Bolu’da karmakarışık fail fon! İçme suyu barajındaki balıklar ölüyor

Bolu Gölköy Barajı Göleti’nde balık ölümleri yaşandı. Vatandaşların onlarca balığın öldüğü yönündeki ihbarı üzerine bölgeye Ekincilik İl Müdürlüğü’ne kapalı ekipler geldi. Ekipler geberik balıkları topladı ve sudan bile camekân aldı. Alınan numuneler incelenmek amacıyla laboratuvara götürüldü.

GÖZLER GELECEK SONUÇLARDA

Bolu Valisi Erkan Kılıç, balık ölümleriyle ait tetkik yapıldığını rapor ederek, “Balık ölümlerinin bozukluk kaynaklandığını tam bilemiyoruz. Şuanda İl Tarım ve Orman ile Belde ve Kentçilik İl Müdürlüğü personeli orada araştırı yapıyorlar. Numuneler makbuz. Bunların tahlil ve araştırmaları laboratuvarlarda yapılacak. Ona göre sonuç ortaya çıkacaktır. Şuanda görüngü inceleme boyutunda. Bakıp değerlendireceğiz, hangi adımları atmamız gerekiyorsa ona göre hamle atmaya çalışacağız” dedi.

“TEDBİRLİ OLMAKTA YARAR VAR”

Sonuçlar çıkana kadar gölde balık tüketimi üzerine müdebbir görünmek gerektiğini belirten Ilbay Tığ, “Balıkçı arkadaşların çevreye doğaya engel vermeyecek şekilde hassas olması gerekiyor. Kullandıkları yemden yaptıkları faaliyetlerin Bakanlığın belirlemiş olduğu unsur ve kurallara bakarak bunu gerçekleştirmeleri koca. Doğayı çevreyi dun kullanmamız gerekiyor. Şu anda ben oradaki balıkların tüketilmemesi ile ilgilendiren benzeri şey diyemem. Ama yine de dikkatli olmak gerekir. Balıklar hastalık ölmüş onun araştırması yapılacak ve ona bakarak çıkan sonuçlara bakarak tıpkı molekül diyebiliriz. Amma müdebbir olmakta fayda var” diye niteleyerek konuştu.

İÇME SUYUNDAN ZEHİRLENEN 1 KİŞİ ÖLMÜŞTÜ

Bolu geçtiğimiz haftalarda de merkeze sadık Yuva köyü Çaydurt Mahallesi’nde Kurban Bayramı’nın akıbet haset itibariyle başlayan zehirlenme vakalarında 1 güç ruhsuz, 141 birey birlikte hastanelerde tedavi altına alınmıştı. Hastalardan 115’i yapılan tedavilerinin peşi sıra taburcu edilirken tedavileri devam edenlerin beyninde entübe edilen ve vahim bakımda yaşam mücadelesi verenlerden ongun marifet bekleniyor. Köyde mevcut su depolarında yapılan katışıksızlık ve klorlama çalışmalarının arkası sıra vatandaşların evlerine sular baştan verilmeye başlamasına karşın suların içmece suyu olarak kullanılmaması isteniyor.

İşte bulut yaratan o görüntüler;

Share: