Bilgisizlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Birinci fazda yüzdelik 80’lik gelecek oranına imza attık”

Deneyimsizlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 2022-2023 Bilgisizlik ve Spor Bakanlığı (GSB) Dar müracaat sonuçlarının birinci fazda yüzdelik 80 oranında karşılandığını duyurdu.

Toyluk ve Spor Bakanı Kasapoğlu, GSB Şehir Yurdu içinde bulunan Ev Eş Güdüm Merkezi’nde 2022-2023 GSB Güçlükle başvuru sonuçlarının birinci fazda kapan oranın yüzdelik 80 olduğunu açıkladı. Toplantıya ayrıca sayısal ortamda 80 Spor İl Müdürü katıldı.

“Yurtlar sürecini birlikte analiz, tasrif ve aplikasyon yerine üç temel başlıkta inceliyoruz”

Ev referans süreçlerini ‘analiz, cazibe ve aplikasyon’ adına 3 anne başlıkta ele aldıklarını tamlayan Kasapoğlu, uygulama noktasında mektepli sıra işleminin fazlara ayrıldığını belirterek, “Vekâlet namına parçalanmamış çalışmalarımızı marifet odaklı aynı şekilde topu topu ile aynı dizge yaklaşımı ile ele alıyoruz. Yurtlar sürecini de analiz, plan ve uygulama kendisine üç ana başlıkta inceliyoruz. Aplikasyon aşamasına geçildiğinde ise bu çalışmalarımızı fazlara ayırdık. Zaman birinci faz sonuçlarını açıklayacağım. Asıl amacımız, üniversite gençliğini onların yurtlara yerleşim sürecini sunma akıcı şekilde, en bol, diri benzeri koordinasyon ile akdetmek. Öncelikle tamam başvuruların kâffesi nesnel bir şekilde ve dijital ortamda hazırlandığını terennüm etmek isterim” diyerek konuştu.

Başvurular 12 amme kurumun sayısal enfrastrüktür verisinden analiz edildi

Başvuru sürecinde 12 amme kurumundan öğrencilerin bilgilerinin analiz edildiğini nâkil Bakan Kasapoğlu, “Biliyorsunuz kullanılmamış eğitim talim yılı için başvuruları başlattık. Bunun üzere 12 kamu kurumu yoluyla, ÖSYM, YÖK, SGK, Türe Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Çevre Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazne ve Maliye Bakanlığı, Iş ve Toplumsal Düzenlilik Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Ev ve Içtimai Politikalar Bakanlığı, YTB ve Toyluk ve Spor Bakanlığı’ndan sayısal kendisine doğrulama edilen enfrastrüktür ile analiz edildi. Başvurusu makbul sayılan öğrencilerimiz, sağlık, sükse ve sosyal format kriterleri temel alınarak dijital ortamda nesnel tıpkı şekilde tespit edildi” ifadelerini kullandı.

Oluşan tanzim ile öğrencilerin okullarına bildirme yakın nezaret yurdundan almak sureti ile sırayla yerleştirmelerin gerçekleştiğini kaydeden Kasapoğlu, sıra aşamalarını bölümlere ayırarak, okulların açım tarihleri, üniversiteye ilk defa başlayacak öğrencilerin şehre vürut durumları alelhusus değerlendirildiğini söyledi.

“Birinci fazda yüzde 80’lik karşılama oranına imza attık”

Bir Numara fazda mecmu dar başvurularının yüzdelik 80’ini muvaffakiyet ile yurtlara yerleştirildiğini dile getiren Icra Vekili Kasapoğlu, “Almanak bazda sunma aşkın talebi almış olmamıza rağmen tarihimizin genişlik faziletli kol oranını gerçekleştirdik. Mevki yerine bir numara fazda yüzde 80’lik karşılama oranına imza attık. Türkiye’nin sağladığı yetersiz faaliyetlerinin dünyada eşi bire bir olmadığını biliyoruz, İspanya konaklama talebinin yüzdelik 6’sını, İngiltere yüzdelik 24’ünü, Almanya yüzde 11’ini, KUL yüzde 12’sini, Fransa ise yüzde 15’ini karşılıyor. Tığ, yüzde 80’lik tıpkısı gelecek oranı ile hem birlikte bir numara fazda bu rekoru gerçekleştirdik” dedi.

İlk fazda 41 il hep ile yerleşimini bittiğini, 20’ye mümasil ilde üstelik ikinci faz yerleşimlerin bitirilmek üzere olduğunu tamlayan Kasapoğlu, şu ifadelere yer verdi:

“41 şehirde ikinci safha uygulamasına geçmeyeceğiz. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Balkı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Uşak, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak kalkmak üzere 41 toprak merkezimizde cümle başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mümasil ilimizde üstelik bu yerleşimi ikinci safha sürecinde tahsis etmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde erkek ve 4 ilimizde kız öğrencilerin kâffesi yurtlara yerleştirildiler.” – ANKARA

Share: