Bilecik’in raf ömrü benzeri yılı bulan helvacı kabağı Türkiye’nin bir nice iline gönderiliyor

Bilecik’in Kızıldamlar köyünde, raf ömrü ayrımsız seneyi bulan kestane kabağının üreticileri, Kızıldamlar Barajı’nın sulamaya katkısı ve “İyi Tarım Uygulaması” sayesinde verimden ve kaliteden kıvançlı.

Merkeze tutkun Kızıldamlar köyünde, 2006 yılında hizmete giren Kızıldamlar Barajı’nın suyunun araziye verilmesi, Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğünün hazırladığı proje ile “İyi Ekincilik Uygulaması”na geçilmesi helvacı kabağı üretiminde artma sağladı.

Üreticiler, Türkiye’nin bir nice iline gönderilen, lezzeti ve kalitesiyle ülke genelindeki tüccardan talep gören kestane kabağını hasat etmek üzere sabahın geçmiş ışıklarında tarlalarına gidiyor. 360 rakımlı köyde dekar başına 2-3 ton ürün alınabiliyor.

Kızıldamlar Köyü Muhtarı Mütehammil Gezen, AA muhabirine, 2000 yılında 50 tonla helvacı kabağı üretimine başladıklarını, 2006 yılında baraj suyunun tarlalara verilmesiyle üretimin arttığını söyledi.

Köydeki çiftçilerin “İyi Tarım Uygulaması”ndan çokça mutlu olduğunu ve genelde çare kullanmadıklarını anlatan Gezen, “Kabaklarda averaj 8 kilogram olan ağırlık, köyümüzde ürettiğimiz ürünlerde 15 kilogramı buluyor, kimi zaman 30-40 kilo ağırlığa kadar çıkıyor. Türkiye’deki malumatsız üretimine büyük ölçüde katkıda bulunuyoruz.” dedi.

“Ağırlıklı namına efsanevi gübresi atıyoruz”

Anif kabuklu, yemeni ve alçak olan, imdi şekerli yapımında beğenilen kestane kabağının, köyün geçirgen toprağı sebebiyle hem lezzetli hem üstelik dayanıklı olduğuna dikkati çekici Gezen, şunları kaydetti:

“Serencam yıllarda 1000 tona kadar üretimi artırdık. Kabağın özelliği er ekilip, geç hasat edilmesi. Yükselti olarak bile matlup bire bir rakımda olması zımnında nitelikli ve dayanıklı oluyor. Önceden dönümünde sayı farkı 300 kilogram elde edilirken, bugün 2006 yılında Kızıldamlar Barajı’nın arazilerimizi sulamasıyla istihsal fazlalığı yaşıyoruz.”

10-15 yıldır ürün yetiştiren çiftçinin akıllıca yavru ve tezek kullanımı üzerine deneme edindiğini söyleyen Metanetli Gezen, “Köyümüzde hayvancılık yaygın olduğu üzere, hayvanların gübrelerini topraklarımızda helvacı kabağı doldurmak için kullanıyoruz. Yani ağırlıklı yerine hayvan gübresi atıyoruz. Üretilen kabaklar benzeri sene dayanıklılığını koruyor. Ürünümüzü İstanbul ilkin tutmak üzere Marmara, İç Anadolu ve Karadeniz Bölgesi’ne gönderiyoruz. Ürün ongun, yurttaş birlikte kıvançlı. Köyümüzde 30 çiftçi eliyle 300 dekar alanda istihsal yapılıyor.” diye konuştu.

Gezen, köyde sulamanın yonca kalkmak üzere değişik ürünlerin üretimine bile balaban ulama sağladığını belirtti.Share: