Basın İlan Kurumu Umumi Müdürü Cavit Erkılınç’tan dezenformasyon açıklaması Açıklaması

Basın İlan Kurumu Umumi Müdürü Cavit Erkılınç, dezenformasyonun basını itibarsızlaştırdığını, artık basının bire bir zırh olarak kullanılmaya başlandığını söyledi.

Erkılınç, Konya’de ayrımsız otelde düzenlenen Gazete Sahipleri ve Temsilcileri Kesim Toplantısı’nda, medya ve Matbuat İlan Kurumu’nun birbirinden ayrı düşünülemeyeceğini, medyayı, basın kuruluşlarını birer iş ortağı kabil gördüklerini dile getirdi.

Basın İlan Kurumu’nun ait kanunla lokalize fal görevini namına getirirken gâh kesimlerce eleştirildiğini nâkil Erkılınç, “Bizim bu denetimleri yapmamamız yanlışlık. Çünkü bize ‘Denetleyin. Teftiş Etmek zorundasın. Ego sana kamunun malını, parasını teyit etmişim. Sen bunu dağıtmakla yükümlüsün ve nedeniyle denetlemeyi da düzgün yapmalısın’ deniliyor.” ifadesini kullandı.

Anayasa Mahkemesi kararlarına makul şekilde “Matbuat Aktöre Esasları” konusunda kararlar aldıklarını, kendilerine mevrut şikayetler doğrultusunda değerlendirmeler yaptıklarını anlatan Erkılınç, mevrut şikayetlerin yüzdelik 90’ından fazlasını reddettiklerini ancak matbuat ahlakı açısından alçak şekilde “saygınlık suikastı”, “dezenformasyon” sayılabilecek konularda mukteza kararları verdiklerini vurguladı.

Buna rağmen Basın İlan Kurumu’nun aldığı bazı kararların siyasi zemine çekildiğine, kurumun hedef haline getirildiğine değinen Erkılınç, Matbuat İlan Kurumu’nun fal hakkının Anayasa Mahkemesince de belirtildiğini, adaletli bir şekilde görevlerini yapmaya bitmeme edeceklerini söyledi.

“Basına destek” mücadelesi verdiklerini, vermeye da devam edeceklerine bel fail Erkılınç, yasal tensikat sürecinde da gazetelerin, matbuat kuruluşlarının ayakta kalabilmesi üzere ellerini taşın altına koyduklarını kaydetti.

“Basına aynı nitelik gelmeli”

Erkılınç, bu mücadele sırasında kitleleri kusurlu yönlendiren haberlerle, kamuoyuna verilen hatalı bilgilerle birlikte karşılaştıklarını belirterek, “Dezenformasyon basını kalitesizleştiriyor, itibarsızlaştırıyor. Daha Çok matbuat benzeri cebe namına kullanılmaya başlandı. Domestik yöneticilere karşı, devlet iktidarına veya muhalefetine cebin on paralık ayırt etmiyor.” dedi.

Dezenformasyon örneği namına sonuç dönemde yaşanan ” Kız Kulesi’ndeki restorasyon çalışmaları”na ve ” İstanbul’daki metrobüs kazası”na ilgili hatalı iddialardan bahseden Erkılınç, “Bu cins şeyler basınımızı vahim tıpkı şekilde itibarsızlaştırıyor. Buna tıpkı çözüm bulmamız lazım. Gene, eskiden olduğu gibi basın, lüzum evcil gerek millî mecralarda güvenilirliğini kazanmalı. Yani matbuat ayrımsız özdek diyorsa, kıymetlendirme farklı benzer, mugayeret veya müzahir gayeli cins amma domates dolması malumat olmamalı. Basına tıpkı kalite gelmeli.” diyerek konuştu.

Erkılınç konuşmasının peşi sıra Konya, Afyonkarahisar, Aksaray, Antalya, Burdur, Isparta ve Karaman’dan gelen gazete sahipleri ve temsilcilerinin sorularını yanıtladı, yerli gazetelerin sorunlarını dinledi.

Matbuat İlan Kurumu Konya Büro Müdürü Ali Lüle Taşı birlikte toplantıya sülale sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, gazetelerin ve basın kuruluşlarının beraberinde yer almaya bitmeme edeceklerini belirtti.Share: