‘Birilerine mülk kazandırma operasyonu yapılıyor’

Kalıp Bankası (TCMB), politika faizini yüzdelik 18’den yüzdelik 16’ya indirdi. Karara sosyal medyadan çok sayıda vatandaş ve politikacı yoluyla reaksiyon yağdı. O paylaşımlardan bazıları şu şekilde:

“DÖVİZ ARIK ŞAHA KALKTI”

CHP Sözcüsü Faik Öztrak: “Enflasyon artıyor. TL benzerleri içre sunma çokça ayar kaybeden servet birimi. Gine benzerler içinde bildirme efdal CDS bizde. Buna rağmen TCMB ardı ardına ürem indiriyor. Beyninde cüret veren bire bir izlence bulunmayan. Bu, talimatla ürem indirildiği izlenimini artırıyor. Döviz kurunu şaha kaldırıyor.”

“AKP’NİN ÜLKEMİZDE YARATTIĞI ŞIŞMAN ENKAZI UNUTTURMAYACAĞIZ”

CHP İzmir Saylav Tuncay Özkan: “AKP’nin ülkemizde yarattığı balaban enkazı unutturmayacağız. 15 Euro kendisine açıklanan Çanakkale Köprüsü’nün intikal ücreti açılmadan artmaya bitmeme ediyor. Ürem indirimi öncesi 152 TL olan köprünün intikal ücreti kurdaki dalgalanmanın peşi sıra 165 TL oldu.”

Cumhur Reisi ve AKP Umumi Başkanı Erdoğan’ın ve iktidar temsilcilerinin döviz kurları ve enflasyona ilgilendiren yaptığı açıklamaların kayran aldığı videoyu da paylaşan Özkan: “Ekonomist(!) Erdoğan’ın iktidarında dolar rekor konusunda rekor kırıyor. Fatura vatandaşa çıkıyor.”

“TOPYEKÜN DAĞILIŞ YAŞIYORUZ”

CHP Genel Başbuğ Yardımcısı Aşure Ayı Eş: “Ve dolar 9.47… Sağgörüsüz hile yüzünden ekonomi topyekün dekadans yaşıyor…”

“BU İKTİDAR TÜRK LİRASI’NA DÜŞMAN”

CHP Kadro Başkanvekili Açık Deniz Özkoç: “Erdoğan ve çevresi doları depoladı, Kalıp Bankası’na faizi düşürterek kendi paralarına mülk katıyor, olan vatandaşa oluyor. Bu iktidar Türk Lirası’na antagonist!”

“YAPILACAK BIRICIK ŞEY, BU İKTİDARI GÖTÜRMEK”

CHP Mersin Ağacı Saylav Alpay Antmen: “Dolar 10 Liraya dayandı. Euro ise 11 lira oldu. Ülkenin kurtulması amacıyla yapılacak tek husus kaldı; bu iktidarı koymak…”

“BU GİDİŞATIN SONU YAR”

CHP Umumi Komutan Yardımcısı Veli Ağbaba: “Olacak hareket değil!.. Çin’de minimum ücret: 387 dolar, Türkiye’dahi minimal sevap: 299 dolar. Nema kararından bilahare dolar 10 TL’ye gidiyor. -Saray ve şürekası aut- herkesin alım gücü düştükçe düşüyor. Bu gidişatın sonu kaş. Biricik ilaç #HemenSeçim!”

“AKP YÖNETİMİ İYİCE ZIVANADAN ÇIKTI!”

İYİ Parti Genel Başbuğ Yardımcısı Batur Erdem: “AKP yönetimi evire çevire zıvanadan çıktı! Format Bankası dövizin uçacağını bile bile getiri indirdi ve dolar 9.50 oldu! Muhtemelen ki birilerine mülk kazandırma operasyonu yapılıyor! Milletin cebinden çaldığınız seçme kuruş haram olsun!”

Share: