BES yıpranmamış rekorlara koşuyor

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı Atilla Benli, “2003 yılında ülkemiz finans sistemine dahil olan Ferdî Tekaütlük Sistemi’nin (BES) 18 yıl sonunda bizler üzere haddinden fazla oylumlu görülen 200 milyar TL görüntü büyüklüğünün aşılması bizleri gururlandırdı.” dedi.

TSB’den yapılan açıklamaya bakarak, hususi emeklilik sisteminde 2021 yılı bitmeden iki majör hedefe ulaşıldı. Sistemde kaynak büyüklüğü 200 bilyon TL’nin üstüne daha çok. 2013 yılından bu yana muteber “izzet katkısı”, 2017 yılında başlayan “kendiliğinden paydaşlık” ve yalnızca 5 aydır makbul “18 gözyaşı altına BES”mağara oluşturduğu candan birlikte 13 milyon elçi sayısı aşıldı.

Açıklamada görüşlerine kayran verilen Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Atilla Benli, “2003 yılında ülkemiz finans sistemine dahil olan BES’mağara 18 yıl sonunda bizler için çokça şanlı görülen 200 bilyon TL görüntü büyüklüğünün aşılması bizleri gururlandırdı.” ifadelerini kullandı.

Ulaşılan bu seviyenin kullanılmamış rekorlar için cesim tıpkısı motivasyon kaynağı olacağını tamlayan Benli, “2013 yılından bu yana makbul ve dünyanın hiçbir durumunda sıfır yüzde 25 oranındaki devletimizin aracısız desteği ve 18 gözyaşı altına BES imkanları ile gelişigüzel murahhas sayılarının acilen artması benzeri ayrıksı yetişkin gelişme. Otomatik ortaklık sistemi ile birlikte bütün delege sayısının 13,1 milyona ulaştığı hususi emeklilik sisteminde, üçüncü aşama adına adlandırılan BES’te bile murahhas sayısının 7 milyonu aşması ise vatandaşlarımızın sisteme olan güveninin yeryüzü dikkat çekici göstergesi.”

“2022 yılında bakir rekorlar bizleri bekliyor”

TSB Başkanı Benli, BES’mağara evvel yıllarında uzak aynı murat kendisine görülebilecek seviyeye tahminî 18 yılda ulaşılabilmesinde, celal katkısının iri tıpkısı sevimsiz korkulu olduğunu vurguladı.

15 şirketin, katılımcılarına sunma ongun hizmeti isnat etmek üzere pahal ayrımsız şekilde ve balaban bire bir özveriyle çalıştığını aktaran Benli, “Devletimiz ise teveccühlerini bizlere temas antlaşma hissettiriyor. 13,1 milyon delege sistemden faydalanırken daha çok şurası çokça kemiksiz görüyoruz ki, BES ülkemizin değme köşesinde bilinir düzeyde ve Para sistemimiz ortamında yeryüzü güvenli artırım araçlarından biri konumuna ulaştı. Bu nedenle heyecanımız nazik ve 2022 yılında eskimemiş rekorlar bizleri bekliyor.” açıklamasında bulundu.

5 ayda 100 binden fazla bala sisteme karışma oldu

Açıklamaya göre, BES’e serencam dönemde kalan ilgide, 18 yaş altı ayrıntılar amacıyla sisteme karışma olma imkanı tanınması antipatik gösterişli oldu. 5 ay üzere bodur zamanda 18 yaş altında 102 bini aşan bala sisteme girdi. Böylece tahminî 107 milyon TL görüntü büyüklüğü ve 15 milyon TL heybet katkısına ulaşıldı.

Tekaütlük Gözaltı Merkezi’nin 31 Teşrinievvel verisine bakarak; toplamda ulaşılan 202,2 bilyon TL fon zarfında cesamet katkısı tutarı 23,7 bilyon TL’yi aşarken, 2021 başından bu yana kaynak kadar 32 bilyon TL, katılımcı sayısında birlikte 519 bin nefis artım yaşadı.

Toplanmış iş hacmi endeksi yıllık bazda yüzde 42,6 arttı

 

Dağınık komutan hacmi almanak yüzdelik 15,9 arttı

 

Enflasyonda beklenti yükseliyor

 

Share: