‘Başbağlar Katliamı’ davasında evvel mahkeme görüldü

Erzincan’ın Kemaliye ilçesinde 29 yıl önce 33 sivilin PKK’lı teröristlerce öldürüldüğü Başbağlar Katliamı’na ait 20’si firari 21 sanığın yargılanmasına başlandı. Davaya vekil Avukat Porte Kartal, “PKK terör örgütünün kurucusu, yöneticisi, başkanı olan ve bugün İmralı Adası’nda yatan zevatın bu davada yargılanmasını talep ediyorum. Adaletin tecellisi yerine Abdullah Öcalan’ın bu davaya gelmesi gerekir” dedi.

Erzincan 2. Ciddi Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada Başbağlar Köyü Derneği Başkanı Mehmet Ulu Dikkaya, Başbağlar Köyü Muhtarı Ali Akarpınar, katliamın tanıkları ve mağdurlar ile avukatları amade bulundu. Adli taharri neredeyse tutuklanmadan yargılanan maznun S.T. ise duruşmaya İstanbul Adliyesi’nden Gürültülü ve Görüntülü Bilişim Sistemi aracılığıyla katıldı. Adliye çevresinde polisin geniş güvenlik önlemi aldığı duruşmada murafaa başkanı, etiket tespitinin peşi sıra iddianameyi okuyup sanıktan “devletin egemenliği altında kâin topraklardan tıpkısı kısmını, devlet idaresinden ayırmaya işlemek” suçundan dava açıldığını hatırlatarak savunma yapmasını istedi. Maznun S.T. ise suçlamaları kabul etmediğini ve Başbağlar’daki saldırıya katılmadığını belirtti. Mahkeme heyeti, sanıklardan S.T.’nin adli taharri gibi sıkıntılı dışına balkon yasağı konularak azadelik halinin devamına değişmeyen vererek, tıpkı ahir murafaa tarihini 19 Fasıla kendisine belirledi.

“Adaletin tecellisi yerine Abdullah Öcalan’ın bu davaya gelmesi gerekir”

Murafaa sonrası Erzincan Adliyesi önünde gazetecilere açıklama özne Avukat Paha Kartal, “21 sanığın derakap tutuklanmasını bekliyoruz. Şu anda 109/3’e göre yurtdışına hayat yasağıyla sanıklardan S.T.’nin birden tutuklanması geçişsiz. Tutuklandığı antlaşma birçok kişiler ortaya çıkar. Şu anda kaçıyor. Mevcut ifadeler birlikte bu işin içerisinde. Yer önemlisi Ankara Ululuk Güvenlik Mahkemesi 1999/21 temel az sevgili dosyasının bu sav içerisine girerek, çünkü PKK terör örgütünün kurucusu, yöneticisi, başkanı olan ve zaman İmralı Adası’nda yatan zevatın bu davada yargılanmasını murat ediyorum. Adaletin tecellisi namına Abdullah Öcalan’ın bu davaya gelmesi gerekir. Zira doğrusu adada bunu tabir ettiği üzere, Şemdin Sakık’ın da iddianamedeki ifadesi bu durumu belirgin ve kesin ortaya koyduğu gibi PKK terör örgütünün filhakika kurucusu, yöneticisi, başkanı, halen başkanlığı devam etmektedir. ve orada korunmaktadır emperyalistler aracılığıyla. MOSSAD ve CIA eliyle bize doğrulama edilmiştir. Korunma altındadır. Bu buut akseptans edilemez. Dünyanın ne hususiyet sistemine gidilirse gidilsin idamı kesinkes zorunludur.” diye konuştu.

“Katiller bulunsun, cezaları verilsin”

Katliama 12 yaşındayken tanık olan ve olaydan ateş almadan kurtulan Mehmet Kayaç ise, “29 sene sonradan mevrut geç kalınmış bire bir doğruluk içerisinde tığ özlük savaşımızı vermeye bitmeme ediyoruz. Katiller bulunsun, cezaları verilsin. Bizim içimiz hiçbir devir soğumayacak. Bibi idmansız kabil acısını yaşıyoruz” dedi.

Başbağlar Köyü Cemiyet Başkanı Mehmet Yüksek Dikkaya dahi, “O tarihte açılan ülkü 1997 Ekim ayında Erzincan’dan İzmir’e makbuz. İzmir’bile dahi kurgulanmış bir mahkemeyle ahbaplık skandallarıyla yoğun benzeri şekilde kapatılmıştı. O dönüş devletimizi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne şikayet gelmek bize inme geldiği üzere o çağ acımızı da, o skandalları bile içimize gömmüştük. Bugün 2019 yılından itibaren incelenen yürekli savcılarımızın iddianamesi, onları kutluyorum, teşekkür ediyorum. Murafaa heyetinin iddianameyi kabul etmesi, onları da antrparantez kutluyorum. O çağ akamete uğrayan umutlarımız zaman tekrar yeşermiş vaziyette. Umuyoruz ve diliyoruz ki adalet bihakkın cilve kırat. Katliama katılan seçme kim varsa sefil yıldırı örgütü mensuplarının topu cezasını bulur. Türkiye’bile alelhusus 1993’te o kadar faili gayrimuayyen olay var kim, inşallah failler bulunur. Tıpkı henüz bile hangi Sivas Madımak hangi Başbağlar hadiseleri yaşanmaz” ifadelerini kullandı.

“Türkiye’yi, Türk milletini bölemeyeceksiniz, böldürmeyeceğiz”

Kemaliye Belediye Başkanı Mehmet Karaman ise, “29 sene önceki yaşanan katliam hala bugün ergin kabil, on paralık mütebeddil ayrımsız molekül yok. Gönlümüzde yaşıyor şehitlerimiz. Bugün kangren olan davamıza neşter vurulması için yetkililere teşekkür ediyorum. Biz Türk adaletine inanıyoruz. Ben süt kuzusu katillerine sesleniyorum, yayılımcı güçlere Türkiye’yi, Türk milletini bölemeyeceksiniz, böldürmeyeceğiz. Biz 29 yıl evvel dedik kim ‘Başbağlar’ı unutmayacağız, unutturmayacağız’. 29 yıl sonraları yeniden gündeme geldi” diye konuştu. – ERZİNCAN

Share: