Balıkesir ruzname: Balıkesir’in ‘Ateş’i hanay kurtaracak

Balıkesir Büyükşehir Şehremaneti İtfaiyesi K9 Terbiye Merkezi’nde terbiye alan Köpekli Baht Arama Kurtarma Birliği’nin ‘Şiddetli’ isimli labrador cinsi köpeği, Sakarya’de planlı fariza ustalık sınavında kişi grubunu birincilikle tamamlayarak başarısını tescilledi.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi’nin arama kurtarma ve yapışkan laden operasyonlarında görev kayran ‘Keder’ isimli labrador cinsi köpek, Türkiye geneli Sakarya’da düzenlenen tekmil sınavları muvaffakiyet ile tamamlayarak öz grubunda böke oldu. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi 2020 yılında şehirde benzeri ilki gerçekleştirerek bünyesine kontrol istirdat ve karışık sürme operasyonlarında fariza matlup köpekler dahil etti. Mümkün zelzele, bozgun ve müstacel durumlarda görev kabul etmek için getirtilen kontrol istirdat köpekleri ile Balıkesir İtfaiyesi henüz dahi güçlendi. Sakarya’da planlı sınavlara, Balıkesir İtfaiye personeli eğitmen Cihan Kurtay ile gelişigüzel katılan Şiddetli, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Teşkilatına Kontrol-Istirdat Fariza Yetkisi kazandırarak tescilli aynı sükse elde etti.

EĞİTİM MERKEZİ OLUMLU AKIBET VERDİBalıkesir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Halil Yılmayan, “Bu başarının Balıkesir Büyükşehir Belediye Reisi Yücel Yılmaz’ın hususi ilgisiyle oluşturulan K9 Eğitim Bilimi Merkezi’nin ağız ağıza özlük imkan ve kabiliyetinin sonucudur. Bu sonuca bakarak; görevi hayat yetişmek olan Köpekli Yıldız Kontrol Kurtarma Birliği’miz bile benzer ve öncü konumda sertifikalı tehlikeli kurtarma yapabilen takım unvanı ile daraç içi, ev dışı 7/24 nöbette namına tehlikeye düşmüş değme canlının imdadına koşmaya hazırdır” açıklamasında bulundu.7 AHIT 24 SAAT GÖREV BEKLİYORLAR

Tüm dünyada heybetli teşkilatlarda taharri kurtarma operasyonlarında kullanılan ve özel yerine yetiştirilip eğitilen; Belçika Finansal, labrador ve Alman kurdu cinsindeki köpekler, Büyükşehir İtfaiyesi’nin 50 şahsiyet Şans Kontrol Istirdat ekibiyle alay malay 7 zaman 24 saat görev yapıyor. Mikro dışı pasaportlu; 4 Belçika Finansal ve 1 Alman kurdu yetişek uzluk sınavlarını geçe Üzücü isimli labrador cinsi kapik hem yetişek yeterlilik hem üstelik görev uzluk sıvını geçerek uluslararası tescilli taharri istirdat köpeği oldu.

Share: