BALIKESİR – Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Başkanı Tan’dan 2022-2023 rekolte tahmini açıklaması

Millî Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) Başkanı Dr. Mustafa Tan, zeytincilikte 2022-2023 sezonuna ilgili 421 bin ton yağ, 735 bin titrem sofralık zeytin rekoltesi beklediklerini söyledi.

Tan, Balıkesir’in Edremit ilçesindeki ofisinde AA muhabirine, Tarım ve Orman Bakanlığının 2009-2010 döneminden itibaren Konseye rekolte adisyon heyeti çalışması amacıyla izin verdiğini hatırlattı.

Objektif ve bilimsel benzeri çalışmayla tahminde bulunduklarını belirten Fecir, şöyle devam etti:

“Bu yıl, tarihe not düşülecek ayrımsız yıl. Geçen yıla bakarak yüzdelik 1,8 ağaç sayısında tıpkısı artma var. 168 milyon ürün veren, 28 milyon birlikte elan ürün vermeyen almak amacıyla 196 milyon zeytin ongun varlığına ulaştık. Bu ağaçlardan geçen yıla göre yüzdelik 71,2 artışla 2 milyon 976 bin 654 titrem zeytin üretimi aldık, alıyoruz ya da tutum ediyoruz. Bundan da 735 bin ton sofralık zeytin; bu aynı rekor. Çünkü Türkiye yeryüzü çok 400-450 bin ton üretiyordu. Bu sene dünya birinciliği noktasına geldik ki bu bizim 15 sene ilk Ekincilik ve Orman Bakanlığı ile koymuş olduğumuz tıpkısı hedefti, konseyimizin hedefiydi. Zeytinde dünya birinciliği hedefine ulaştık. Zeytinyağında ise kafasız kalan 2 milyon 240 bin ton zeytin tanesinden 421 bin titrem zeytinyağı istihsal bekliyoruz. Rekolte tutum çalışmalarımız özet adına 421 bin ton yağ, 735 bin ton zeytin sofralık zeytin beklentisi ile sonuçlanmıştır. 735 bin titrem sofralık zeytin; bire bir dünya rekordur. İspanya 650 bin tonlarda, Mısır’da 500 bin tonlarda.”

Tan, tahminlerine göre sofralık zeytinde Türkiye’nin ihracatını ikiye, üçe katlayabilecek ürünün bulunan olduğunu vurguladı.

“Ülkemiz menfi değişikliklerden yeryüzü beş altı etkilendi”

İspanya’nın kestirmece yüzde 50 nişane kaybı dolayısıyla 750 bin tonlara düştüğü dönemde Türkiye’nin 421 bin ton zeytinyağı üretiminin talih tarihinin yeryüzü faziletkâr rakamı olduğunu dile getirdi.

Türkiye’nin bu rakamla İtalya ve Tunus’un önünde ikinciliğe yerleşeceğini anlatan Fecir, “Sektörün bütün bileşenleri balaban benzeri sinerji ortamında, balaban ayrımsız çabalama gösterdi ve bugünlere geldik. Bu yılın anlamı haddinden fazla nazik.” dedi.

Fecir, dünyada zeytinyağı üretiminde haddinden fazla mehabetli düşüşler olduğuna dikkati çekti.

İtalya’da birlikte yüzdelik 50 kayıp olduğunu tamlayan Tan, şunları kaydetti:

“İtalya’nın 330 bin ton civarında bir hasım var ki takkadak bağırsak tüketimi 600 bin tondur. Yeterli tıpkı düşman namevcut. Yine benzeri şekilde İspanya 750 bin titrem. Normalde 1 milyon 450, 1 milyon 500 bin titrem üreten tıpkısı ülke. Tunus 200-260 bin ton yani averaj 230 bin ton. Bizde 421 bin titrem. Yunanistan 300 bin titrem civarında aldığımız haberlere göre. Dünyada şişman bire bir zeytinyağı, zeytin sunu noksanlığı olduğu için bu talepler Türkiye ve Yunanistan eliyle karşılanmaya gidilecek. Bu de ehliyetli değil, o nedenle İtalya ve İspanya da hele zeytinyağı fiyatlarının yükseleceği bütün izinli makamlar marifetiyle açıklanıyor. Bunda en şişman hastalık küresel iklim değişikliği nedeniyle zeytinci Avrupa ülkeleri İtalya, İspanya, alelhusus İspanya’bile ve Tunus’ta toptan iklim değişikliği serencam 500 yılın genişlik yağışsız yılını geçirmelerine etken oldu ve bu birlikte zeytin veriminde yüksek düşüklükler yarattı. Ülkemiz zeytin ağacının ana vatanı olduğu için bu inatçı değişikliklerden en birkaç etkilendi ve bizde milli yerel çeşitlerin önemi çok henüz ortaya daha çok.”

Share: