Burdur gündem haberi: Çavdır İmam Hüseyin Cemevi’nin temeli törenle atıldı

Burdur’un Çavdır ilçesinde Çavdır İmam Hüseyin Cemevi’nin asıl atma töreni gerçekleştirildi.

Cemevleri Temel Atma ve Açım Töreni kapsamında planlı törende mütekellim Vali Ali Arslantaş, Neşet Ertaş’ın “Nerede tıpkısı yırlamak belirten varsa gidin yanına oturun. Ateş insanların türküleri yoktur.” sözünü hatırlatarak, ulama çalıp tabir belirten insandan kötülük gelmeyeceğini söyledi.

Hiçbir insanın doğduğu coğrafyayı, yaşadığı ülkeyi, içinde yetiştiği aileyi latif imkanına cemaat olmadığını belirten Arslantaş, tüm bu özelliklerin yüksek benzeri serbest iradesiyle taksim ve ölçüm olunduğunu anlattı.

Arslantaş, Hucurat Suresi’nin 13. ayetinde “Lan insanlar! Elhak tığ sizi bir ayvaz ve benzeri kadından yarattık ve birbirinizi tanıyıp kaynaşasınız diye niteleyerek sizi milletlere ve kabilelere ayırdık.” denildiğini anımsatarak, bu ilahi nizamın maksadının insanların birbirleriyle kaynaşmasını kolaylaştırmak adına açıklandığını söyledi.

Atalarının farklılıkları işve akseptans etmeyi bildiğini vurgulayan Arslantaş, şöyle konuştu:

“Birlikten doğan kuvveti akıllıcasına yöneterek cihana tertibat vermişlerdi. Bizlere düşen, atalarımızın ölüme meydan okuyarak kazandığı bu topraklara tıpkısı kardeşlik ruhuyla cemaat çıkmaktır. Dip niyetleriyle birliğimize, dirliğimize tahrip getirmeye uğraşanlara taannüt sulh, geçim, refah ve büzük zarfında yaşamaktır. Birbirimize cebin sevgi büyütmek değme birimizin boynuna borçtur. Bu ülkenin beherglas ferdi, kültürünü ve inancını özgürcesine yaşayarak geleceğe umutla bakabilmelidir. Umuyorum kim temelini atmak için toplandığımız hars evimiz, nice semahlara, muhabbet, doktrin, yoldaşlık, deneme, dardan tenzil, lokma üzere nice cemlere çatı olacak. Alevi kardeşlerimizin istek dünyalarını zenginleştirecektir.”

Törene AK Parti Burdur milletvekilleri Hezel Özçelik ile Yasin Meram, Ilçebay Mustafa Gövercin, Belediye Başkanı Süleyman Kayacan, Alevi dedeleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Share: