Balıkesir evcil haberleri: Arama Istirdat şampiyonu Balıkesir’den

Balıkesir Büyükşehir Uray İtfaiyesi K9 Eğitim Bilimi Merkezi’nde yetişek düzlük Köpekli Yıldız Taharri Istirdat Birliği’nin Keskin isimli labrador cinsi köpeği, Sakarya’dahi planlı görev ehliyet sınavında öz grubunu birincilikle tamamlayarak başarısını tescilledi.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi’nin taharri istirdat ve sulu sürme operasyonlarında fariza düzlük Keskin isimli labrador cinsi kapik, Türkiye geneli Sakarya’da planlı birlik sınavları sükse ile tamamlayarak kendi grubunda böke oldu. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi 2020 yılında şehirde aynı ilki gerçekleştirerek bünyesine arama istirdat ve yapışkan rastık operasyonlarında görev alacak köpekler karışma etti. Sarsıntı, bozgun ve ivedi durumlarda fariza ahzetmek için getirtilen kontrol kurtarma köpekleri ile Balıkesir İtfaiyesi henüz üstelik güçlendi.

Sakarya’birlikte planlı sınavlara, Balıkesir İtfaiye personeli – eğitmen Dünya Kurtay ile alay malay katılan Biberli isimli labrador cinsi kapik, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Teşkilatına Kontrol -Istirdat Fariza Yetkisi kazandırarak tescilli bire bir sükse elde etti.

Yetişek merkezi olumlu akıbet verdi

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Halil Yılmayan, “Bu başarının Balıkesir Büyükşehir Belediye Reisi Yücel Yılmaz’ın özel ilgisiyle oluşturulan K9 Terbiye Merkezi’nin ağız ağıza kendi imkan ve kabiliyetinin sonucudur. Bu sonuca bakarak; görevi hayat kurtarmak olan Köpekli Şans Arama Kurtarma Birliği’miz bile eş ve öncü konumda sertifikalı tehlikeli kurtarma yapabilen takım unvanı ile ev içi – az dışı 7/24 nöbette olarak tehlikeye sakıt seçme canlının imdadına koşmaya hazırdır” açıklamasında bulundu.

Tüm dünyada koskocaman teşkilatlarda taharri istirdat operasyonlarında geçer not ve özel kendisine yetiştirilip eğitilen; Belçika Mali, labrador ve Alman kurdu cinsindeki köpekler, Büyükşehir İtfaiyesi’nin 50 şahsiyet Nasip Arama Kurtarma ekibiyle gelişigüzel fariza yapıyor. Yetersiz dışı pasaportlu; 4 Belçika Mali ve 1 Alman kurdu eğitim bilimi sürücü belgesi sınavlarını geçerken Üzücü isimli Labrador cinsi köpek hem eğitim ustalık hem üstelik görev sürücü belgesi sıvını geçerek arsıulusal tescilli kontrol istirdat köpeği oldu. – BALIKESİR

Share: