Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Bilgin, Kırşehir’de 35. Cömertlik Haftası kapanış töreninde konuştu Açıklaması

Iş ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Âlim, “Önümüzdeki aralıkta üstelik emekçilerimizi sevindirecek haberler vereceğiz. Onları pahalılık karşısında ezdirmeyeceğiz.” dedi.

Vekil Âlim, Kırşehir’birlikte katıldığı 35. Cömertlik Haftası kutlamalarının resmi kapanış töreninde, Alparslan’ın Anadolu’yu fethettikten sonraları burada gelişigüzel sektörün mensur edilmesi gerektiğini ve bunun temelinde da üretim olduğunu söyledi.

Cömertlik teşkilatı ve Ahi Evran’ın bu üretime ulama sağlayıcı bildirme majör unsurlardan olduğunu tamlayan Bilgin, şunları kaydetti:

“Iktisadi hayatı düzenleme, ekonomide, üretimi, tüketimi, ticareti bütün himmet hayatını düzenleme, bu yolun başındaki ilk problemdi ve bu sorunun çözülmesi gerekiyordu. Cömert Evran, bu sorunun çözüldüğünün ve cihanşümul ilkelere binaen çözüldüğünün adıdır. Yani bu ülkede üretimin ilkelerinin kurulması, Ahilik dediğimiz madde, birincisi budur. Üretimin hangi ülkelere ne aktöresel, hangi insani ilkelere dair kendisine çözüleceğinin cevabını vermiştir. İkincisi aynı eğitim bilimi sistemi kurmuştur. İnsan herhangi bir şeyden önce özlük âdemiyet değerlerini öğrenmelidir. Ahilik hakeza bire bir yetişek sistemini böyle bire bir ahlakı düz yazı etmiştir. Üçüncüsü bir dayanışmadır. Yani üretime katılan herkesin alay malay başaracağı, üretimin bire bir bilcümle olduğu ticaretle zanaatın bir bütün olduğunun gösterilmesi ve bunun de fakat dayanışma sayesinde gerçekleştirilmesinin adıdır.”

“Türkler Anadolu’dahi hasbelkader yaşamıyor”

Bilimci, Ahiliğin düzentileme hayatını düzenleyen bugünkü çağcıl anlamda sendikacılığın bile temellerini, asıl ilkelerini içinde barındıran tıpkısı kasıntı olduğunu dile getirdi.

Türklerin, Anadolu’üstelik yaşayıp yaşamayacakları sorusunun sunma güzel cevaplarından birinin bu topraklarda verildiğini ve 800 yıldır verilen bu cevabın yaşadığını vurgulayan Bilimci, “Türkler Anadolu’da hasbelkader yaşamıyor. Türkler Anadolu’dahi hala tarihin ve sosyolojinin konusudurlar. Bizden önceki uygarlıklar kimin konusudur? Arkeolojinin konusudurlar. Içtima altına inmişlerdir. Daha Çok onlar etken kültürler değildir. Türk kültürü canlıdır ve hayati eğitimi bitmeme etmektedir.” diye konuştu.

Bilgin, Türkiye’nin ekonomideki büyümesinin sürdürdüğünü vurgulayarak şöyle bitmeme etti:

“Türkiye zaman tahminî 250 bilyon dolar dış satım yapan aynı ekonomiye sahiptir. Biliyorsunuz pandemi sonrasında dünyada en aceleci büyüyen 2 ekonomiden biri oldu. Bugün bile geçtiğimiz 2 çeyrekte Türk ekonomisi büyümesini sürdürdü. 7,5, 7,6 oranında gayri temiz milli hasılasını artırdı. Birlikte enflasyona rağmen da dünyada tedarik zinciri denilen anne üretim mallarının üretim alanlarına taşınmasını sağlayan zincirdeki kopmalara ve sorunlara rağmen Türkiye bunları başarıyor. Türkiye için devam kıymetiharbiye. Tabii sorunlarımız var. Enflasyon sorunu var. Tabiatıyla esnafın güven sorunları var amma Türkiye bunları yavaş yavaş çözerek için bitmeme ediyor.”

Hele çalışanlara ve emekçilere sunturlu duyum yöneltmek istediğini anlatan Bilgin, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Birincisi şu, hele esnafa şunu söyleyeyim, esnafımızın yüz yüze olduğu emeklilikle ilişkin sorunları çözeceğiz. Onlarla ilgilendiren çalışmalarımız serencam aşamasına gelmiştir. Onların herhangi bir makule sorunu bizim sorunumuzdur. İkincisi, çalışanlarımız, emekçilerimiz, işçilerimiz, onların seçme adımda sorunlarının üstesinden gelmeye çalışıyoruz. Bu yıl katılmış yerine yüzdelik 94, aritmetik adına asgari ücrette yüzdelik 85 çoğalma gerçekleştirdik. Önümüzdeki aralıkta bile emekçilerimizi sevindirecek istihbarat vereceğiz. Onları enflasyon karşısında ezdirmeyeceğiz. Bu bizim sözümüzdür. Çokça sorulan, zaaf edilen benzeri bahis da emeklilikte yaşa takılanlar sorunudur. O sorunun da çözümünün sunma geç boşluk ayında meclise anlamaklık ettirileceğini buradan yine ifham etmek isterim.”

Türkiye Cumhuriyeti’nin sosyal tıpkı çap olduğunu hatırlatan Bilimci, bu ülkenin sunma pres zamanlarında bile çalışanlarını koruduğunu aktardı.

Nazır Bilimci, konuşmasının ardından şed kuşatılan yılın Ahisi Anlaklı Vandöz, yılın kalfası Yağız Üstün Kuşçu ve yılın çırağı Samet Çakır’a ödüllerini verdi.

Nazır Bilim Adamı’e, TESK Umumi Başkanı Bendevi Palandöken eliyle şed kuşatıldı ve Cömertlik Saygınlık Ödülü verildi.

Jandarma Umumi Komutanlığı Çelik Kanatlar helikopter gösterisinin dahi sunulduğu programa Tecim Icra Vekili Yardımcısı Sezai Uçarmak, Kırşehir Valisi Hüdayar Mete Buhara, SELIM Fırka Kırşehir Mebus Mustafa Kendirli, CHP Kırşehir Saylav Güçlü İlhan, Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu ve tören düzeni üyeleri ile vatandaşlar katıldı.Share: