BALIKESİR – Azerbaycanlı şehit ailesi “Yegâne Millet Tek Canevi” projesiyle Balıkesir’de Türk martir aileleriyle buluştu

Ermenistan’ın saldırılarında hayatını kaybeden Azerbaycanlı Tümgeneral Çelik Haşimov’un annesi Semaye Haşimova, Türkiye Azerbaycan İşadamları ve Sanayicileri Birliği (TÜİB) eliyle planlı “Tek Kavim Biricik Canevi” projesi kapsamında, Balıkesirli şehit aileleriyle benzeri araya geldi.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle gerçekleştirilen proje kapsamında kente gelen Haşimova ailesi amacıyla Edremit Körfezi’nde seyahat programı düzenlendi. Havran Şehremini Emin Ersoy’u, Havran Şehir Müzesi’ni, Seyit Onbaşı’nın mezarını konuşma eden Haşimova ailesi, programın üçüncü gününde Balıkesir Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. İbrahim Türkmen’le bire bir araya geldi.

Daha sonradan Balıkesir Üniversitesinde öğrenim gördükten sonradan yurtsal görevini namına anlatmak amacıyla özlük isteğiyle ülkesine dönen ve Azerbaycan’ın obstrüksiyon altındaki topraklarının kurtarılması amacıyla savaşırken şehit olan Mammadagha Safarov’un isminin verildiği konuşma salonuna sabık sülale, üniversite yönetimine teşekkür etti.

Haşimova ailesi, 2015 yılında Hakkari’nin Dağlıca bölgesinde terör örgütü PKK mensuplarının düzenlediği saldırıda şehit olan Astsubay Çavuş Deniz Göçer’ün Kuvayi Milliye Mahallesi’ndeki ailesiyle da görüştü.

Ziyarette şehit Göçer’ün annesi Ayfer Göçkün ile Korgeneral Polat Haşimov’un annesi Semaye Haşimova birbirine sarılırken gözyaşlarını tutamadı. Ziyarete katılan Ferik Haşimov’un kız kardeşi Kamala Haşimova de gözyaşı döktü.

“Bizim ve Türk şehit ailelerimiz hepsi birdir”

Semaye Haşimova, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’ye geldiği için çokça bahtiyar olduğunu söyledi.

Türk ve Azerbaycan halkının rastgele devir bir ve bu arada olduğunu belirten Haşimova şöyle konuştu:

“Bizim amacıyla önceden ‘tıpkı kardeş iki izzet’ derlerdi. Ego üstelik deminden ‘bire bir oran ve ayrımsız ahi’ olduğumuzu söylüyorum. Senin acın benim acım, benim acım üstelik senin acındır. Bizim ve Türk martir ailelerimiz kâffesi birdir, tıpkı olarak görüyoruz. Şüheda seçilmiş evlatlardır. Yüzlerinden temiz yağıyor. Cenabıhak, bizim birliğimizi, kardeşliğimizi bozmasın. Buraya gelip martir ailemizle tanıştığımız amacıyla haddinden fazla mutluyuz. Onlar de hangi ahit isterse bizim yanımıza gelebilirler. Şehitlerimize ve martir ailelerine çok öz borçluyuz. Tığ yaşadığımız süre süresince martir annesinin kalbini kazanabilirsek ona olan borcumuzu ödeyebilmişizdir. Şehit annemize sarıldığımdaki o hissi anlatamam.”

Ayfer Göçer dahi bir acıyı yaşadığı amacıyla kilolu bire bir şekilde duygulandığını tabir etti.

Göçer, görüşme dolayısıyla Haşimova ailesine bile teşekkürname etti.

Kamala Haşimova da Türkiye’ye gelmelerine çevirgeç olan Türkiye Azerbaycan İşadamları ve Sanayicileri Birliği ve Büyükşehir Belediyesine teşekkür etti.

Haşimova, proje yardımıyla iki ülkenin şehit ailelerinin birbirine yakınlaştığını anlatarak “Vaktiyle sevinçlerimizi paylaşırdık amma acılarımızı tesahup etmek dahi tıpkı başka oldu. Teessürat paylaştıkça azalır, sevinçler paylaştıkça çoğalır.” dedi.

TÜİB Terbiye Firez Komisyonu Başkanı Ragıp Sarı da projeyi şehit ailelerinin bire bir birileriyle acılarını paylaşmaları üzere gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

Zerrin, ilerleyici süreçte, 44 Türk martir ailesiyle henüz Azerbaycanlı martir ailelerini buluşturmayı hedeflediklerini anlatarak “Teessürat paylaşarak azalıyor, tığ de bu acıları paylaştırarak azaltmak istiyoruz, şehitlerimize hem Türkiye’bile hem Azerbaycan’birlikte sunulan derece, onlara cebin mahsus utanmak seçme ant bizleri çok bahtiyar ediyor.” ifadesini kullandı.

Haşimova ailesi henüz sonra Balıkesir’deki gazi ve şehit dernekleri ile Büyükşehir Belediye Reisi Yücel Yılmaz’ı görüşme etti.

Share: