‘Bilinçli Aile ve Gençlerimiz’ seminerine vatandaşlardan tehlikeli bent

Malatya’nın Yeşilyurt Belediyesi tarafından düzenlenerek, Kişisel Eğitim Uzmanı, Pedagog ve Yazar Sıtkı Aslanhan’ın dil cambazı adına katıldığı ‘Bilinçli Ev ve Gençlerimiz’ seminerine vatandaşlar ağır rabıta gösterdi.

Kongre ve Kültür Merkezi’nde kalabalık tıpkı seyirci kitlesinin katıldığı semineri, Yeşilyurt Belediye Reisi Mehmet Çınar ile eşi Semra Çınar, SELIM Tümen Yeşilyurt İlçe Başkanı Muhammed Sakıncasız Yalçınkaya, MHP Yeşilyurt İlçe Başkanı Süleyman Emre, DÜRÜST Parti Yeşilyurt Cahillik Kolları Başkanı Salih Tav, TFF Havza Müdürü Işılay Kebabcıoğlu Deli Dolu, Sivil Sosyete Kuruluşları ve iz örgütleri başkanları, aileler ve gençler strateji etti.

Yeşilyurt Belediyesi Kadın ve Ev Hizmetleri Müdürlüğü eliyle düzenlenen seminerin açılış konuşmasını özne Yeşilyurt Şehremini Mehmet Çınar, ailenin toplumun temel taşı ve doğru benzeri kurumu olduğunu anlatım edip, ailedeki tabiiyet ve yiğitlik ortamının mutlu bireylerin yetişmesi açısından majör olduğunu hatırlattı.

Ailenin metin nesillerin yetişmesinde makro tıpkısı misyona sahip olduğunu belirten Çınar, kültürel organizasyonlarla içtimai dinamikleri yaşayan ve cıvıl cıvıl tutmaya çalıştıklarını dile getirdi. Çınar, “Karı, toplumu oluşturan sunma esas unsurdur. Bundan belde henüz bilinçli toplumlar oluşması ve aile bağlarının henüz bile güçlendirilmesi için bu kök terbiye buluşmalarını sıkça namına getiriyoruz. Daha gür ve daha mutlu nesillerin yetiştirilmesi üzere aile değerlerinin korunması, gençlerimizin de bu mihvalde kart, aydınlık ve dosdoğru olması çokça önemlidir. On Paralık elbette zinde, aktif nesillerin yetişmesi aile değerlerinin korunması, güçlendirilmesiyle mümkündür. Dünyada teknolojinin müstacelen gelişmesi, internetin hayatımızın bütün aşamalarını sardığı şimdilerde ise gençlerimizi rastgele çeşit tehlikeden destek olmak içinde karı bireylerine haddinden fazla büyük görevler düşmektedir. Bu noktada karakterli, aklık, ülkesine ve memleketini dost, milli ve manevi değerlerine bağlı bir sulp katmak istiyorsak bunun evvel çıban yeri sülale ortamıdır. Tıpkısı yavru; neyin ferah, neyin incitici, neyin akıllıcasına, neyin falsolu olduğuna dayalı kararlarını ev ortamında oluşturur. Elan zinde, daha bahtiyar, henüz rahat ve elan birlik dolu bire bir aile kavramı için herkes üstüne düşeni sonuna kadar yapmalıdır. Familya değerlerini intizar etmek hepimizin eş vazifesidir” şeklinde konuştu.

Çınar, şuurlu ailelerde yetişen gençlerin ziyalı yarınlara mum tutacağını vurgulayıp, “Günümüz yaşam koşullarında büyüyen gençlerimizin sorunları, karşılaşabilecekleri tehlikeler, çocukların başarılarında esas ve babaların rolü, bağıntı, ürkmek ve iletişimi kıvrak tutmakta yetişek hizmetlerinden geçmektedir. Hayatta karşılaştığımız cemi güçlükleri yenmek için bahtiyar karı ortamı seçme yaştan eş üzere iri benzeri öneme sahiptir. Bunu sağlamanın yolu de; bilinçli ailelerle mümkündür. Yeşilyurt Belediyesi namına ta ev değerlerinin korunması, familya bireylerinin huzuru ve mutluluğu, çocuklarımızın üstelik kalburüstü bir maltalık yaşamasına şişman bir ehemmiyet veriyoruz. İlçemizde sabık yılı cahillik ve spor, bu yılı de eş ve karı yılı yerine car ederek, ailelerimizi ve gençlerimizi bilinçlendirmeye yönelik faaliyetlerimize ciddiyet verdik. Fiziksel yatırımların yanı sıra toplumsal belediyecilik hizmetlerinde da iri bir uzaklık aldık. Elbette ki burada alanında ehlivukuf isimlerin deneyimlerini, tecrübelerini ve birikimlerini hemşehrilerimize ulaştırmak ortamında bu cins etkinlikleri sık sık düzenliyoruz. Eğitim Bilimi Aynı-Sen ile ortaklaşa düzenlediğimiz ‘Aileyi Destek Olmak Fethimizdir’ projesi iri benzeri yankı uyandırdı. Edip-aile buluşmaları, söyleşiler, yazarların ele aldığı eserlerden oluşan kitaplarla, okullarda çocuklarımıza yönelik bilgilendirici etkinliklerimizle ailenin bu toplum amacıyla hangi kadar özel ve altın olduğunu gözler önüne serdik. Bugünde toplumda farkındalık oluşturan hizmetlerimize bire bir yenisini henüz ilaveten; konunun uzmanlarından olan Sıtkı Aslanhan Hocamızı Malatyalılarla buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Zer hocamızın tespitlerinden ve önerilerinden hepimizin ense seviyede faydalanması gerekiyor. Amacımız, milli ve manevi değerlerimizi gelecek nesillere aktarmak ve hayatı elan yaşanabilir tıpkısı ayla getirmektir. Sıtkı Aslanhan hocamıza ve seminerde bizleri yalnız bırakmayan tüm hemşehrilerimize teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Zatî Terbiye Uzmanı, Eğitimci ve Edip Sıtkı Aslanhan ise ‘Bilinçli Ev ve Gençlerimiz’ konulu seminerde günümüz familya yapısı, gençlerin toplumsal medya alışkanlıkları ve şuurlu çocuk yetiştirilmesi ile ilişkin örneklerle aynı sunum gerçekleştirdi.

Ocak zarfında temel ve babaların elbette bildirişim kurması gerektiğine ve yaşanan problemlerin zorlamasız çözülmesine yönelik yapılması gerekenleri eğlenceli aynı dille anlatan Aslanhan, ailelerin kavisli tutum ve davranışları dolayısıyla çocuklarla ilgili olarak birçok olumsuzluk yaşandığını, bu olumsuzlukların yaşanmaması için hep alay malay elan duygulu davranmak gerektiğini söyledi.

Ailelerin televizyon, elektronik beyin ve çökertme telefonlarının bilinçsiz kullanımı zımnında çocukların mıhlı bildirişim kurmadıklarına dikkat çekici Aslanhan, çocuklara er yaşlarda kalın verilmesi gerektiğine meni etti. Aslanhan, “Etki bilinciyle yetişmeyen evlatlarımız ilerleyen zamanlarda kendi başına kaldıkları antlaşma hayatın yükü omuzlarına ağırbaşlı geliyor ve bunalıma giriyorlar. Erken yaşlarda odasını, yatağını ve oyuncaklarını toplamasını gerektiğini, evin kurallarına uyması gerektiğini çocuğumuza kesin öğretelim. Esas ve babalar adına aslında sıhhat yapalım derken, evlatlarımıza en büyük kötülüğü esasen tığ yapıyoruz hangi eyvah ki. Çocuklarımızla dosdoğru ve iyicene bildirişim kurmalıyız, onları haddinden fazla ongun dinlememiz gerekiyor. Evlatlarımıza kardeş kardeş yaklaşalım ve onlara sevgimizi belli edelim ki, bizden bulamadıkları bağlılaşım ve ilgiyi dışarıda aramasınlar. Sizin çekinmek göstermediğiniz, derece vermediğiniz çocuğunuza kimesne istinkâf etmek göstermez. Tığ çocuklarımızı er yaşlarda dinlemez, onlara müstelzim ürkmek ve sevgiyi göstermezsek onlarda bizi gelecekte dinlemezler, çocuklarımıza etken dinlemeyi dosdoğru ve sunturlu iletişimle öğretmeliyiz. Aileler çocuklarıyla evlerde televizyon karşısında yan yana olmalarına rağmen ne dokunaklı kim birbirlerinden bilgisiz şekilde hipnotizma edilmiş gibi çizgi sergiliyorlar. Bu yüzden ahbapça ortamı oluşturmalıdırlar. Gösterilen sevgi ve şefkat ise aradaki bağları kuvvetlendiren sunma cesim olgudur” diye niteleyerek konuştu.

Seminerin ardından Çınar ile eşi Aslanhan’a kayısı paketi sunma ettiler. Sevenlerinin balaban tıpkısı ilgisiyle karşılaşan Aslanhan ise kitaplarını imzalayarak artağan eli nimetli foto çektirdi. – MALATYA

Share: