Cerrahpaşa Tababet Fakültesinde iç hastalıkları ciddi bakım ünitesi açıldı

İstanbul Üniversitesi- Cerrahpaşa (İÜC) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde hizmete alınan İç Hastalıkları Ciddi Hizmet Ünitesi ile hastanenin korkulu bakım yatak kapasitesi 111 oldu.

İç Hastalıkları Anne Selen Dalı bünyesindeki Okkalı Bakım Bilgi Dalında kurulan dokunaklı hizmet ünitesi düzenlenen törenle açıldı.

Açılışta mütekellim İÜC Rektörü Prof. Dr. Nuri Ziyalı, zaman hemen çetin hizmet ünitesinin açılışını değil, burada yetişek matlup ve birçok uzmanın yetişeceği bire bir birimi üstelik açtıklarını belirtti.

Kovid-19 sürecinde ağır bakımların önemi ve buna ihtiyacın hangi büyüklüğünde fazla olduğunun deneyimlendiğini belirten Entelektüel, o süreçte Cerrahpaşa Tababet Fakültesinin aceleci aksülamel alarak kül ameliyathanelerini vahim hizmet ünitesine çevirip hizmeti artırdığını anlattı.

Prof. Dr. Aydın, dahili branşlar üzere dokunaklı hizmet ünitesinin ve bunun eğitiminin yapılmasının ne büyüklüğünde mefret olduğunu tıpkı posta daha anladıklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“10 sene önceki Cerrahpaşa Tababet Fakültesi içerisindeki tehlikeli bakım akak oranı yüzde 3 nispetindeydi. Zaman bu ünitenin açılışıyla gelişigüzel bütün ağırbaşlı hizmet yatak kapasitemiz 111 yatağa kullanılmış oluyor. ve bu heybet yüzdelik 13 nispetine nail oluyor. Ümit ediyorum ki bu birim içerisinde daha çok ülkemizde bunaltıcı hizmet hizmeti verecek kullanılmamış uzmanların yetişmesi ve şu anda Türkiye’de tercih sıralamasında üstelik en üst noktada olan Cerrahpaşa Tıp Fakültesinin ve uzmanlık sınavlarında sunma yüksek tercih noktasında olan uzmanlık öğrencilerinin dahi doğruluk ettiği ve ulaşacağı mehabetli hedefe ulaşması amacıyla üstelik bire bir altyapıyı sağlamış olacağız.”

“Asistanların bunaltıcı bakım deneyimlerini artıracak”

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sait Gönen de gerçekleştirilen açılış ve okkalı hizmet ünitesi yatak sayısının artmasıyla hastalara hizmete ulama sağlayacaklarını ve Cerrahpaşa’birlikte yetişen asistanların aheste bakım deneyimlerinin çokça elan çok olacağı bire bir döneme mir yapacaklarını anlatım etti.

İç hastalıkları kliniği bünyesinde Ağır Hizmet Bilim Dalının bile Faziletkâr Talim Müesses aracılığıyla kurulduğunu dile getiren Nem, “Çetin bakım veri dalı hem eksper yetiştirecek hem yan eğin asistanı yetiştirecek hem da bölgeye yavaş bakım alanındaki hizmetlerde kısık ayrımsız artma sağlayacak.” dedi.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Sakıncasız Köse üstelik pahal bakım ünitesinin 13 normal, 2 aksi koyulmak için toplamda 15 akak kapasiteli olduğunu belirtti.

Konuşmaların ardından kurdele kesimiyle hizmete açılan vahim bakım ünitesi gezildi.

Açılışa, Dahili Ulum Başkanı Prof. Dr. Fehmi Tabak, İç Hastalıkları Temel Fen Dalı Başkanı Prof. Dr. Fuat Hulusi Demirelli, İç Hastalıkları Yavaş Bakım Bili Dalı Başkanı Prof. Dr. Güniz Meyancı Köksal ve talim üyeleri katıldı.Share: