Bolu’da “Türkiye 2022 Sportif Sazan Balığı Yakalama Yarışması” düzenlenecek

Dünkü ve Sportif Kapan Balıkçılığı Federasyonu (ASOF) yoluyla planlı “Türkiye 2022 Sportif Sazan Balığı Yakalama Yarışması” Bolu’dahi gerçekleştirilecek.

Uluslararası Anadan Görme Balıkçılık ve Su Ürünleri Yetiştiricilik Yılı (IYAFA 2022) etkinlikleri kapsamında Gölköy Baraj Gölü’nde 2-8 Ekim’de düzenlenecek yarışmaya 29 topluluk katılacak.

Yarışmada yakalanan balıklardan makul bulunanlar, İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce üretiminde kullanılmak üzere Gölköy Su Ürünleri Üretim İstasyonu’na gönderilecek.

ASOF Başkanı Serkan İnanç, AA muhabirine, natürel hayata dikkati çekmeye çalıştıklarını söyleyerek, “ASOF’un rüçhan amacı sürdürülebilirliktir. Yıllardır Bolu’dahi ilişkin çekicilik ve kuruluşlarımızın da desteği yardımıyla yaptığımız bu yarışmayla dahi yaşatmanın ve sürdürülebilirliğin önemini anlatmaya çalışıyoruz.” dedi.

Geçen sene 26 takımın katıldığı yarışmada bütün 423 kilo sazan yakalandığını, bunların fotoğraflanıp ölçümü yapıldıktan sonradan yine suya bırakıldığını anlatan İnanç, bu yıl da yarışmaya ilginin okkalı olduğunu kaydetti.

Share: