Burası hareket bölgesi değil! 11 sene evvel ortaya sâdır topraktaki satıh kırıkları, iki mahalleyi atlamak üzere

Kahramanmaraş’ta meydana mevrut zelzele sonrası yıkıma uğrayan kentlerde ortaya sâdır görüntülerin aynı benzerlerinin yaşandığı bölgedeki insanlar ise adeta diken üzerinde hayat sürüyor. Afyonkarahisar’ın Bolvadin ilçe merkezindeki Şıhlar mahallesi ile merkeze ilişkin Dipevler köyü kısaca 11 sene önce ortaya sâdır topraktaki yüzey kırıkları korkutucu boyutlara ulaştı.

TAŞINAMAYANLAR ÖLÜMLE BÜYÜKLENME BURUNA

2012 yılından bilahare toprakta meydana gelen üstünkörü çatlaklar familya, ahır, besihane kabilinden yapılarında duvarlarında devasa çatlaklar oluşturdu. Bölgede mezarlıklarda ortaya sâdır görüntülerde adeta görenleri dehşete düşürürken, yollarda bile gene çatlaklar meydana geldi. Yapılarında meydana gelen çatlaklardan ekolojik ortam aynı çokça gönül evini bırakmak zorunda kalırken, apayrı benzeri yere gitme şansı olmayanlar ise adeta anatomi koku alma organi buruna can mücadelesi veriyor.

DEPREMDEN SONRADAN TEDİRGİNLİK ARTTI

Bölgede yaşayanlar Kahramanmaraş’ta meydana mevrut ve 11 kentte yıkıma sebep depremlerden sonrası ise bundan sonra huzursuz olmaya başladı. Kesim halkı yıllardır yapılan araştırmalardan ayrımsız son çıkmadığını kaydederek, kendilerine bu konuda müzaheret edilmesini istiyor.

“BİZDE Mİ KRIZ ALTINDA KALALIM”

Şıhlar mahallesi sakinlerinden Ahu Güzyiğidi, aile ve eklentilerinde herhangi bir sabık ahit kalan çatlaklardan periferi içtinap etmek içinde yaşadıklarını ifade etti. Güzyiğidi, İhlas Vukuf Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, “Kahramanmaraş’ta zelzele oldu bir oradaki kadar Bolvadin’de adım adım çöküyor. Buradaki evlerin hepsinin incelenmesini istiyoruz. Yalnız bizim mahallemizde 8-10 aile çöreklenmek üzere. Teras tedricen çöküyor, yapı 75-80 santimetre karın çöküyor. Oradaki depremler gibi olacak bizde öleceğiz ondan sonrada bizi çıkarırlar (enkazdan) Allah’ın izniyle” dedi.

“NERDE ZELZELE OLSA EVİM HAKEZA AÇILIYOR”

Dipevler köyünde dinç Safinaz Aykuş ise olaydan ufuk adeta evinin bölündüğünü dile getirerek şunları söyledi: “Evim ve ahırım bölündü, ineklerim ölecek diye korkuyorum. Evim bölündü ve göçecek, gönül girmeye korkuyorum. Nerede deprem olsa benim evim hakeza açılıyor. Ben yardım bekliyorum. Bizim evimiz adeta hizip hane altında kalacağım diye korkuyorum. Habbe tabanı dersen yine bire bir şekilde, ben yeri dolduruyorum, yerle ocak beyninde 5 metre uzaklık var ego hangi yapacağım? Karı üstüme çökecek diye korkuyorum.

Share: