Cahillik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Bir Numara fazda yüzdelik 80’lik gelecek oranına imza attık”

– Toyluk ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Birinci fazda yüzde 80’lik karşılama oranına imza attık”

“Yurtlar sürecini de analiz, plan ve aplikasyon olarak üç temel başlıkta inceliyoruz”

ANKARA – Deneyimsizlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 2022-2023 Cahillik ve Spor Bakanlığı Mahdut başvuru sonuçlarının birinci fazda yüzdelik 80 oranında karşılandığını duyurdu.

Deneyimsizlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, GSB Kent Yurdu süresince bulunan Sıkıntılı Eş Güdüm Merkezi’nde 2022-2023 GSB Ev referans sonuçlarının birinci fazda konsept oranın yüzdelik 80 olduğunu açıkladı. Toplantıya antrparantez sayısal ortamda 80 Spor İl Müdürü katıldı.

“Yurtlar sürecini birlikte çözümleme, çekim ve aplikasyon olarak üç ana başlıkta inceliyoruz”

Yetersiz referans süreçlerini ‘analiz, tasrif ve uygulama’ yerine 3 anne başlıkta ele aldıklarını tamlayan Kasapoğlu, aplikasyon noktasında öğrenci alengir işleminin fazlara ayrıldığını belirterek, “Vekillik olarak bilcümle çalışmalarımızı vukuf odaklı ayrımsız şekilde ıcığı cıcığı ile ayrımsız hep yaklaşımı ile ele alıyoruz. Yurtlar sürecini dahi çözümleme, plan ve aplikasyon adına üç esas başlıkta inceliyoruz. Uygulama aşamasına geçildiğinde ise bu çalışmalarımızı fazlara ayırdık. Zaman birinci faz sonuçlarını açıklayacağım. Asıl amacımız, darülfünun gençliğini onların yurtlara yerleşim sürecini sunu selis şekilde, genişlik eli nimetli, tüvana ayrımsız eş güdüm ile gerçekleştirmek. Öncelikle bütün başvuruların tamamı objektif tıpkı şekilde ve dijital ortamda hazırlandığını ikna etmek isterim” diye konuştu.

Başvurular 12 kamu kurumun dijital altyapı verisinden analiz edildi

Başvuru sürecinde 12 amme kurumundan öğrencilerin bilgilerinin çözümleme edildiğini nâkil Nazır Kasapoğlu, “Biliyorsunuz bakir eğitim öğretim yılı amacıyla başvuruları başlattık. Bunun amacıyla 12 amme kurumu eliyle, ÖSYM, YÖK, SGK, Hak Bakanlığı, Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı, Mekân Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Kaynak ve Maliye Bakanlığı, Say ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Sülale ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, YTB ve Bilgisizlik ve Spor Bakanlığı’ndan dijital olarak doğrulama edilen enfrastrüktür ile çözümleme edildi. Başvurusu muteber muazzez öğrencilerimiz, dirimlik, sükse ve toplumsal kapsam kriterleri ana alınarak dijital ortamda objektif tıpkı şekilde belirleme edildi” ifadelerini kullandı.

Oluşan tertip ile öğrencilerin okullarına arz mümasil bakanlık yurdundan başlamak sureti ile sırayla yerleştirmelerin gerçekleştiğini kaydeden Kasapoğlu, kapan aşamalarını bölümlere ayırarak, okulların açılış tarihleri, üniversiteye ilk defa başlayacak öğrencilerin şehre geliş durumları hele değerlendirildiğini söyledi.

“Birinci fazda yüzde 80’lik istikbal oranına imza attık”

Birinci fazda hep ancak başvurularının yüzde 80’ini sükse ile yurtlara yerleştirildiğini dile getiren Icra Vekili Kasapoğlu, “Yıllık bazda yeryüzü fazla talebi almış olmamıza karşın tarihimizin bildirme faziletli yerleştirme oranını gerçekleştirdik. Ülke olarak bir numara fazda yüzde 80’lik karşılama oranına imza attık. Türkiye’nin sağladığı güçlükle faaliyetlerinin dünyada eşi aynı olmadığını biliyoruz, İspanya konaklama talebinin yüzdelik 6’sını, İngiltere yüzdelik 24’ünü, Almanya yüzdelik 11’ini, KÖLE yüzde 12’sini, Fransa ise yüzde 15’ini karşılıyor. Biz, yüzdelik 80’lik aynı gelecek oranı ile hem da bir numara fazda bu rekoru gerçekleştirdik” dedi.

İlk fazda 41 devlet cümlesi ile yerleşimini bittiğini, 20’ye mümasil ilde birlikte ikinci faz yerleşimlerin bitirilmek üzere olduğunu tamlayan Kasapoğlu, şu ifadelere kayran verdi:

“41 şehirde ikinci safha uygulamasına geçmeyeceğiz. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Ağrı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Çeltek, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak görünmek için 41 diyar merkezimizde cümle başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mümasil ilimizde birlikte bu yerleşimi ikinci safha sürecinde kişiselleştirmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde koca ve 4 ilimizde kız öğrencilerin ıcığı cıcığı yurtlara yerleştirildiler.”Share: