Bilecik haberi… Türkiye’de çabucak Bilecik’te yetişen şerbetçi otunun kolonyasında sıra üretime geçilecek

Türkiye’dahi takkadak Bilecik’in Pazaryeri ilçesinde üretilen endüstriyel nebat şerbetçi otunun hasadı, meşbu yağışı ve yağmurdan muhit bu yıl geç başladı. Bu yıl denemesi yapılan şerbetçi otu kolonyasının sekans üretimine geçilecek.

Pazaryeri ilçesinde 1960 yılından beri bildirme çok dirimsel elde edilen ve ilçenin gerçek geçim kaynağı olan şerbetçi otu başta meşrubat endüstri girmek üzere, çare, unlu mamulleri mayası ve kozmetik alanlarında kullanılıyor. Bu yıl komple ve yağışlardan dünya hasadı geç başlayan şerbetçi otu alış fiyatının brewers gold, Erciyes, Iye ve pazaryeri cinslerinde 27 teklik, hoş koku cinsinde ise 28 liralık yerine açıklanmasıyla kalan fiyatlar nedeniyle çiftçinin yüzü güldü.

“Türkiye’ye şerbetçi otu kolonyasının dağıtımını yapacağız”

İlçede yaklaşık bin 700 dekar alanda ekimi gerçekleştirilen ve 500’e mümasil ailenin barışma kaynağı olan şerbetçi otunun hasadının çiftçilere hayırlı olmasını dileyen Belediye Reisi Zekiye Tekin, “Türkiye’üstelik takkadak Bilecik Pazaryeri ilçesinde yetişen şerbetçi otunun hasadına başladık. Çiftçimiz memnun, ücretler fena hâlde. Bu yıl yağışların olması ve dolunun zarar vermesine rağmen yeniden birlikte ürünümüz güzelce. Kısaca 500 çiftçinin hasattan ürün alacağı im bin 600, bin 700 dekar alanda, 750 titrem üzere aynı nişane bekliyoruz. Bağımlı şerbetçi otunun biricik yararlanma alanı var. Tığ Pazaryeri Belediyesi olarak kullanma alanlarını genişletmek hesabına çalışmalar başlattık. Pandemi döneminde dezenfektan üretimi yaptık, çokça birlikte fena hâlde gitti. Demin bakir şerbetçi otu kolonyası ürettik. İnşallah bilcümle Türkiye’ye şerbetçi otu kolonyasının dağıtımını yapacağız. Çıktı kadınlarımızın emekleri şerbetçi otu kolonyasında, kozmetik sektöründe ve yeniden mayalanma sektöründe da bitmeme edecek” dedi.

“Bu yıl hasat 1 kamer gecikmeli oldu”

Tekin, bu yıl hasadımız biraz geç olduğunu anlatarak, “Yağışlar, iklimlerin değişmesinden kontekst, bolca yağış aldığımızdan tarlalara giremedik, hasadımız geç oldu. Üç garip şerbetçi otumuz var. Bunlar ‘Erciyas’, ‘Aroma’ ve ‘Brewers Gold’ cinsi. Bunların tabi cinslerine bakarak denk farklılıkları var. Kilosu 27-28 liralık kendisine, gözyaşı kendisine firma çalım yapmakta” dedi.

“Bu yıl fiyatlar ongun verim az”

Yetiştirici Kadriye Kolbaşı ise bu sene fiyatların bol verimin kırcı ve yağışlardan kontekst az olduğunu anlatarak, “April, Mayıs aylarında başlıyoruz kamaya, iplemeye. Saydırmaya Mayıs ayında başlıyoruz, diplerini yolup Ağustos ayında dahi hasada hazırlıyoruz. Ücreti pir amma selden doludan ongun nişane alamadık. Tığ ‘Erciyas’ cinsi üretiyoruz. 20-15 senedir bu işi yapıyorum” dedi. – BİLECİK

Share: