‘Başbağlar Katliamı’nın geçmiş duruşması 29 yıl bilahare görülmeye başladı

– ‘Başbağlar Katliamı’nın önce duruşması 29 sene sonraları görülmeye başladı

ERZİNCAN – Erzincan’ın Kemaliye ilçesinde 29 yıl önce 33 vatandaşın PKK’lı teröristlerce öldürüldüğü Başbağlar Katliamı ile ilgili 21 sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet delik cezası istemiyle açılan davanın geçmiş duruşması zaman Erzincan Adliyesinde görülmeye başladı.

Erzincan Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca yürütülen sormaca dahilinde, Başbağlar köyünde 5 Temmuz 1993’te PKK’lı teröristlerce 33 sivilin martir edilmesi olayıyla ait terör örgütü PKK/KCK üyesi oldukları belirleme edilen 21 sanık için hazırlanan savca, Erzincan 2. Yoğun Ukubet Mahkemesince değerlendirildi. Murafaa, katliamda sorumluluğu kâin ve yıldırı örgütü PKK/KCK üyesi oldukları tayin edilen A.Ç, A.T, C.Ş, D.K, D.S, E.M, E.K, F.Y, H.S, H.A, H.Y, İ.H.A, İ.T.Y, M.İ, M.D, M.A, N.Ö, S.Ö, S.T, Ş.Ö. ve Ü.B. hakkında “devletin egemenliği altında mevcut topraklardan bire bir kısmını, heybet idaresinden ayırmaya gitmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet mahbes cezası istemiyle hazırlanan iddianameyi akseptans etti. İddianamede, daha ilk bir nice farklı eylemlere ek terörü örgütü mensuplarının bile ifadeleri kayran aldı. Anket aşamasında 1’i adli kontrol üzere başıboş bırakılan ve 20’si üzerine yakalama kararı çıkartılan sanıkların evvel duruşması Erzincan Adliyesinde bugün saat 09.30 itibariyle görülmeye başladı. Duruşmaya Başbağlar köyünden vatandaşlar, DÜRÜST Tümen Milletvekili Hisse Senedi Çakır ve AK Tümen İl Başkanı Mehmet Cavit Şireci de seyirci adına katıldı.

Başbağlar’üstelik neler oldu

Erzincan’ın Kemaliye ilçesine vabeste, şehre 150 kilometre uzaklıktaki Başbağlar köyünü 5 Temmuz 1993’te basıp aynı saatten detaylı aynı müddet PKK propagandası eden tıpkı kadro, elan sonraları 28 erkeği kurşuna dizmişti. Aralarında kadınların dahi olduğu 5 sevimli dahi sığındıkları evlerin ateşe verilmesiyle yakılarak öldürülmüştü. Köydeki evlerin şişman bölümü, karye okulu, karye camisi ve halkevi da ateşe verilmişti. Akın sırasında, köyün telefon ve hayatiyet hatları kesilmişti. Görüngü, bitişik köydekilerin selen vermesiyle ortaya çıkmıştı.

“İnsanların ıcığı cıcığı silahsızdı”

Gece planlı baskından bilahare konuşan köyün muhtarı Şanlı Akarpınar şunları söylemişti:

“Teröristler önceki bölen içerikli yaymaca yaptılar ve banko kimseye engel vermeyeceklerini söylediler. Köyümüze ilk defa teröristler geldiği için olayın nereye varacağını tahmin edemiyorduk. Zira köyün dışında topladıkları insanların cümlesi silahsızdı ve onlara cebin yapabilecekleri benzeri öz yoktu. Bunun üzere da bunların benzeri dakika geçmiş gitmelerini bekliyorduk.”

Başbağlar muhtarı, katliamdan kurtulanların da kurşunlandığını anlatmıştı. Köyde tesadüfen kurşunlardan kaçan 60 yaşındaki Hakkı Dokunaklı ise, birlik erkekleri karye meydanında topladıklarını ve silahla taradıklarını, kendisinin bile kaçarak kurtulduğunu söylemişti.

(AA-AA-HA-Y)

Share: