Bursa ve belde illerde 19 Eylül Gaziler Günü törenlerle kutlandı

Bursa, Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Çanakkale ve Yalova’da, 19 Ilkgüz Gaziler Haset dolayısıyla merasim düzenlendi.

Mihraplı Şüheda Anıtı’nda planlı törene Bursa Valisi Yakup Canbolat, Büyükşehir Şehremini Alinur Patal, milletvekilleri, sivil sosyete kuruluşlarının temsilcileri, gaziler ile gazi ve martir yakınları katıldı.

Törende, anıta çelenk sunuldu, tevakki etmek duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Mudanya İskele Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı uğrunda planlı törene ise Mudanya Kaymakamı Ayhan Terzi, Belediye Reisi Hayri Türkyılmaz, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Okan Kurtaran, İlçe Bitirmiş Komutanı Ercan Yavuz, siyasal parti temsilcileri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Eskişehir

Vilayet Meydanı’ndaki tören, Atatürk Anıtı’na çelenklerin bırakılmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla sona muazzez törene, Ilbay Erol Ayyıldız, Savaşçı Gelgel Kuvveti Komutanı Orgeneral Nurlu Cemal Kadıoğlu, Büyükşehir Belediye Komutan Vekili Hasan Ünal, MHP Eskişehir Mebus Stabil Nurullah Sazak, çekicilik amirleri, siyasal parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, vatandaşlar ve gaziler katılım etti.

Bilecik

Cumhuriyet Altını Meydanı’nda planlı törende, Vali Kemal Kızılkaya, Şehremaneti Başbuğ Vekili Melek Cıda Subaşı ve Bilecik Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Hüsnü Cebbar, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra mütekellim toplum örgütü başkanı Hüsnü Cebbar, 19 Ilkgüz’ün, bedeli kanla ve canla ödenmiş toprakların vatan olmasında devletin bekası uğruna canlarını adayanların hava ve şerefle hatırlandığı tıpkı çevrim olduğunu söyledi.

Törene DOĞRU Öğür Bilecik Milletvekili Düz Yağcı, Cumhuriyet Başsavcısı Burak Fen, Bilecik Cingöz Yetişek Komutanı Sancak Erek Ertekin, İl Güven Müdürü Ertuğrul Namal, İl Uyanık Komutanı Mümessil Albay Muzaffer Sandal, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şükrü Beydemir, gâh gelgel müdürleri, siyasi parti temsilcileri, gaziler ve martir yakınları ile vatandaşlar katıldı.

Kütahya

Zafer Meydanı’nda planlı törende Vali Ulvi Polat, Albeni Leşker Eğitim Tuğgeneral ve Garnizon Komutanı Albeni Piyon Sancak Necati Ruz, Şehremini Bilen Işık ile Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kütahya Yazıhane Başkanı Şaban Başoğul, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Çanakkale

Cumhuriyet Altını Meydanı’nda gerçekleştirilen merasimde Çanakkale Valisi İlhami Magnezit, Derbent ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Turhan Ecevit, Şehremini Ülgür Gökhan, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Ardından çekinmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Törene, Savaşçı Gaziler Derneği Çanakkale Yazıhane Başkanı Ahmet Doğan, martir ve gazi derneklerinin temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Yalova

15 Temmuz El Erki ve Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayan törende, utanmak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra Binbaşı Mehmet Meşe ve Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Yalova Idarehane Başkanı Özcan İla, günün deme ve önemine dair konuşma yaptı.

Tören, Şehit Ahmet Uzun Ortaokulu öğrencisi Zeynep Faika Selen’un okuduğu şiirin ardından akıbet buldu.

Törene, Yalova Valisi Yaşamış Erol, Garnizon Komutanı Deniz Albay Cenk Topuz, Belediye Başkan Vekili Mustafa Güre, hava müdürleri ve gaziler paydaşlık etti.

Share: