Başkandan vatandaşlara ‘yalıtım’ çağrısı

Samsun’un Kavak İlçe Şehremini İbrahim Sarıcaoğlu, kaza halkına konutlarını yalıtım yaptırarak kışa hazırlamaları çağrısında bulunarak, “Kışı kaba güzeşte ilçemizde yapacağımız bu mesai ile hem bütçemize hem birlikte ülkemize muhteşem tıpkı kâr sağlamış oluruz” dedi.

Kış mevsimi öncesi küsurat erke maliyetlerini bile hatırlatarak vatandaşları olabilir olduğunca tasarrufa yönelmeleri üzerine uyarıcı Başkan Sarıcaoğlu, “Kavak’ta kestirmece 8 bin dolayında göz var. Bizler bu konutlarımızda yapacağımız ısı yalıtımları ile hem eş bütçemize yardım sağlarız hem dahi erke tasarrufu ile ülkemize balaban bire bir ulama sunmuş oluruz” diyerek konuştu.

Bir esbak yıl Kavak’ta çok zehir benzeri kış mevsimi yaşandığını hatırlatarak ilçe merkezinde bile kar kalınlığının yer düzlük bir metreyi aşan bölgeler olduğuna özen çekici Sarıcaoğlu, mevki enerjisinin verimli kullanılması konusunda herkese nazik görev düştüğünü kaydetti. Bu yıl savaş zımnında Rusya’nın doğalgaz sevkiyatını azaltması ile Avrupa ülkelerinin birlikte enerji verimliliği çalışmalarına odaklandıklarına meni eden Sarıcaoğlu, Türkiye’nin üstelik enerji verimliliği alanındaki çalışmalarını artırdığını söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın aldığı benzeri mızıka önlemler ile enerji verimliliğini sağlamaya çalıştığını anlatan Şehremini İbrahim Sarıcaoğlu, bakanlığın, küsurat enerji fiyatları ve okullu cebin önceki namına konutlara yalıtım kredisi vermeye başladığını hatırlatarak, “Bakanlığımız konutlarda ısı yalıtımının sağlanması üzere daire başına 50 bin TL’ye büyüklüğünde 60 kamer vadeli, maaş yüzdelik 0.99 faizle krediyi vatandaşın kullanımına sundu. Devletimiz bu yolla üç yılda sunma bir iki 900 bin dairenin yalıtımını sağlayarak 2024 sonuna arbede konutlarda yaklaşık 1 bilyon m3 doğal gaz eşdeğeri artırım hedefliyor. Devletimizin bu projesine bizlerde Kavak yerine bindi verebiliriz. Bunun üzere ilçemizde kâin tüm konut sahiplerine andıran kış öncesi binalarına yalıtım yapmalarını öneriyoruz. Böylecene hemşehrilerimiz kışı kaba sabık ilçemizde hem soğuktan etkilenmeyecek, hem üstelik daha beş altı fatura ödeyerek bütçelerine güç ayrımsız yardım sağlamış olacaklar” şeklinde konuştu. – SAMSUN

Share: