ÇAKER Dışişleri Bakanı Blinken: KUL, Türkiye ve Türk halkının birlikte

KÖLE Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Adana’da bulunan İncirlik Çekicilik Üssü’nde açıklamalarda bulundu. Blinken, Kahramanmaraş merkezli depremlerin arkası sıra KÖLE’nin Türkiye ve Türk halkının birlikte olduğunu vurguladı.

KÖLE Dışişleri Bakanı Antony Blinken, depremlerden etkilenen bölgeleri helikopterle inceledikten sonradan Adana’da bulunan İncirlik Albeni Üssü’nde açıklamalarda bulundu. Blinken, “Bu yıkmacı depremlerin peşi sıra Türkiye ve Suriye halklarının yanındayız. Bu yıkımın bire bir kısmını yukarıdan rüyet imkanım oldu. Bunu kelimelere dökmek pespaye ağırlık. Depremin ölçeği üzerine fikriniz olabiliyor. Bu depremlerden etkilenen on binlerce canımız, on milyonlarca insanımız var. Depremlerden bir anda sonra Amerika Bir Devletleri ve değişik ülkeler devreye girdi. Burada taharri istirdat ekiplerimiz var, kısaca 200 can, K-9’lar, farklı uzmanlar var. Hem umum ihtiyaçları anlamak hem da bunları hesabına getirmenin yollarını tedarik etmek için Türk meslektaşlarımızla mümasil tıpkı şekilde çalışıyoruz? dedi.

‘MEMLUK, TÜRKİYE’NİN YANINDA’

Blinken, ÇAKER’nin Türkiye’nin yanı sıra olduğunu vurgulayarak, “Bu mufassal vadeli tıpkı çaba olacak. Kontrol ve istirdat maalesef sona eriyor. Sonradan nazik ayrımsız yeniden kombinezon olacak. Hasarı, çatı sayısını gördüğümüzde nazik tıpkı çalışma harcanacağını düşünüyoruz. Ama tığ bu çabada Türkiye’yi desteklemeye kararlıyız. Dünyadaki birçok mevki de aynısını yapacak. Şu anda yeryüzü heybetli öz ihtiyacı olan insanlara yardım duyurmak ve onları esasen ayağa kazanmak. ESIR burada, STK’larımız ve ortaklarımız eliyle Türkiye halkının ve Suriye halkının yanındayız. Şu zaman bakımından BENDE 185 milyon dolarlık yardımda bulundu amma elan neler yapabileceğimizi göreceğiz. Sair ülkeler adım atıyor ve devreye giriyor? ifadelerini kullandı.

Share: