Bolu gündem haberleri… Sudan’da Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesinin sınavına okkalı deste

Sudan’üstelik, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Arsıulusal Mektepli Latif Sınavı (BAİBÜ-ULÖS), öğrencilerden deste gördü.

Başkent Hartum’birlikte yapılan ve 519 öğrencinin katıldığı imtihan, BAİBÜ Arsıulusal Öğrenci Koordinatörü Prof. Dr. İbrahim Kürtül başkanlığındaki astronomi vasıtasıyla uygulandı.

Sınav merkezini, Türkiye’nin Hartum Büyükelçisi İsmail Çobanoğlu ve Eğitim Müşaviri Doç. Dr. Gökhan Bozbaş da mülakat etti.

Büyükelçi Çobanoğlu, “Türk üniversiteleri herhangi bir sene Sudan’bile arsıulusal mektepli sınavları yapmaktadır. Bugün yapılan uluslararası öğrenci sınavının rekor bire bir paydaşlık ile gerçekleştiğini görmekten iri memnuniyet duydum. Sınava giren cemi öğrencilerimize başarılar diliyor ve böyle bire bir sınavın seçkin aşamasında fariza düz personel arkadaşlarıma teşekkürname ediyorum.” dedi.

Doç. Dr. Bozbaş ise Türkiye’nin global anlamda yükseköğretimde hava merkezi haline geldiğini ve herhangi bir geçen yıl bu konumunu henüz bile güçlendirdiğini belirterek, “Şu dakika Türkiye’dahi okuyan Sudanlı öğrenci sayısı 4 bini geçti. Zaman yapılan sınava gösterilen hazzetme Türkiye’deki efdal eğitimin popülaritesinin Sudan’daki yansımasıdır.” diye niteleyerek konuştu.

Prof. Dr. İbrahim Kürtül da “Üniversitemizin uluslararası öğrenci stratejisi kapsamında zaman Sudan’a gelip imtihan yaptık. 519 öğrencinin katılımıyla sınavı gerçekleştirdik. Bu vesileyle Sudan halkıyla tanışmış olduk.” ifadelerini kullandı.

Daha ilk de bu ülkede sınav yaptıklarına dikkati calip Kürtül, bu sene elan çok iştiyak görmesinden çokça memnun olduklarını dile getirerek, üniversitelerinde elan çok Sudanlı öğrenci almak istediklerini kaydetti.

Share: