Berbat suların “beyyine avcısı” polisleri: “Kurbağa adamlar”

FİKRET KAVĞALI – Adana Güven Müdürlüğü Sualtı Kadro Amirliğinde işyar “kurbağa adamlar” diyerek anlatım edilen balık adam polisler, akarsu altındaki delillerin bulunması, gark tehlikesi geçirenlerin kurtarılması, suda kaybolanların cesetlerinin çıkarılması ve sel olayları kabil haddinden fazla değişik alanlarda cıvıltı yürütüyor.

Amirlik bünyesinde vazifeli 8 balık adam polis ve 6 “gemi adamı”, su altındaki mukavim görevlerini temas abuhava koşulunda yürütebilmek amacıyla düzenli şekilde antrenman ve eğitimler gerçekleştiriyor.

Dalışlar yaparak kendilerini sonsuz formda markajcı “kurbağa adamlar”, Seyhan Baraj Gölü’nde ciddi hareketlilik yürütüyor.

En yoğun mücahede yaptıkları Seyhan Nehri’nin birlikte düzlük meydan bulanık ve kaba olmasından dünya “münasebetsiz suların delil avcıları” yerine anılan dalgıç polisler, Adana’nın yanında Hatay ve Osmaniye’yi dahi kapsayan tartı sahalarında görev yapıyor.

Gece saatlerinde de plonjon yapabilen takım, su altındaki delillerin bulunması, gark tehlikesi geçirenlerin kurtarılması, suda kaybolanların cesetlerinin çıkarılması ve baskın olayları kadar çokça değişik alanlarda zindelik yürüterek Itimat Müdürlüğüne vahim katıyor.

“Suya atılan cürüm delillerini arıyoruz”

Balık Adam polislerden Oktay Arsız, AA muhabirine, “kurbağa adamlar”ın Itimat Genel Müdürlüğü aracılığıyla yazılmış ve telaki sınavı ile dayanıklı fiziki testlere tabi tutularak seçildiğini söyledi.

Görevleriyle ait teknolojik gelişmeleri birlikte yakından izlem ettiklerini vurgulayan Ekti, “Bizim görevimiz öncelikle suda kaybolan şahısların donmuş bedenlerini bulmak. Suya atılmış yanlışlık delillerini arıyoruz ve cesamet büyüklerinin geçişi esnasında köprü, küşat üzere yerlerde bomba araması yapıyoruz.” dedi.

“Bize ‘kaka suların tutamak avcıları’ deniyor”

Polis Güçleri memuru Oktay Oytan de yaklaşık 3 yıldır “balık adam” yerine görev yaptığını ifade ederek, “Itimat Teşkilatının bu seçme biriminde çalıştığım için hava duyuyorum. İşimiz hasis el. Bu branşa haiz olmak üzere güçlü sınavlardan geçiyoruz, bu sınavların aşamalarında amirlerimizin tek şekilde iltimasları olmuyor ve sunu ongun şekilde yetişmemizi sağlıyorlar.” diye konuştu.

Su altında çalışmanın zorluklarını anlatan Oytan, şunları kaydetti:

“Görevlerimizden biri üstelik suya atılan cürüm delillerini fehmetmek. Suçluların önceki başta aklına mevrut husus, suya atılan delillerin çıkarılamayacağı, ancak teşkilatımız bu şekilde düşüncelerin hepsini boşa çıkarmaktadır. Bize ‘berbat suların kanıt avcıları’ denmektedir, hiçbir şekilde hiçbir delilin bizim elimizden kaybolduğu görülmemiştir. Elimizden geldiğince çıkarmaya çalışıyoruz. Boğulan vatandaşlarımızın akarsu yüzeyine çıkartılması bizim görevlerimiz beyninde yer alır. Gemilerin alt karina kısımlarında patlayıcı maddelerin, esrar maddelerinin teşhisi ve çıkartılması de bizim görevimiz.”

Polis Güçleri memurlarından Erdoğan Özcan dahi boğulma vakalarına karşı toplumu birlikte bilgilendirdiklerini anlatarak, “Burada sunma haddinden fazla göreve çıktığımız anons boğulma vakası. Alelhusus 7-17 yaş grubu sulama kanalında yüzüyor. Adana İl Emniyet Müdürlüğü kendisine onları ücretsiz şekilde bildirme andıran yüzme havuzlarına götürüyoruz. Onları bilinçlendirmek için elimizden geleni yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share: