Balıkesir’de Büyükşehir’den zeytin üreticilerine tente ve zeytin kasası desteği

– Balıkesir’bile Büyükşehir’den zeytin üreticilerine tente ve zeytin kasası desteği

BALIKESİR – Türkiye’nin majör zeytin üretim merkezlerinden Balıkesir’bile, Büyükşehir Belediyesi yoluyla zeytin üreticilerine destek verilmeye bitmeme ediyor. Bu çerçevede Dikici Belgesi olup ta ÇKS’ye kayıt yaptıran üreticilerden ad çekme ile tente ve zeytin kasası dağıtıldı

Burhaniye’deki Dikici Eğitim Merkezi’nde planlı tevzi töreni yüzlerce çiftçiyi buluşturdu. Ayvalık’tan 144, Burhaniye’den 175, Edremit’ten 117, Gömeç’ten 54, Havran’dan ise 129 zeytin üreticisinden seçkin birine; 10 nüsha zeytin çokluk kasası ile 4 skor zeytin toplama (Tente, Panama) örtüsü dağıtıldı. Etaplar halinde gerçekleşen dağıtımlar dahilinde Haliç Bölgesi’nde düz alan; Ayvalık, Burhaniye, Edremit, Gömeç, Havran ilçelerinde üretim işleyen zeytincilere, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’hangi vabeste yerine Burhaniye’birlikte neşelilik gösteren Balıkesir Rençper Yetişek Merkezi’nde Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmayan’ın katılımıyla zeytin çokluk örtüsü ve zeytin cem kasası dağıtım töreni yapıldı.

HER ÜRETİCİYE; 10 SANDIK, 4 ÖRTÜ

Coğrafi İşaret Tescil Belgesi’ne eş “Ayvalık Zeytinyağı”, “Burhaniye Zeytinyağı”, “Edremit Zeytinyağı” ile “Edremit Körfezi Yeşil Bertik Zeytini” ile dünyanın bildirme makro zeytin üretim merkezlerini bünyesinde bulunduran Koy Bölgesindeki ak yazılı 619 zeytin üreticisi kasa ve örtülerini teslim aldılar.

DESTEKLER ÖNÜMÜZDEKİ SEZON DA ARTARAK DEVAM EDECEK.

Çiftçilere olan desteklerin devam edeceğini anlatan Büyükşehir Şehremini Yücel Yılmaz, “Dağıttığımız örtüler ve kasalar herkese bereket getirsin. Kalburüstü uğurlu olsun. Hasat festivalleri yapıyoruz. Bununla ilgilendiren de esbak açık plan verdim ayrı ayrı yapmayalım. Seçkin yerde bire bir aktiflik olsun. Ama bu arada yapalım. 12 milyon ongun bire bir. Tığ ne dersek diyelim. Havran’ın ki daha ayrı, Ayvalık henüz pir, bizimki şöyle, Tığ biriz. Körfeziz. Tıpkısı Büyükşehir var. Hep beraber akıntı etmemiz gerekiyor. Bereketi hem beraber almamız gerekiyor. Bunun la ilgilendiren da, halk eli yıkar halk birlikte yüzü yıkar. Yani beraber olmamız gerekir diyorum. Hasadınız hepimize berceste hayır olsun. Çoğalan olsun. Ürünlerimiz kazancımız bizim üzere helal olun diyorum. Herkese saygılar sunuyorum” dedi. Kırsal Hizmetler Ofis Başkanı Serkan Akça birlikte,” Bütün ekincilik sektörlerine desteklerimiz bitmeme ediyor. Bu günde burada dünyanın arz kaliteli zeytinyağının üretildiği bölgede bulunuyoruz. İlimizde 12 bin zeytin üreticisi var. Hasatta bu üreticilerin yanında olmak amacıyla önceki etapta bin kişiye 10 bin kasa ve 4 bin tente dağıtıyoruz.” dedi. Balıkesir Ekincilik ve Orman Müdürü Erkan Parafin, Havran Belediye Reisi Emniyetli Ersoy, Edremit Tarım Odası Başkanı Uca Yilmaz Diker, Havran Ziraat Odası Başkanı Fıkdan Alan ve Burhaniye Tecim Odası Başkanı Mustafa Aysel da konuşmalarında Büyükşehir Belediye Reisi Yücel Yılmaz’a teşekkür etti. Henüz bilahare tente ve sandik dağıtımı yapıldı. Sandik ve tentelerini kayran vatandaşlar de neşe yaşadı. Ayvalıklı Mehmet Gökmen, “Çiftçiye verdiği destekten hava Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanına teşekkür ediyorum. 10 nüsha sandik ve 4 skor tende aldım” dedi. Hasan Altıpküprü üstelik, ” Bu dönme sunturlu ayrımsız dönem. Tente ve kasalarımızı aldık. Komutan Yücel Yılmaz ve ekibine teşekkürname ediyoruz. Bunun devamını bekliyoruz” dedi. Burhaniyeli Yusuf Arıcı dahi, “Cenabıhak razı olsun. Bu güne kadar hakeza benzeri madde görmedim. 10 devam sandik ve 4 tende aldım. Teşekkürname ediyorum” dedi.

Share: