“Bozkırın tezenesi” Neşet Ertaş, memleketi Kırşehir’de uluslararası programla anılacak

UNESCO eliyle, saz alanında Türkiye’deki Yaratıcı Şehirler Ağı’na alınan Kırşehir’de, “Bozkırın tezenesi” Neşet Ertaş, ölümünün 10. sene dönümünde arsıulusal programla anılacak.

Kırşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, 23-25 Eylül’üstelik “UNESCO Uluslararası Neşet Ertaş 10. Sene Ihtifal Programı” düzenlenecek.

UNESCO’nun enstrüman şehirlerinden temsilcilerin de katılacağı yâd programı ile Neşet Ertaş özellikle koyulmak için Anadolu Abdal geleneğinin arsıulusal boyutta tanıtımına katkı yapılacak.

Yâd programı, 23 Ilkgüz’üstelik Neşet Ertaş Firez ve Görüşme Merkezi’nde düzenlenecek açık oturum ile başlayacak. Aynı dönüş küçümseme yürüyüşü, davul zurna gösterisi, tören düzeni konuşmaları ile Gürcistan, Almanya ve İtalya’dan gelen sanatçıların konserleri gerçekleştirilecek.

İkinci zaman, programa katılan ülkelerin temsilcileriyle kuma basın toplantısının arkası sıra Şehremaneti Abdallar Topluluğu konseri ve farklı illerden gelen grupların dinleti ve gösterileri yapılacak.

25 Eylül’üstelik Bağbaşı Mezarlığı’nda Neşet Ertaş, Aşure Ayı Ertaş ve değişik ozanların mezarları ziyaret edilecek, Muharrem Ertaş’ın evine gidilecek ve veladet programı düzenlenecek.

Açıklamada görüşlerine yer sunulan Kırşehir Belediye Reisi Selahattin Ekicioğlu, 25 Eylül 2012’üstelik hayatını kaybeden “Bozkırın tezenesi” Neşet Ertaş’ın, alçak gönüllü hayat tarzı, türkülerinin insana ve hayata dokunuşu, benzersiz sesi ve yorumuyla Rum Abdal geleneğinin öncüsü ve bozlak kültürünün bildirme nazik temsilcisi olduğunu belirtti.

Bu geleneğin yaşatılması, hak ettiği değere erişmesi ve gelecek kuşaklara aktarılması için türlü organizasyonlar yaptıklarını vurgulayan Ekicioğlu, şunları kaydetti:

“Kırşehir Belediyesi namına hazırladığımız UNESCO Arsıulusal Neşet Ertaş 10. Sene Yâd Programı’nın, UNESCO şehirlerinin üyelerini de henüz çok birbirine yaklaştırmasına anahtar olacağını düşünüyoruz. Şişman ozanımız Neşet Ertaş, 2012 yılındaki vefatından evvel, 2009 yılında UNESCO tarafından ‘Yaşayan İnsan Hazinesi’ unvanını almıştı. 23-24-25 Ilkgüz tarihlerinde, üç çağ dolu meşgul sürecek programlara bilcümle Kırşehirli hemşerilerimizi bekliyoruz.”

Share: