:

“Çocukluğumdan beri balıkçılık yapıyorum. Bu sene 4. av sezonum olacak. 1 Ilkgüz olmadan ağlarımızın bakımlarını bitirmeye çalışıyoruz. Geçen yıl balık iyiydi. Bu sene ise hangi olacak bakacağız. Kaptanlarımız şu anda palamudun bereketli olduğunu söylüyor amma biz mezgit ve barbun avlamaya çalışacağız. İnşallah bizim avlayacağımız balıklar de denizlerde bolca bulunur.”

Balıkçılar, 1 Eylül’bile ‘Vira Bismillah’ diye niteleyerek denizlere açılacak. – SAMSUN

Share: