Bolu’da korku yaratıcı zehirlenme vakası! Esas ve oğlu hastaneye yatırıldı

Kındıra köyünde hayvancılık fail tıpkı karı ve oğlu kanlı ishal, kusma ve ateş bellek ağrısı şikayeti ile hastaneye başvurdu.

BENZER BULGULAR TESPİT EDİLDİ

Yapılan tetkiklerde hastaneye başvuran kadında Yuva köyünde yaşanan hemolitik üremik gösterge (HÜS) vakalarına benzerlikler görülürken oğlunda koskocaman benzeri bulguya rastlanmadı. Asıl tedbir amaçlı tedavisi cereyan etmek amacıyla Ankara’ya gönderme edilirken, oğlunun tedavisine Bolu’dahi bitmeme ediliyor.

SU VE YEMEKLERDEN NUMUNE ALINDI

Köyde uzun süredir yaylada dinç eş ve oğlunun dışında kimsede analog şikayetlerin olmadığı öğrenildi. Antrparantez, Bolu İl Afiyet Müdürlüğü ile Ekincilik ve Orman Müdürlüğü ekipleri, Kındıra köyüne anbean su ve yemeklerden numune aldı.

YUVA KÖYÜNDE NE OLMUŞTU?

Yuva köyünde orak ayı ayında içme suyundan kaynaklı gaseyan ve bulantı şikayetiyle aralarında çocukların üstelik bulunduğu 148 dirilik hastanelere başvurmuş, 142’si tedavisinin ardından taburcu edilmişti. Bire Bir kişinin hayatını kaybettiği, 5 kişinin tedavisinin sürdüğü olayda, Ankara’da çeşitli hastanelere nakledilen kâh hastalara, hunriz ishalle ortaya çıkan, anemi ve akut böbrek yetmezliğiyle seyreden HÜS tanısı konulmuştu.

Share: