Bilecik iktisat haberleri: Türkiye’de elden Bilecik’te yetişen şerbetçiotunun kolonyasında sıra üretime geçilecek

Türkiye’da hemen Bilecik’te yetişen şerbetçiotunun kolonyasında dizi üretime geçilecek

Pazaryeri Belediye Reisi Zekiye Tekin: “Türkiye’ye şerbetçiotu kolonyasının dağıtımını yapacağız”

“Pandemi döneminde dezenfektan üretimi yaptık, demin yıpranmamış şerbetçiotu kolonyası ürettik”

“Çıktı kadınlarımızın emekleri şerbetçiotu kolonyasında, kozmetik sektöründe ve esasen mayalanma sektöründe de bitmeme edecek”

BİLECİK Türkiye’da hemen Bilecik’in Pazaryeri ilçesinde üretilen endüstriyel nebat şerbetçi otunun üreticileri hasat mesaisi mahmul ve yağmurlardan dünya bu yıl geç başladı. Bu yıl şerbetçiotundan denemesi yapılan kolonyanın saf üretime geçilecek.

Pazaryeri ilçesinde 1960 yılından beri genişlik çok dirimlik elde edilen ve ilçenin gerçek barışma kaynağı olan şerbetçi otu başta meşrubat sanayi doğmak için, merhem, unlu mamulleri mayası ve kozmetik alanlarında kullanılıyor. Bu yıl meşbu ve yağışlardan belde hasadı geç başlayan şerbetçi otu alış fiyatı brewers gold, erciyes, veli ve pazaryeri cinslerinde 27 teklik, aroma cinsinde ise 28 teklik yerine açıklanmasıyla kalan fiyatlar nedeniyle çiftçinin yüzü güldü.

“Türkiye’ye şerbetçiotu kolonyasının dağıtımını yapacağız”

İlçede tahminî bin 700 dekar alanda ekimi gerçekleştirilen ve 500’e andıran ailenin barışma kaynağı olan şerbetçiotunun hasadının çiftçilere aynalı olmasını dileyen Şehremini Zekiye Uğurlu, “Türkiye’birlikte vakit kaybetmeden Bilecik Pazaryeri ilçesinde yetişen şerbetçiotunun hasadına başladık. Çiftçimiz kıvançlı, ücretler iyice. Bu yıl yağışların olması ve dolunun engel vermesine karşın esasen da ürünümüz pir. Yaklaşık 500 çiftçinin hasattan mahsul alacağı yayın bin 600, bin 700 dekar alanda, 750 ton kadar ayrımsız kitap bekliyoruz. Bağımlı şerbetçiotunun yegâne yararlanma alanı var. Biz Pazaryeri Belediyesi olarak kullanım alanlarını genişletmek yerine icraat başlattık. Pandemi döneminde dezenfektan üretimi yaptık, çokça üstelik iyice gitti. Deminden yıpranmamış şerbetçiotu kolonyası ürettik. İnşallah birlik Türkiye’ye şerbetçiotu kolonyasının dağıtımını yapacağız. Bundan Sonra kadınlarımızın emekleri şerbetçiotu kolonyasında, kozmetik sektöründe ve esasen mayalanma sektöründe de devam edecek” dedi.

“Bu sene hasat 1 kamer gecikmeli oldu”

Tekin, bu sene hasadımız az buçuk geç olduğunu anlatarak, “Yağışlar, iklimlerin değişmesinden etraf, çokça yağmur aldığımızdan tarlalara giremedik, hasadımız geç oldu. Üç nev şerbetçiotumuz var. Bunlar ‘Erciyas’, ‘Aroma’ ve ‘Brewers Gold’ cinsi. Bunların tabi cinslerine bakarak kıymet farklılıkları var. Kilosu 27-28 liralık namına, gözyaşı olarak firma çekicilik yapmakta” dedi.

“Bu yıl fiyatlar gür mahsul az”

Müstahsil Kadriye Kolbaşı ise, bu yıl fiyatların ferah verimin yoğun ve yağışlardan dolayı az olduğunu anlatarak, “Nisan, Mayıs aylarında başlıyoruz kamaya, iplemeye. Saydırmaya Mayıs ayında başlıyoruz, diplerini yolup Ağustos ayında üstelik hasada hazırlıyoruz. Ücreti pir amma selden doludan iyi yapıt alamadık. Tığ ‘Erciyas’ cinsi üretiyoruz. 20-15 senedir bu işi yapıyorum” dedi.Share: