Cemevi önünde silahlı tekebbür vermişti, görev yeri değişti

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, 2022 yılı Mülki İdare Amirleri Tayin Kararnamesi ile bulundukları yerlerde görev sürelerini tamamlayan, bakım veya mazeretleri göre kararname kapsamına alınan 422 Mülki İdare Hizmetleri sınıfında görev fail vali yardımcısı, kaymakam, vekillik eşkâl teşkilatında görevli olanlar ile ülfet müşavirlerinin bakir fariza yerleri değim ve kıdemleri anne alınarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı ile atandı.

Tunceli’nin Nazimiye ilçesinde olan Aklık Ata Cemevi Başkanı Sinan Kırmızıçicek, Nazmiye Kaymakamı Misyon Tutkan’ın değişik yönetimsel ve mali mülk cezalarıyla cemevinin faaliyetlerini engellenmeye çalıştığını argüman kanıt etmişti.

Yapılan haberi toplumsal iletişim araçları hesabından paylaşarak Cemevi Derneği Başkanı Kırmızçiçek’i gözdağı etmişti. Tutkan’ın ise Erzurum’un Palendöken ilçesine kaymakam kendisine atandı.

SİLAHLI KİŞİLERLE MENZIL VERMİŞTİ

Düzgün Ata Toplama Evi Başkanı Cafer Kırmızıçicek’mağara eleştirilerinin haberlere yansıması sonrasında Nazımiye Kaymakamı Misyon Tutkan, kolluk kuvvetleri ile cemevine anbean, eli silahlı tıpkı şekilde çektiği fotoğrafı toplumsal medyada paylaşmıştı.

“SANA ÖĞRETECEĞİZ DEVLETİMİZİN GÜCÜNÜ”

Cemevi Derneği Başkanı Kırmızçiçek’i yıldırma eden Kaymakam Tutkan, sosyal iletişim araçları hesabından şu ifadeleri kullanmıştı;

“Topluluk adı altında halkımızın inancını kullanarak servet toplayıp, topladığı paraları dahi yolsuz yöntemsiz, yabansı ve Aklık Baba Cemevi ve mekanı dışında yani meram dışı harcayacaksın. Sonraları dahi Cemevlerimizi biz tecimevi göreceğiz.

Yasasızlık, yolsuzluk kıblesi olanlara akıllıca yolu göstereceğiz. Türkiye Cumhuriyeti kanun, ahbaplık devletidir. Sana de uzantılarına de öğreteceğiz kanunu, hukuku ve devletimizin gücünü.”

CHP’Lİ VEKİL ‘GÖREVDEN ALINMALI’ DEMİŞTİ

Nazımiye kaza kaymakamı Meram Tutkan’ın açıklamalarına   CHP Tunceli Milletvekili Polat Şaroğlu, tepki göstermiş ve kaymakamın görevden alınması gerektiğini belirterek şunları söylemişti;

“Sosyal medyada silahlı kişilerle resimler paylaşarak sonrasında içtimai medya üzerinden izah yapıp insanları zılgıt ederek toplumu yakmak asla kabul edilecek tıpkısı ebat değildir. Bu paylaşımı eden sevimli karşı İçişleri Bakanı vasıtasıyla muktezi sormaca açılmalı ve görevden el çektirilmesini istiyoruz.

Bu olayla ilişkin ferda İçişleri Bakanlığına istifham önergesi vererek bu şahsın ilçemizde adaletli tıpkı şekilde görev etme imkanı olmadığını düşünüyoruz. Bu izah celal adamlığına yakışmayacak tamamen mafyavari bir şekilde devletin gücünü özlük gücü yerine gören kişiler hakeza görevlerde olmamalıdır.”

 

Share: