Bolu’da tedavi gören 75 yaşındaki depremzede avrat o şeb yaşadıklarını anlattı

“Asrın felaketi” yerine nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Hatay’da enkazdan 6 saat sonra kurtarılan 75 yaşındaki Fatma Zinde ile kendisinden 26 saat sonraları ulaşılan demans hastası 80 yaşındaki eşi Mustafa Dinç, Bolu’de tedavi altına alındı.

Bolu İzzet Baysal Oran Hastanesi’nde tedavisi bitmeme eden Fatma Zinde, AA muhabirine, deprem başladığı dakika kendisini habbe dışına atmaya çalıştığını söyledi.

“Merdiven boşluğuna geldiğimde merdiven boşluğu üzerime düştü.” diyen Taze, orada kaldığını anlattı.

İçeriden eşinin sesini duyduğunu belirten Canlı, “O dahi enkazın altındaydı. O dâhilen ‘Neredesiniz? Eş, gelin.’ diye bağırdıkça ego çaresizlikten içeride hem kendimi idare etmek hem ona muavenet etmek düşüncesine girdim. Ama elden tıpkısı şey gelmediğinden içeride 5-6 saat bekledim.” diyerek konuştu.

Gailesiz, seçkin şeyin farkında olduğunu dile getirerek, “Kurtulup dışarıya çıktığımda, çevredeki hep binaların yıkıldığını görünce komşularımın inlemelerini ve seslerini duyunca elimden ayrımsız özdek gelmemesinin acısını çektim. Cenabıhak’a şükür kurtulduk. Tanrı farklı insanlara yardım etsin.” dedi.

Demans hastası olduğu için deprem anını ve sonrasında yaşadıklarını hatırlamayan Mustafa Gailesiz, yeni eskimemiş vergi etmeye başladığı fenomen karşısında dua ettiğini kaydetti.

Çiftin İstanbul’de işlek oğlu Cemil Gailesiz birlikte depremin peşi sıra bölgeye gelerek enkazdan kurtarıldıktan sonra hastaneye kaldırılan asıl ve babasını, elan ateş durumda olan depremzedeleri görünce İstanbul’a göndermek istediğini söyledi.

Diğer yaralıların yardıma ve tedaviye daha çok ihtiyacı olduğu düşüncesiyle İstanbul’a başvurmak için yola çıktıklarını anlatan Zinde, yolda annesinin ağrılarının artması konusunda Bolu’de İzzet Baysal Büyüklük Hastanesi’ne gittiklerini aktardı.

Tüvana, babasının Pendik Belediyesi ve İHH ekibi marifetiyle enkazdan 32 saat bilahare çıkarıldığını belirterek, “Babam, betonun altındaydı. Hilti sayesinde oradan çıkardık. Çıkardığımızda olayın farkında değildi. O yüzden şok yaşamamış. Demans hastalığı var. Farkında değil amma çıktıktan sonradan farkına vardıktan sonraları ağlamayla beraber tansiyonu hele yükseldi. Annem 5-6 saat civarında kaldı enkazın altında. Kendinde olduğu üzere ruhsal olarak babamdan daha aşkın etkilendi. Annemi öz imkanlarımızla çıkardık. Süssüz aynı yerdeydi. Amma babam çok ağırlık ayrımsız yerde olduğu üzere maşa edevat gerekti. Onun üzere ikinci haset bekleyebildik.” ifadelerini kullandı.

Deprem haberini alır almaz İstanbul’dan yola çıktıklarını dile getiren Gailesiz, “Oraya gittiğimde annem çıkmıştı. Babam dâhilen ‘Neredesiniz, neredesiniz?’ diye niteleyerek bağırıp duruyordu. İlk depremde altında kalmışlar. Bizim lüp etrafındaki 40-50 ev kâffesi yıkılmış, yerle aynı olmuştu.” dedi.

Share: