Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Gurur, etkin yayında soruları yanıtladı Açıklaması

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Misyon Çekicilik, İlk Evim İlk İş Yerim Projesi’ne yapılan kestirmece 5 milyon başvurunun, 1 milyon 714 binini gençlerin oluşturduğunu bildirdi.

Vekil Hava, TV100’birlikte katıldığı canlı yayın programında gündeme ilgili soruları yanıtladı.

İlk Evim İlk İş Yerim Projesi kapsamındaki önce temellerin, 25 Ekim’dahi nerede atılacağına ilişik soru konusunda Kurum, “Projenin evvel temellerini 17 ilde atıyoruz. Ankara, Afyonkarahisar, Amasya, Işıklı, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Yardımcı, Yozgat ve Zonguldak’ta 5 bin konutun temelini atıyoruz.” dedi.

Alım, parçalanmamış valiliklerden illerdeki ihtiyaçlara ilgilendiren hikmet istediklerini, mevrut veriler çerçevesinde diyar ve ilçelerdeki sayıların belirlendiğini söyledi.

“5 milyona yakın başvurunun 1 milyon 714 bini gençlerimiz”

“Projeye başvuracak gençler, taksitleri zahir ödeyecek?” sorusunu yanıtlayan Alım, “Gençlerimizin bu projeye güvenini başvuruyla gelişigüzel görüyoruz. 5 milyona yakın başvurunun 1 milyon 714 bini gençlerimiz. Bu majör tıpkı rakam.” diyerek konuştu.

Bakan Hava, projede alternatifler olduğuna bel ederek “Gençlerimize, ‘2 bin 280 liradan başlayan taksitle isterseniz sülale alabilirsiniz.’ diyoruz. Eğer 2 bin 280 lirayı ödeyemiyorsan arsaya başvurabilirsin. 1100 liralık, 1200 teklik taksit taksit 10 yıl faizsiz yer taksiti. Yani zaman ne ödüyorsanız, 10 yıl benzeri taksiti ödemeye bitmeme edeceksiniz. Bu çerçevede gençlerimiz, kendi gelirlerine projede hangisi uyuyorsa ona başvurabilirler.” dedi.

“‘Taksitlerimizdeki artış de yüzde 25’i geçmemelidir’ dedik”

Projedeki ödemelerin görevli maaşı artışına göre düzenlenecek olmasının gâh endişelere illet olduğunun belirtilmesi üstüne Hava, şunları kaydetti:

“Bunun cevabı yaptıklarımızda esasen. Geçen sene görevli maaşına kısaca yüzdelik 80 artış geldi. Biz TOKİ’den familya almış 1 milyon 170 bin vatandaşımıza dedik kim: ‘Tığ kirada bir düzenleme yaptık, kira artışı yüzde 25’i geçemez. Dolayısıyla basamak icar artışı yüzdelik 25 ise bizim taksitlerimizdeki artma üstelik yüzde 25’i geçmemelidir ve bir sene içerisinde verecekli vatandaşlarımıza yüzdelik 25 artım yaptık.”

Gurur, bugüne kadar gerçekleştirilen projelerde, taksit artışlarını vatandaşların ödeyebilecekleri şartlarda belirlediklerini vurguladı.

Bakan Gelgel, “İlk Evim İlk İşyerim Projesi Türkiye’deki basamak fiyatları ve kira artışını tetikleyecek mi?” sorusuna, “Bilakis kül tersi benzeri ebat olacak.” yanıtını verdi.

“Kore ve Kıbrıs gazilerimiz bile bu projeye başvurabilecekler”

Kore ve Kıbrıs gazilerinin projeye başvuramamalarına ilgili şikayetlerin hatırlatılması üzerine Çekicilik, şunları söyledi:

“Bu rica de haddinden fazla geldi, ilk kez sizin yayınınızda bu konuya küşayiş getirmiş olalım. Tığ şehit ve gazi ailelerimize yüzdelik 5 kontenjan ayırdık ve 250 bin konutun kısaca 12 bin 500’ü, martir ve gazi ailelerimiz için şaz durumda. Gelen rica üzerine Eş ve Içtimai Hizmetler Bakanlığımızla görüştük ve bu çerçevede fena hâlde üstelik aynı mücahede yaptık. Evi olmayan Kore ve Kıbrıs gazilerimiz da bu projeye başvurabilecekler. Elhak ayrıksı martir ve gazi ailelerimiz üzerinde evi varsa dahi başvurabiliyor.”

Nazır Kurum, İlk Evim İlk İşyerim Projesi’nin bütün sektörlerde istihdamı artıracağını, yıpranmamış istihdam alanlarının oluşturulacağını söyledi.

Bu projeyle 250 sektörde toplanmış 200 bin yıpranmamış istihdam alanının oluşacağını dile getiren Maksat Hava, “Gençlerimiz, bakir mühendislerimiz, mimarlarımız, teknikerlerimiz, harita mühendislerimiz bu noktada bu projelerimizde rahatlıkla çalışabilecek. Bunun dışında Bakanlığımız hem bize hem birlikte mecbur olduğumuz kuruluşlarımıza eskimemiş mühendisler, mimarlar almaya bitmeme edecek.” ifadelerini kullandı.

Orta sağlık grubuna ilgilendiren toplumsal basamak projesi

Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Hava, Türkiye’birlikte yıllık yaklaşık 600 bin yeni bölük yapıldığını belirterek “Bildirme istek dengesiyle dayalı. Ego burada irade karşısında arzı artırıyorum. Demincek orta gelire birlikte yapacağız. Orta gelire da arkasından proje açıklayacağız. Nedeniyle o 600 bin içerisinde üstelik mutedil gelirin alabileceği şartları sağlamaya çalışacağız. Bunu de Hazine ve Maliye Bakanlığımız ve Gayrimenkul Konut’la çalışıyoruz. Bu projeyi açıkladık kiralar ve bölük fiyatları düştü, düşmeye üstelik devam edecek.” diye niteleyerek konuştu.

Share: