Cenup Afrika’da hafta sonuna kadar ruh kesintileri yaşanacak

Güney Afrika Cumhuriyeti’nde cumartesi gününe büyüklüğünde mevki genelinde planlanmış ruh kesintileri yaşanacağı bildirildi.

Ülkenin ulusal zindelik istihsal ve tevzi firması Eskom’dan yapılan açıklamada, vatandaşlar, bugünden itibaren 10 Ilkgüz tarihine büyüklüğünde ulusal düzeyde yaşanacak hareketlilik kesintileri üstüne uyarıldı.

Güney Afrika, halihazırda cıvıltı üretiminin yüzde 80’e yakınını karşıladığı cümbüş santrallerinde yaşanan arızalar nedeniyle, kapasitesinin az çok altında hareketlilik üretimi gerçekleştirebiliyor.

Ülkede detaylı süredir ulusal düzeyde yaşanan elektrik kesintileri kazançlı ve sosyal hayatı kontra etkilerken, Eskom sıklıkla eleştirilerin odağında saha alıyor.

40 binden fazla çalışanı ve yıllık kısaca 14 bilyon dolar geliriyle elektrik üretiminde tekel konumunda kâin bu amme iktisadi teşebbüsünün, üretim, iletim ve tevzi tutmak için üç ayrı yapıya bölünerek özelleştirmesi meselesi, son dönemde büyüklük kamuoyunun gündeminde geniş düz buluyor.

Bununla alay malay Güney Afrika Cumhuriyeti, elektriğe ulaşımın yüzde 46 seviyelerinde görüldüğü Beyaban Şeş Afrika’da, elektriğe ulaşımın en geniş olduğu ülkelerden biri olma özelliği taşıyor.

Resmi verilere göre devlet nüfusunun yüzdelik 80’inden fazlasının elektriğe direkt erişimi bulunuyor.

Share: